Reklama
Główna
Najnowsze
Logowanie
Największa bitwa manewrowa I wojny światowej odbyła się na terenach Łodzi. Ponad 600 tysięcy żołnierzy walczyło na śmierć i życie [POZNAJ HISTORIĘ]
Wybierz się na fascynującą wycieczkę śladami rodziny Geyerów. Jest już bezpłatny e-przewodnik!
Niezwykłe historie. W kanale rzeki Łódki odkryto pierwszy logotyp Łódzkich Wodociągów. Zobacz!
Ciekawe historie: 11 listopada – data nieoczywista? Przez wiele lat spory wokół niej budziły dużo emocji
Dziecięce piekło było w Łodzi. Poznaj trudną historię o Małym Oświęcimiu „przy ul. Przemysłowej” [WIDEO] Niewielu mieszkańców Łodzi, a co smutniejsze niewielu historyków wie, że na terenie Miasta Łodzi w czasie II wojny światowej znajdował się obóz koncentracyjny dla polskich dzieci zwany także Kinder-KL Litzmannstadt. (...)
ŁKS mocny jak nigdy. To najlepszy początek sezonu w historii klubu Piłkarze ŁKS-u rozpoczęli rozgrywki Fortuna 1 Ligi od mocnego uderzenia. Jak czytamy na lkslodz.pl, po raz pierwszy w historii klubu ełkaesiacy zdobyli na szczeblu centralnym aż 20 goli w trakcie siedmiu pierwszych kolejek sezonu. (...)
Milowy krok w budowie łódzkiej Fuzji. Dawne imperium Scheilblerów odzyskuje swój blask [ZDJĘCIA] Łódzka Fuzja – wielofunkcyjny kwartał miejski realizowany przez Echo Investment - wkroczył w kolejną fazę prac. Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców, które stanowić będą integralną część nowej przestrzeni miejskiej zlokalizowanej w samym sercu (...)
To będzie całkowicie nowy Księży Młyn. 29 przebudowanych budynków i zielona przestrzeń [ZDJĘCIA] Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zielone podwórka, alejki brukowane kamieniem polnym kilkudziesięcioletni bluszcz i zabytkowa magiel. (...)
Dolina Łódki. Rozpoczyna się przebudowa jednego z najciekawszych obszarów łódzkiej rewitalizacji [MAPA | ZDJĘCIA] Rozpoczyna się przebudowa doliny Łódki. To jeden z najciekawszych obszarów łódzkiej rewitalizacji. Przebudowana zostanie ulica Wolborska i Podrzeczna, które połączą Stary Rynek z parkiem Staromiejskim. (...)
Industrialny klimat, historia i nowe technologie. Czyli jak powstawało biuro szwajcarskiego koncernu w Monopolis [ZDJĘCIA] Industrialny klimat sprytnie połączony ze szczyptą historii i najnowszymi technologiami – tak w kilku słowach opisać można nowe biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis. Gotowe wnętrza robią ogromne wrażenie, a ich zaprojektowanie i realizacja niosły ze sobą sporo wyzwań. O (...)
Łódzki Luwr po remoncie. Towarzyszyły mu liczne odkrycia. Co się zmieniło? [WIDEO] Łódzki Luwr jest już po remoncie. Odkrycia w sali arkadkowej, mazerunki na klatce schodowej, odrestaurowane figury wieńczące fasadę, nowa sztukateria, balustrady i detale architektoniczne. Kończy się ponad dwuletni remont najcenniejszego zabytku w Łodzi i jednocześnie otwarta zostaje nowa, multimedialna wystawa (...)
„W dniu wczorajszym na ulicach naszego miasta rozegrała się krwawa walka z bandytami…” Wszystko działo się na rogu ulicy Wodnej i Wodnego Rynku. (...)
Bombardowanie Wielunia. Zbrodnia, która nie jest uznana za zbrodnię. Dlaczego? 1 września 1939 roku niemieckie bombowce nurkujące Ju-87 Sztukas zaatakowały w godzinach porannych Wieluń, doprowadzając do śmierci uśpionych mieszkańców miasta oraz wielkich zniszczeń zabudowy. Wydarzenie to jest niewątpliwie ogromną tragedią i, z moralnego punktu widzenia, zbrodnią. Jednak Niemcy byli przekonani, (...)
Pamiętamy! 29 sierpnia 1944 roku odprawiono ostatni transport Żydów z łódzkiego getta [ZDJĘCIA | WIDEO] Na łódzkim cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości związane z 76. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto. W ekumenicznej modlitwie udział wziął ksiądz biskup Ireneusz Pękalski – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. (...)
Poznaj historię. 200 lat temu narodziła się przemysłowa Łódź. Uhonorowano twórców „ziemi obiecanej” Przypadające w tym roku 200-lecie Łodzi przemysłowej stanowi znakomitą okazję, by uhonorować dawnych właścicieli pałacu przy Piotrkowskiej 104 i 106. W obecnej siedzibie magistratu odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Juliuszowi Heinzlowi i Kazimierzowi Monitzowi. Portrety przedwojennych przemysłowców zawisły przed Dużą Salą (...)
Ten adres to skarbnica odkryć. Przy Piotrkowskiej powstanie nowa atrakcja turystyczna. Zobacz! [WIZUALIZACJE] Zupełnie nowy, dwupoziomowy ogródek powstanie na ul. Piotrkowskiej. Będzie całoroczny i cały przeszklony. Pałac Maksymiliana Goldfedera zyska również nowe elewacje, oficyny i odrestaurowane wnętrza. (...)
Młody człowiek zwracał uwagę swoim zachowaniem jeżdżąc samochodem po Piotrkowskiej w obie strony Ale najdziwniejsze bylo, to, że rozrzucał pieniądze na lewo i prawo. (...)
Jak się narodziło Miasto Łódź? Historia rozpoczyna się 29 lipca 1423 r. i od króla Władysława Jagiełły Niewiele miast ma tak dobrze udokumentowaną miejskość jak Łódź. Znamy cztery dokumenty, które można określić jako lokacyjne, czyli mówiące o założeniu miasta. Dwa z nich mają charakter prywatny i są sygnowane przez biskupów włocławskich, a pozostałe dwa, charakter państwowy i (...)
Kto w XIX wieku stawiał łodzianom bańki? Łódź była właściwie pozbawiona wówczas służby zdrowia Do lekarza trzeba było udawać się do Łęczycy, najbliższa zaś apteka znajdowała się w Zgierzu. (...)