Inicjatywy stworzenia literackiej mapy województwa łódzkiego podjęła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Mapa województwa łódzkiego inna niż wszystkie
Już jakiś czas temu powstała interaktywna mapa województwa łódzkiego, po której wędrować możemy ścieżkami literatury. Czynić to możemy na dwa sposoby: śladami autorów bądź tropem fabuł. Ponadto, na mapie znajdziemy także miejsca siedzib muzeów literackich, izb pamięci, działalności grup i wszelkich stowarzyszeń literackich.Twórcy zachęcają mieszkańców województwa do udziału w projekcie i współtworzenia mapy literackiej na swojej stronie, skąd można pobrać i uzupełnić ankiety, a następnie odesłać je na adres mailowy region@wbp.lodz.pl lub na adres WBP w Łodzi.
Podróż śladem pisarzy, poetów i dramaturgów
Wędrując śladem autorów napotkać możemy na lokalizacje działalności pisarzy, poetów, dramaturgów. Są to m.in. miejsca, w których mieszkali czy tworzyli; lokalizacje, w których wypoczywali bądź które odwiedzali.
Na interaktywnej mapie znajdziemy także tablice pamięci i inne zabytki kultury nazwane ich imieniem. Podczas śledzenia poszczególnych lokalizacji możemy dowiedzieć się, w jaki sposób powiązani z naszym regionem byli m.in. Władysław Reymont, Zofia Nałkowska, Antoni Słonimski, Stanisław Wyspiański, Bruno Schulz.
Literacka mapa województwa łódzkiego śladem twórców dostępna jest TUTAJ.
Literackie wojaże po województwie tropem fabuł
Podróżując po województwie tropem fabuł znajdziemy utwory, których akcja lub jej epizody rozgrywają się w naszym regioniem.
Jednym z przykładów jest powieść Marty Guzowskiej Głowa Niobe, której fabuła toczy się w pałacu w Nieborowie czy opowiadanie Władysława Reymonta pt. Pewnego dnia..., w którym pojawia się łódzki Rynek Geyera.
Literacką mapę województwa łódzkiego tropem fabuły znajdziecie TUTAJ.
Projekt tworzony jest przez Dział Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i systematycznie uzupełniany.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.