reklama
reklama

Zabytkowa łaźnia miejska w Zgierzu to perełka na ogromną skalę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Zabytkowa łaźnia miejska w Zgierzu to perełka na ogromną skalę - Zdjęcie główne

Łaźnia Zgierz, czyli zabytkowa łaźnia miejska. | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Łaźnia w Zgierzu to jednak z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Nic więc dziwnego, że nierzadko jest wybierana jako plan filmowy ciekawych produkcji. Poznaj historię tego miejsca.
reklama

Łaźnia w Zgierzu jest jedną z najciekawszych atrakcji w tym mieście. Dzięki swojej ciekawej historii, a także za sprawą nietuzinkowego wyglądu jest obiektem wykorzystywanym często jako plan filmowy. Łaźnia Zgierz znajduje się na ul. Łęczyckiej 24 i działa już od 94 lat. Zabytkowa Łaźnia Miejska powstała w lutym 1929 roku. Miasto Zgierz może pochwalić się więc najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Łaźnię Zgierz zaprojektował Leszek Dezydery Horodecki, a jej wygląd zachwyca mieszkańców miasta Zgierza oraz turystów, aż do dziś.

Łaźnia miejska Zgierz

Łaźnia Miejska Zgierz wybudowana została w 2 lata, a jej początkowym przeznaczeniem była możliwość kąpieli przez mieszkańców miasta. W pierwszych latach działania Łaźni Miejskiej w Zgierzu, wykorzystywana była ona przez mieszkańców do zażywania kąpieli. Znajdowały się w niej specjalne natryski i wanny. Projekt ten powstał dwa lata po uchwale z 1927 roku ustanowionej przez Radę Miasta Zgierza. Jak wiadomo, w tamtych czasach dostęp do sieci wodociągowej nie był powszechny. Tylko około 1 procent ówczesnych mieszkań posiadało kompletną łazienkę. To właśnie z tego powodu władze miasta postanowiły o wybudowaniu miejskiego zakładu kąpielowego. W Miejskiej Łaźni odbywały się więc kąpiele pozwalające na zadbanie o higienę mieszkańców miasta. Łaźnia Miejska Zgierz pomogła zachować czystość i zdrowie okolicznych ludzi.

Łaźnia miejska basen Zgierz

Łaźnia miejska i basen w Zgierzu to miejsce wybudowane z pożyczonych 230 tysięcy złotych od amerykańskiego Towarzystwa Ulen et Co. Rada Miasta chciała, aby każdy obywatel miasta Zgierza miał możliwość korzystania z łaźni. W celu wybudowania zgierskiej łaźni ówczesna władza zmuszona była wziąć kredyt. Zgierz jako 17. miasto w Polsce zaciągnął kredyt od amerykańskiego towarzystwa. Łaźnia Zgierz zaprojektowana została przez polskiego architekta Leszka Horodeckiego. Wygląd zgierskiej łaźni był bardzo nowoczesny, jak na tamte czasy. Łaźnia w Zgierzu do tej pory jest obiektem niezwykle popularnym. Budynek łaźni jest niezwykle estetyczny i nietuzinkowy. Łaźnia Zgierz, jako obiekt będący wizytówką tego miasta, jest zadbana i cieszy się uznaniem. W ostatnich miesiącach Łaźnia w Zgierzu została odnowiona, dzięki czemu jeszcze bardziej cieszy nasze oczy. Potencjał architektoniczny Łaźni Miejskiej w Zgierzu sprawia, że jest wykorzystywana w produkcjach filmowych. To właśnie tam powstały zdjęcia m.in. do takich filmów jak "Trójkąt Bermudzki", czy "Lekcja martwego języka".

Fot. Muzeum Miasta Zgierza / TuLodz.pl

Łaźnia Zgierz cennik

Łaźnia Zgierz to miejsce, w którym mieszkańcy mogą zadbać o swoje zdrowie, zrelaksować się, a także nauczyć pływać. Jak wygląda cennik Łaźni w Zgierzu? Łaźnia Zgierz cennik wygląda następująco:

  • Kabina kąpielowa - 4 zł

  • Grupa szkolna do 20 osób (40 minut) - 60 zł

  • Grupa zorganizowana popołudniowa (dorośli) - 150 zł

  • Karnet miesięczny dla 1 osoby 4 wejścia w godzinach popołudniowych - 40 zł

  • Karnet miesięczny dla 1 osoby 4 wejścia w wolnych okienkach godzin przedpołudniowych - 30 zł

  • Jednorazowy dla osoby dorosłej - 11 zł

  • Jednorazowy szkolny - 5 zł

  • Nauka pływania (kwartał) - 150 zł

  • Warto wspomnieć także, że posiadacze Zgierskiej Karty Seniora uprawnieni są do 20% zniżki przy zakupie biletów i karnetów na basen.

    Łaźnia Zgierz grafik

    Łaźnia Zgierz to miejsce chętnie wybierane przez dorosłych, dzieci, a także szkoły. Obecnie Łaźnia Zgierz służy mieszkańcom do relaksu. Na terenie Łaźni Zgierz znajduje się basen o wymiarach 17m x 10m, a także:

    • łaźnia sucha

  • pomieszczenia do masażu

  • klub fitness

  • grota solna

  • kabiny natryskowe

  •  

    Odbywa się tam nauka pływania. Jak wygląda przykładowy grafik nauki pływania? Łaźnia Zgierz grafik na rok 2022/2023 wyglądał następująco:

    Wtorek (godz. 16.40 - 17.20) - Grupa naborowa. Małe dzieci nieumiejące pływać.

    Wtorek (godz. 17.20 - 18.00) - Kontynuacja z roku 2021/2022 z wtorku z godziny 16.40.

    Wtorek (godz. 18.00 - 18.40) - Kontynuacja z roku 2021/2022 z godziny 17.20

    Środa (godz. 17.20 - 18.00) - Grupa naborowa. Małe dzieci nieumiejące pływać.

    Środa (godz. 18.00 - 18.40) - Dzieci w wieku 9-12 lat pływające dwoma stylami. Kontynuacja z roku 2021/2022 z godziny 17.20.

    Czwartek (godz. 16.00 - 16.40) - Grupa naborowa. Dzieci nieumiejące pływać.

    Czwartek (godz. 16.40 - 17.20) - Małe dzieci. Kontynuacja z roku 2021/2022 z godziny 16.00.

    Czwartek (godz. 17.20 - 18.00) - Kontynuacja z roku 2021/2022 z godziny 16.40. Dzieci pływające dwoma stylami.

    reklama
    Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama