reklama
reklama

Słynie z tego Piotrków Trybunalski. W Europie są tylko cztery takie miejsca [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMWŁ

Słynie z tego Piotrków Trybunalski. W Europie są tylko cztery takie miejsca [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

Muzeum Marcepanów w Piotrkowie Trybunalskim działa od 2012 roku. | foto UMWŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieNie bez kozery w Piotrkowie Trybunalskim, niegdyś miejscem sejmików szlacheckich, jako jednym z czterech miejsc w Europie powstało Muzeum Marcepanów – pozostałe trzy znajdziemy na Węgrzech, w Estonii i Niemczech. Dziś, 12 stycznia, obchodzimy dzień tego popularnego przysmaku.
reklama

Nietuzinkowe muzeum działa w Piotrkowie Trybunalskim już od ponad dekady. W 2012 roku założyli je studenci i wykładowcy z Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego, których do tego przedsięwzięcia zainspirowała historia miasta.

Przysmak królował na stołach w Piotrkowie Trybunalskim

Na marcepan składają się tylko trzy składniki: migdały, cukier i woda różana. Kiedyś był to produkt luksusowy; dostępny tylko dla najbardziej zamożnych, a w dodatku wyrabiany jedynie przez aptekarzy. Do Europy „arystokratyczny” przysmak trafił z krajów arabskich, a do Polski - najprawdopodobniej z kupieckiej Wenecji.

– Marcepan przybył do nas Bliskiego Wschodu, a rozprzestrzenił się na całą Europę poprzez kupiecką Wenecję. Stąd też nazwą marcepanu od imienia świętego Marka, który jest właśnie patronem Wenecji

reklama

– opowiada Jakub Kuchta, student historii na Akademii Piotrkowskiej, który prowadzi warsztaty w muzeum marcepanów.

Tę słodycz szczególnie ulubił sobie Zygmunt Stary, często bywający w Piotrkowie Trybunalskim. To jego żona, Bona Sforza, sprowadziła go do Polski prawdopodobnie z kupieckiej Wenecji. 

Marcepan był przysmakiem ludzi z tzw. wyższych sfer. Do czasu

W okresie panowania Zygmunta Starego, jak i wiele wieków później, przysmak ten dostępny był jedynie dla zamożniejszej części społeczeństwa. Eksluzywność marcepanu powodowały koszty wyrobu; masę wykonywano z drogiego, importowanego cukru trzcinowego, a ze względu na jego prozdrowotne właściwości uznano go za lekarstwo, w związku z czym łączeniem składników zajmowali się jedynie aptekarze.

reklama

Marcepan miał działać leczniczo na nerki, płuca, ale także na serce i na ogólne wzmocnienie organizmu. Dodatkowo w zamkach, pałacach i domach możnowładców marcepan trzymany był pod kluczem, a podawany podczas ważnych i wielkich uroczystości

– przypomina Jakub.

Dopiero w XIX wieku, kiedy cukier trzcinowy zastąpiono białym cukrem z rodzimych buraków, smak marcepanu poznały inne grupy społeczne. W muzeum w Piotrkowie organizowane są warsztaty, które pozwalają uczestnikom poznać jego tradycyjną recepturę, a także dawny smak przysmaku Zygmunta Starego. W każdą sobotę odbywa się tam pokaz; odwiedzający mogą również sami taki marcepan sporządzić, ucierając migdały z cukrem i wodą różaną.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama