Reklama

Reklama

Nowe absurdalne opłaty na cmentarzu. Kuria doliczy za trąbkę na pogrzebie i taczkę...

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie Archidiecezja Łódzka wprowadziła nowy cennik na bełchatowskim cmentarzu. Opłat jest znacznie więcej, część z nich podniesiono, a niektóre są wręcz absurdalne. Kuria liczy sobie dodatkowo m.in. za oprawę muzyczną na pogrzebie, śmieci czy wjazd taczką. Radny miejski wyliczył, że ceny w Bełchatowie są wyższe niż w stolicy...

Reklama

Niestety od stycznia trzeba będzie więcej zapłacić za pochówek na bełchatowskim cmentarzu. Przypomnijmy, że od ubiegłego roku, na kolejne 10 lat cześć komunalną nekropolii, miasto wydzierżawiło łódzkiej kurii. Okazuje się, że zarządca od 2022 roku postanowił podnieść wiele opłat. Wprowadzono również wiele nowych pozycji. Cennik został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie miasta. Choć trzeba przyznać, że jego znalezienie nie należało... do rzeczy najprostszych. 

Ponad połowę dotychczasowych opłat podniesiono i to znacznie. Więcej trzeba będzie zapłacić za plac na grób ziemny. Wcześniej kosztował 700-800 zł w zależności od lokalizacji, teraz 1000-1100 zł. Podrożała też opłata za grób dziecięcy o 50 zł. Wcześniej wykopanie grobu, w zależności od jego wielkości, kosztowało 400-650 zł. Teraz od 500 do 800 zł. Drożej też jest za wykopanie grobu dziecięcego -  kwota wzrosła ze 100 do 200 zł. Skorzystanie z kaplicy też podrożało o 100 zł. Po zmianie zapłacimy 400 zł zamiast 300 zł.

Nie zmieniła się cena za „plac pod piwnicę grobu murowanego do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby na 99 lat”. Tutaj niezmiennie trzeba zapłacić 10 tys. zł. Opłata prolongacyjna na kolejne 20 lat to 2 tys. zł. Z kolei za plac pod piwnicę urnową o wymiarach 1,2 m na 0,7 m to koszt 5 tys. zł.

Jakie nowe opłaty na cmentarzu w Bełchatowie?

W cenniku przygotowanym przez łódzką kurię można znaleźć dodatkowych dziesięć pozycji. Za co jeszcze trzeba będzie płacić na cmentarzu? Wprowadzono tzw. opłatę ekologiczną 150 zł za „odpady powstałe przy ceremonii pogrzebowej”. Dodatkowo trzeba będzie zapłacić też za „wpuszczenie trumny do grobu”. I choć za te czynności płacimy przecież firmie pogrzebowej, to kuria pobiera też 250 zł opłaty. Na liście znalazło się też  „przygotowanie piwnicy do pogrzebu”. To koszt 400 zł. Nową pozycją jest też kolumbarium, które w najbliższych latach kuria planuje postawić na cmentarzu. Opłata za złożenie urny w ścianie wyniesie 3,5 tys. zł. Archidiecezja Łódzka wprowadziła również opłatę od... oprawy muzyczno-wokalnej na pogrzebie. Tutaj trzeba zapłacić 150 zł! 

W Bełchatowie drożej niż w stolicy

Oburzenia nowym cennikiem opłat na cmentarzu nie kryją mieszkańcy. Głos w sprawie zabrał też miejski radny – Marcin Rzepecki, który od wielu miesięcy domaga się unormowania cen na bełchatowskiej nekropolii, wysyłając kolejne interpelacje do władz miasta.

- Przy skromnym pogrzebie, opłaty na cmentarzu zaczynają się od 4 tys. zł, bez kosztów zakładu pogrzebowego i nagrobka. Postawienie nagrobka to kolejne wielotysięczne opłaty - wylicza Marcin Rzepecki. - Najdroższy pogrzeb wraz z opłatami za pomnik, bez kosztu pomnika, bez firmy pogrzebowej, to wpływ do kasy kościoła na poziomie około 15 tys. zł - dodaje.
Co ciekawe, radny Rzepecki porównał ceny na bełchatowskim cmentarzu ze stawkami obowiązującymi na jednym z cmentarzy komunalnych w Warszawie. Okazuje się, że w Bełchatowie jest… drożej niż w stolicy. Plac pod grób murowany na 20 lat w Bełchatowie to 2 tys. zł, a w Warszawie 1330 zł. Z kolei plac pod grób urnowy na naszym cmentarzu to 1 tys. zł, a w stolicy 720 zł. Za ustawienie nagrobka w Bełchatowie trzeba zapłacić administratorowi cmentarza nawet do 800 zł, natomiast w stolicy tylko 195 zł.

- W Warszawie nie pobiera się opłat za co najmniej 25 usług, które w Bełchatowie muszą ponosić rodziny zmarłych. W Warszawie cmentarz prowadzi Miasto; to odpowiedź na pytanie czy warto by cmentarz w Bełchatowie wrócił pod administrację Miasta – mówi Marcin Rzepecki, radny miasta.

I jak dodaje, w stolicy nie trzeba płacić za wjazd taczką na teren nekropolii. W Bełchatowie za ten przywilej należy zapłacić 40 zł...

Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy