- Zbliżający się okres wakacji jest trudnym czasem z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na krew i jej składniki - mówi Joanna Szymczak, specjalista ds. organizacji honorowego krwiodawstwa w RCKiK w Łodzi. - Brawura kierowców na drogach prowadzi do większej liczby tragicznych zdarzeń. A przecież krwi potrzebują nie tylko ofiary wypadków: w szpitalach przebywają pacjenci, którzy chorują na choroby przewlekłe krwi, np. białaczkę. Duże zapotrzebowanie jest na krew i jej składniki także dla dzieci.
Krwi nie da się wyprodukować
Pracownicy RCKiK podkreślają, że krew jest niezwykle cenna, ponieważ nie można wyprodukować jej w żadnym z laboratoriów. Dlatego tak potrzebni są honorowi krwiodawcy.
- Oddanie krwi nie boli - przekonują. - Oddając jedną jednostkę krwi (czyli 450 ml), można uratować trzy osoby. Tak naprawdę nie wiemy, kiedy my sami możemy potrzebować takiej pomocy.
Żeby zostać krwiodawcą, trzeba mieć między 18 a 65 lat, ważyć nie mniej niż 50 kilogramów i nie przyjmować na stałe żadnych leków. W ciągu kilku dni przed donacją trzeba pić dużo wody. W dzień oddania krwi też warto dobrze się nawodnić. Lekarz najpierw pobierze próbkę krwi, żeby sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi i możemy być krwiodawcą. Jeśli przejdziemy badanie pozytywnie, zasiądziemy w specjalnym fotelu i oddamy 450 ml krwi pełnej, płytek bądź osocza. Po donacji otrzymamy deputat energetyczny, najczęściej w postaci kilku tabliczek czekolady.
Kto może, a kto nie
Mężczyźni mogą oddawać krew pięć razy w roku, kobiety - cztery. Nie można być krwiodawcą m.in. w trakcie i trzy dni po miesiączce, tuż po usunięciu zęba i po operacji (musi minąć przynajmniej pół roku od zabiegu). Na stałe jako krwiodawcę zdyskwalifikują nas m.in. choroby serca, stan po udarze mózgu, nowotwory złośliwe i nosicielstwo wirusa HIV.Na terenie województa łódzkiego jest 51 podmiotów leczniczych, które Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaopatruje w krew i jej składniki. Dziennie jego pracownicy wydają około 300 jednostek krwi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.