reklama
reklama

Bociani Big Brother. Podejrzyj, jak w swoim gnieździe żyją Fermina i Florentino

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bociany Czarne Online

Bociani Big Brother. Podejrzyj, jak w swoim gnieździe żyją Fermina i Florentino - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

Florek też potrafi czule zająć się maluchami. | foto Bociany Czarne Online

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieWśród łodzian nie słabnie zainteresowanie losami bocianów czarnych, których życie w gnieździe w jednym z lasów pod Łodzią można obserwować online. Ptaki o wdzięcznych imionach Fermina i Florentino mają sporą rzeszę fanów, którzy na bieżąco podglądają i komentują ich losy. Opiekę nad bocianami sprawuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
reklama

W tym roku internauci mogą oglądać już czwarty sezon ptasich przygód. Bociany pojawiły się w gnieździe na przełomie marca i kwietnia. Była to ta sama para, co w poprzednim roku. Pierwsze jajo dostrzeżono w Wielkanoc.

Z czasem Fermina i Florentino, przez wielbicieli pieszczotliwie nazywany Florkiem, doczekali się czwórki potomstwa. Dzięki kamerze można było obejrzeć dramatyczną, nocną walkę jednego z dorosłych bocianów z puszczykiem, czego skutkiem była śmierć zepchniętego na brzeg gniazda pisklaka. Matka nie reagowała na głos swojego dziecka. Te ptaki interesują się bowiem tylko młodymi siedzącymi w tzw. dołku gniazdowym - jeśli któreś przypadkiem znajdzie się poza nim, jest niestety skazane na śmierć, najczęściej przez wychłodzenie.

reklama

Pisklak długo i głośno wołał

- Osamotniony pisklak długo i głośno nawoływał Ferminę - opisuje zachowanie bocianów prof. Piotr Zieliński z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UŁ. - Ale nie miało to znaczenia: u bocianów czarnych głos piskląt nie służy do rozpoznawania własnych dzieci przez rodziców. Kryterium podstawowym uznania potomstwa za własne jest to, czy pisklę jest w dołku gniazdowym. 

"Bociani" projekt naukowców i leśników trwa od 2016 roku. Ma on nieco odsłonić życie tych ptaków, które są tajemnicze i skryte, a do tego w Polsce bardzo rzadkie.
Można je zobaczyć pod linkiem: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama