Reklama

Reklama

Dawniej internat, dziś… dom strachów? Zobacz, jak zmieniały się budynki Zakładu Kształcenia Nauczycieli [galeria]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie Początki tego miejsca sięgają 1918 roku. Dziś okazały, zmodernizowany budynek Seminarium Nauczycielskiego wybudowanego ponad 100 lat temu skupia kolejnych słuchaczy i przyszłych pedagogów, emocje wśród wielbicieli budowli „z charakterem” wzbudza jednak opuszczony internat znajdujący się nieopodal. Zajrzyjcie do galerii archiwalnych i nowych fotografii.

Reklama

Dawny internat w Zgierzu. „Można tu kręcić horrory”

W 1918 roku Rada Miejska Zgierza wystąpiła do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z prośbą o utworzenie zakładu kształcenia nauczycieli szkół powszechnych. Dwa lata później wyznaczono tereny pod budowę szkoły i mającego przy niej funkcjonować internatu. Prace budowlane rozpoczęły się w 1922 roku, internat przy seminarium zakończono z kolei w 1925. Na przestrzeni kilku lat zgierska placówka stała się jedną z najbardziej okazałych i nowoczesnych w kraju. Jej funkcjonowanie zakłócił wybuch wojny – w czasie okupacji w gmach służył za niemiecki szpital wojskowy. Dyrektor szkoły, Stefania Kuropawińska, dążyła do odzyskania budynków, co nastąpiło w 1946 roku. Internat w latach 50. został przekształcony w dom studenta, który mogło zamieszkiwać około 250 osób. 

Obecnie opuszczony budynek z roku na rok niszczeje. Zgierzanie przyznają, że dawnemu internatowi daleko do bycia „wizytówką” miasta, a w jego obecnym stanie mógłby zainteresować twórców filmów z dreszczykiem. 

„To jest kawał historii Zgierza, ale nie da się ukryć, że teraz ten budynek po prostu straszy” – mówi pan Mariusz. 

„Budynek przy 3 Maja jest pięknie odnowiony, cały kompleks na pewno by się ładnie prezentował po remoncie, ale nie wiem czy kiedyś coś zostanie z tym zrobione – dodaje pani Karolina. – Wygląda jak z horroru, wewnątrz na pewno jest jeszcze gorzej”. 

Kilka lat temu twórcy YouTube’owego kanału EZG Urbex opublikowali tam nagrania właśnie z wnętrz opuszczonego budynku, które mogłyby stanowić scenografię dla niejednego filmu grozy. W galerii znajdziecie zdjęcia sprzed lat i te przedstawiające dawny internat obecnie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy