reklama
reklama

Dzik jest dziki, dzik jest zły? Sprawdź, co robić gdy przyjdzie na Twoje podwórko

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Dzik jest dziki, dzik jest zły? Sprawdź, co robić gdy przyjdzie na Twoje podwórko - Zdjęcie główne

Nie dotykaj; nie karm; nie podawaj wody; upewnij się, czy nie potrzebuje pomocy; jeśli jesteś z psem, pilnuj, żeby nie niepokoił maluch. | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Cieszymy się widokiem wiewiórki w parku czy jeży na trawnikach. Jednak dziki czy sarny mogą spowodować duże szkody. Należy pamiętać, że są to zwierzęta dzikie i w ich obecności należy się odpowiednio zachowywać.
reklama

Dzikie zwierzęta na posesji

Jeśli znajdziemy młode zwierzę, nie zabierajmy go. Czasem może się wydawać, że odpowiednim działaniem jest zabranie malca i poszukanie pomocy. Może to przynieść odwrotny skutek i bardzo zaszkodzić.

Największym problemem są podloty. Ludziom się wydaje, że to ptak co wypadł z gniazda. One się uczą latać. Rodzice je dokarmiają i nadal się nimi opiekują. Jeśli ptak nie jest ranny, nie wolno go zabierać. Nie ruszamy dzikich zwierząt.

- mówi Dariusz Bereżewski, Komendant Straży Miejskiej w Zgierzu.

Na profilu Straży Miejskiej w Zgierzu znajdziemy infografikę, gdzie dokładnie zostaje wyjaśniony system działania przy znalezieniu młodych dzikich zwierząt.

Nie dotykaj; nie karm; nie podawaj wody; upewnij się, czy nie potrzebuje pomocy; jeśli jesteś z psem, pilnuj, żeby nie niepokoił maluch.

Młode sarny, wiewiórki czy jeże często są pozostawiane przez matki na cały dzień. Nie powinno się ich ruszać. Dotyk człowieka pozostawia na zwierzęciu zapach i matka malucha może nie chcieć się nim więcej opiekować. Dlatego tak ważne jest, by nie podnosić i głaskać dzikich zwierząt.

Małe sarny czy dziki przyzwyczają się jak pies. Będą chodzić za człowiekiem na ulicy. Jest to dla nich bardzo niebezpieczne.

- dodaje Dariusz Bereżewski, Komendant Straży Miejskiej w Zgierzu.

Co się dzieje ze znalezionymi dzikimi zwierzętami

W przypadku, gdy ranne zwierzę zostaje zabrane przez straż miejską, zostają one przekazane do schroniska. Tam weterynarz stara się im pomóc. Po rekonwalescencji zwierzęta wracają do swojego środowiska naturalnego, jednak często zdążą się już przyzwyczaić do człowieka.

Szkody w uprawach spowodowane przez zwierzęta

Zdarzają się sytuacje, gdy zwierzęta wchodzą na teren posesji. W takiej sytuacji najlepiej przeczekać. Jeśli zwierzę nie jest ranne, to powinno wyjść tą samą drogą.

W przypadku, gdy zwierzę jest ranne, możemy zadzwonić do Straży Miejskiej, do nadleśnictwa, Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Łodzi, a nawet do ZOO. Pomocy możemy szukać również w przypadku wyrządzonych szkód na polach uprawnych i posesji.

Zgłoszenia szkód w uprawach kierujemy do koła łowieckiego. Należy zrobić dokumentację w postaci zdjęć, by móc się ubiegać o odszkodowanie.

- mówi Piotr Bolek, referent ds. ochrony lasu i ppoż

W przypadku problemów z dzikami na terenie Zgierza może pomóc Straż Miejska.

W takiej sytuacji możemy przekazać za darmo pakiety środków odstraszające dziki. Co roku je zmieniamy, by zwierzęta się nie przyzwyczajały.

- mówi Dariusz Bereżewski, Komendant Straży Miejskiej w Zgierzu.

Pakiety są kupowane przez Miasto Zgierz.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama