reklama
reklama

Kończą się zapasy krwi dla Łódzkiego! "Stan magazynowy jest alarmujący"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Kończą się zapasy krwi dla Łódzkiego! "Stan magazynowy jest alarmujący" - Zdjęcie główne

Krew jest niezwykle cenna, ponieważ nie można wyprodukować jej w żadnym z laboratoriów. | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Alarmujący jest stan zapasów krwi magazynowanych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Najmniej jest grup A-, A+ i AB- oraz O - i O+ . Pracownicy RCKiK apelują do honorowych krwiodawców o zgłaszanie się.
reklama

- Jak co roku, czas wakacji jest trudnym czasem z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki - mówi Joanna Szymczak, specjalista ds. organizacji honorowego krwiodawstwa w RCKiK w Łodzi. - Brawura kierowców prowadzi do większej liczby tragicznych zdarzeń na drogach. A przecież krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków: w szpitalach przebywają pacjenci, którzy chorują na choroby przewlekłe krwi, np. białaczkę. Duże zapotrzebowanie jest na krew i jej składniki także dla dzieci

Po powrocie z egzotycznej wycieczki trzeba odczekać

Dodatkowo w czasie wakacji krwiodawcy podróżują, udając się na letni wypoczynek nie tylko w granicach Polski, ale i poza nie. Wracając z egzotycznej wycieczki może okazać się, że dawca nie od razu może oddać krew. Ze względu na sytuację epidemiologiczną panującą w danym kraju często musi najpierw odbyć kwarantannę. Z wykazem państw i regionów objętych koniecznością odczekania przed donacją można zapoznać się na stronie krwiodawstwo.pl/dla-krwiodawcy/sytuacja-epidemiologiczna/.

Krwi nie można wyprodukować

Pracownicy RCKiK podkreślają, że krew jest niezwykle cenna, ponieważ nie można wyprodukować jej w żadnym z laboratoriów. Dlatego tak potrzebni są honorowi krwiodawcy. 

- Oddanie krwi nie boli - przekonują. - Oddając jedną jednostkę krwi (czyli 450 ml), można uratować trzy osoby. Tak naprawdę nie wiemy, kiedy my sami możemy potrzebować takiej pomocy.

Dostaniemy dużo czekolady

Żeby zostać krwiodawcą, trzeba mieć między 18 a 65 lat, ważyć nie mniej niż 50 kilogramów i nie przyjmować na stałe żadnych leków. W ciągu kilku dni przed donacją trzeba pić dużo wody. W dzień oddania krwi też warto dobrze się nawodnić. Lekarz najpierw pobierze próbkę krwi, żeby sprawdzić, czy możemy być krwiodawcą. Jeśli przejdziemy badanie pozytywnie, zasiądziemy w specjalnym fotelu i oddamy 450 ml krwi pełnej, płytek bądź osocza. Po donacji otrzymamy deputat energetyczny, najczęściej w postaci kilku tabliczek czekolady.

Ile razy w roku można oddać krew?

Mężczyźni mogą oddawać krew pięć razy w roku, kobiety - cztery. Nie można być krwiodawcą m.in. w trakcie i trzy dni po miesiączce, tuż po usunięciu zęba i po operacji (musi minąć przynajmniej pół roku od zabiegu). Na stałe jako krwiodawcę zdyskwalifikują nas m.in. choroby serca, stan po udarze mózgu, nowotwory złośliwe i nosicielstwo wirusa HIV.

Na terenie województa łódzkiego jest 51 podmiotów leczniczych, które Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaopatruje w krew i jej składniki. Dziennie jego pracownicy wydają około 300 jednostek krwi.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama