Kobiety czy mężczyźni - kto zarabia więcej w Łódzkiem?
Choć o nierówności w płacach pomiędzy płciami mówi się ostatnio coraz więcej, nadal występują. W województwie łódzkim jest to widoczne w 8 z 9 grupach zawodowych - kobiety, według stawki godzinowej, zarabiają lepiej od mężczyzn w jednej grupie.Sprawdźmy szczegóły:
- W grupie przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników mężczyzni przeciętnie zarabiają prawie 60 złotych za godzinę pracy. Kobiety w tej samej grupie zarobią jednak 45 złotych.
- W grupie specjalistów mężczyźni zarobią prawie 50 złotych za godzinę, a kobiety w, tej samej grupie, zarobią jedynie 40 złotych brutto za godzinę pracy
- W grupie techników i innego średniego personelu, kobiety zarobią 28 złotych, a mężczyźni ok. 33 złotych za godzinę brutto
- Mężczyźni w grupie robotników przemysłowych i rzemieślników zarobią ok. 25 złotych za godzinę brutto, a kobiety ok. 24 złotych.
- Pracownicy biurowi płci męskiej także zarobią więcej niż kobiety w tym samym sektorze - mężczyźni zarobią ok. 22 złote za godzinę brutto, a kobiety 20 złotych.
- Grupa, w której to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni, to operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń - mężczyźni zarobią minimalną stawkę godzinną, a kobiety 21 złotych za godzinę pracy brutto.
- W grupie rolników, ogrodników, leśników i rybaków kobiety zarobią o 5 złotych za godzinę pracy mniej - mężczyźni zarobią 25 złotych za godzinę brutto, a kobiety 20 złotych.
- W grupie pracowników wykonujących prace proste mężczyźni zarobią ok. 26 złotych za godzinę, a kobiety 21 złotych za godzinę pracy brutto.
- Sytuacja wygląda podobnie w grupie pracowników usług i sprzedawców - kobiety zarobią najniższą stawkę godzinną, a mężczyźni zarobią 22 złote za godzinę pracy.
CZYTAJ TAKŻE: Ile zarabia magazynier, kierowca TIR-a, a ile programista JAVA? Sprawdź zarobki w najpopularniejszych zawodach! [galeria]
Ile zarabiają konkretne grupy zawodowe w województwie łódzkim?
Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy zarobią około 9 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Specjaliści mogą liczyć na około 6,5 tysiąca złotych miesięcznie brutto. Technicy i inny średni personel zarobi ok. 5200 złotych miesięcznie. Natomiast pracownicy biurowi zarobią około 4100 złotych brutto miesięcznie. Pracownicy usług i sprzedawców mogą liczyć na około 3800 złotych brutto miesięcznie. Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy zarobią okolo 3,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy zarabiają około 4400 złotych miesięcznie. Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń także zarobią 4400 złotych brutto miesięcznie. Pracownicy wykonujący prace proste mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 3500 złotych brutto miesięcznie.
W którym powiecie w wojewódźtwie łódzkim zarobimy najwięcej?
Na podstawie badania przeprowadzonego w 2020 r., najlepiej zarabia się w powiecie bełchatowskim - różnica względem średniej dla Polski w % wynosi 26,8. W powiatach z najlepszymi zarobkami, średnia wynosi 4800,00 - 7002,62 złotych miesięcznie brutto. Na kolejnym miejscu pod względem zarobków jest Łódź, następnie powiat poddębicki, zgierski i łęczycki. Najgorzej zarobimy w powiatach: brzeźińskim, łaskim oraz wieruszowskim - w tym powiatach różnica względem średniej dla Polski wynosi ok. -25,5%.Dane pochodzą z badania przeprowadzonego w 2020 r. przez Urząd Statystyczny w Łodzi.
Myślicie, że dobrze zarabia się w naszym województwie? Co sądzicie o różnicach płac pomiędzy kobietami a mężczyznami - z czego wynikają?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.