reklama
reklama

Ruiny zamku w Besiekierach nową atrakcją Łódzkiego. Turyści nie mieli tu wstępu! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruiny zamku w Besiekierach nową atrakcją Łódzkiego. Turyści nie mieli tu wstępu! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieTo miejsce wcześniej nie było dostępne dla turystów. Teraz można je zwiedzać przez cały rok. Z Łodzi dotrzemy tu w nieco ponad godzinę.
reklama

Mowa o ruinach zamku w Besiekierach w Łódzkiem. Odnowiono dziedziniec, na który wcześniej nie było wstępu.

Mury zjadły... bakterie

Ruiny zamku w Besiekierach znajdują się na terenie gminy Grabów. 

- Z uwagi na znaczną degradację murów przez bakterie nitryfikacyjne oraz zły stan drewnianej kładki prowadzącej na zamek od kilku lat zwiedzanie dziedzińca nie było możliwe. Teraz, po przeprowadzonych pracach, już jest

- mówi Kamila Raj z Urzędu Miejskiego w Grabowie.

reklama

Na remont gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 9 mln zł, co dało 90 procent wartości inwestycji. Wkład własny gminy wyniósł 10 procent. Prace rozpoczęły się w 2023 a skończyły w grudniu 2024 roku. Naprawione zostały uszkodzone fragmenty murów, a ich korony zabezpieczono przed degradacją. Odgruzowano dziedziniec zamkowy oraz pomieszczenia domu do poziomu posadzki parteru.

Nowe odkrycia archeologiczne

Dostęp do obiektu, dzięki zamontowanej windzie, zyskały również osoby z niepełnosprawnościami. Przeprowadzone prace archeologiczne powiększyły zbiór informacji o zamku w Besiekierach, a przede wszystkim o jego etapach rozwoju i rozbudowy, dały też możliwość prześledzenia historii i znaczenia zamków prywatnych na ziemiach centralnej Polski. 

reklama

Ujawniono obecność szeregu okienek piwnicznych z lunetami lokalizowanych poniżej obecnych otworów okiennych parteru, odsłonięto korytarze "skarbczyka". Odkryte zostały fundamenty budynku gospodarczego wschodniego. Z dotychczasowych badań wynika, że cały budynek mieszkalny posiadał piwnice, a nie jak pierwotnie zakładano, tylko w północno-zachodnim narożniku. Przy ścianie wschodniej i zachodniej dziedzińca odkryto pozostałości ceglanych pilastrów krużganków.

- W tym roku sezon turystyczny rozpoczniemy już w zupełnie nowych warunkach. Uporządkowany został teren wokół sztucznej wyspy, na której znajdują się ruiny, powstały miejsca do rekreacji, plac zabaw, niewielka plaża i miejsca postojowe, również dla kamperów. Przebudowana została kładka na fosie, pomost wędkarski i kładka nad pobliską rzeką Orłówką 

reklama

- wylicza Kamila Raj.

Ruiny otwarte dla turystów przez cały rok

Zamek został wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo składał się z budynku mieszkalnego, budynku bramnego, mostu zwodzonego i murów obwodowych. Znajdowały się tam 3 kondygnacje po 4 komnaty na każdą. Został zniszczony podczas wojny ze Szwecją. W XIX wieku został opuszczony, a następnie pełnił rolę budynku gospodarczego. Wybudowano go na sztucznej wyspie. 

Ruiny są otwarte dla zwiedzających przez cały rok. Dla osób, które szukają ciszy i spokoju, spacer po murach zamku to idealny sposób na relaks i kontemplację. Wiosna i wczesna jesień to idealne pory roku, gdyż pogoda sprzyja długim spacerom i odkrywaniu uroków okolicy. Latem zamek przyciąga największą liczbę turystów, z kolei zimowa aura nadaje miejscu wyjątkowego klimatu.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama