Na piątym miejscu naszego subiektywnego zestawienia znajduje się kąpielisko w Głownie i zalew Mrożyczka.
Zalew Mrożyczka: Piasek z wydm, molo i hawajskie parasole.
Kąpielisko jest strzeżone i otwarte w godz. 11-19. Zalew Mrożyczka zajmuje ponad 30 hektarów. Zasilany jest wodami rzeki Mrogi.
fot. UM Głowno
Bez wątpienia zachwyca tu piaszczysta plaża. Piasek pochodzi ze śródlądowych wydm. Są one naturalnym bogactwem Głowna.
"Wydmy tworzyły niekiedy liczne wzgórza, charakterystyczne dla równin Polski środkowej. Powstały one w większości po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia z piasków sandrów i teras akumulacyjnych. Są to formy pochodzenia eolicznego, tzn. utworzone na skutek działalności wiatru. W środkowej Polsce wydmy występują m.in. w Kampinoskim Parku Narodowym. Głowno jest unikalne z tego względu, że zespół wydm śródlądowych znajduje się niemal w centrum miasta (tzw. „Marakan”)"
- czytamy na stronie glowno.pl.
Zalew Mrożyczka oferuje szereg atrakcji. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są tutaj darmowe leżaki, parasole hawajskie. Jest też plac zabaw w formie statku, a także sezonowy park wodny z dmuchanymi konstrukcjami, bujakami i przeszkodami. Atrakcje są dostępne za darmo.
W tym labiryncie usłyszysz rżenie koni. Groty Nagórzyckie skrywają tajemnice
Czwarte miejsce zajmują z kolei Groty Nagórzyckie.To podziemny labirynt z korytarzami, wnękami. Usłyszeć tu można rżenie koni, które kiedyś tu pracowały. Groty Nagórzyckie to wyrobiska poeksploatacyjne z XVIII wieku. Znajdują się w Tomaszowie Mazowieckim.
Skały piaskowe, które znajdują się w tym miejscu, mają około 100 milionów lat i pochodzą z epoki kredowej. Groty to pozostałość podziemnej kopalni kwarcu. Wydobywano go od XVIII wieku.
Znajdziemy tu podziemne sale, korytarze, wnęki. Są jak labirynt. Jest też "sala królewska". To największe wyrobisko o długości 30 metrów, szerokości 25 m i wysokości 3 m. Jest też grota o długości 120 metrów.
fot. Wikipedia
Po Podziemnej Trasie Turystycznej Groty Nagórzyckie oprowadzają turystów przewodnicy.
Zwiedzanie odbywa się wzdłuż zabezpieczonego chodnika górniczego, który ma długość 160 metrów. Podczas zwiedzania można poznać nie tylko historię grot i legendy o nich, ale również zobaczyć repliki narzędzi górniczych, manekiny czy zapoznać się z tradycyjnymi metodami wyrobu szkła.
Termy Uniejów i Termy Poddębice z wodą jak w tropikach
Miłośnikom wodnych atrakcji polecamy Termy Uniejów i Termy Poddębice. Oba te miejsca to turystyczne hity województwa łódzkiego.W Uniejowie w środku znajdują się dwa baseny - ze statkiem pirackim oraz solankowo uzdrowiskowy. Na zewnątrz jest ich więcej, do tego strefy relaksu.
fot. Termy Uniejów
Wewnątrz obiektu są również do dyspozycji tężnia solankowa i strefa saun: kabina infrared, łaźnia aromatyczna, sauna bania, łaźnia turecka, saunarium, basen lodowy, słoneczna łąka i komora śnieżna.
Na Termy Poddębice składa się siedem basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Mają łączną powierzchnię lustra wody ok. 2300 mkw. Do dyspozycji gości jest też strefa saun.
Zalew Sulejowski. Tutaj poczujesz klimat Mazur
Zalew Sulejowski to sztuczny zbiornik, utworzony w latach 1969-1974. Zajmuje powierzchnię 27 kilometrów kwadratowych. To drugie co do wielkości jezioro w województwie łódzkim. Położony jest w powiatach: piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim oraz na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz.W Zalewie Sulejowskim żyje wiele gatunków ryb, np. płocie, leszcze, karpie, amury, sumy, sandacze czy szczupaki.
Na Nabrzeżu od strony Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się molo. Wokół zalewu powstały też ośrodki wypoczynkowe i kilka portów jachtowych.
Zbiornik przyciąga także miłośników sportów wodnych, takich jak: kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing.
Łódzkie morze? Jeziorsko to miejsce idealne na weekend
Na pierwszym miejscu jest Jeziorsko. Nie trzeba jechać nad morze, skoro pod nosem mamy taki niezwykły zbiornik.Na miejscu znajdują się ośrodki, które w swojej ofercie mają boiska do piłki nożnej, place zabaw, wypożyczalnie sprzętu wodnego, rowerów, noclegi i gastronomię. Są też plaże, molo, a także tor do narciarstwa wodnego.
Sezon na żagle nad Jeziorskiem rusza już wiosną i trwa do jesieni.
Rafa-Jeziorsko Ośrodek Wypoczynkowo-Żeglarski oferuje na przykład rejsy statkiem wycieczkowym, podczas których kapitan opowiada o tajemnicy Wyspy Kormoranów, pokaże unikatowe ptasie siedliska, podpłynie wraz z pasażerami do turbiny elektrowni wodnej.
Na miejscu znajduje się także tor skimboardowy. Co to takiego? To wielka ślizgawka wodna. Na miejscu można też wypożyczyć deski do uprawiania tego nietypowego sportu.
Niko Jeziorsko zachwala z kolei inne atrakcje wokół zbiornika Jeziorsko. W Siedlątkowie są na przykład Alpaki Cudaki, z kolei 15 kilometrów od Ostrowa Warckiego znajduje się stadnina koni. Na miejscu z przejażdżki mogą skorzystać zarówno osoby zaawansowane, jak i amatorzy, do tego Stajnia Pasja oferuje przejażdżki bryczką.
Wyjątkowe są również klify w Siedlątkowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.