reklama
reklama

To absolutna nowość na kolei. Teraz możemy podpatrzeć, gdzie jest nasz pociąg i dlaczego się spóźnia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PKP PLK/Rafał Wilgusiak

To absolutna nowość na kolei. Teraz możemy podpatrzeć, gdzie jest nasz pociąg i dlaczego się spóźnia - Zdjęcie główne

Aplikacja wprowadzona w ŁKA to nowość na kolei | foto PKP PLK/Rafał Wilgusiak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieŁódzka Kolej Aglomeracyjna zdecydował się na uruchomienie aplikacji, dzięki której znamy możemy m.in. kupić bilet oraz zobaczyć, czy nasz pociąg nie będzie miał opóźnienia.
reklama

Aplikacja nazywa się ŁKA Infoportal i dostępna jest zarówno dla telefonów z Androidem, a także na iOS. Spółka wyjaśnia, dlaczego podróżując pociągami, warto ją zainstalować. 

Aplikacja ŁKA Infoportal. Zobacz, jakie ma funkcje 

 - Aplikacja posiada szereg przydatnych funkcji i umożliwia, chociażby wyświetlanie w sposób graficzny na mapie aktualnych pozycji wszystkich pociągów ŁKA, wraz z informacją o trasie, numerze i ewentualnym opóźnieniu pociągu  - informuje Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Dodajmy, że jest to nowość na kolei. Jeszcze żadne przewoźnik nie zdecydował się na wprowadzenie podobnej możliwości. 

Jakie jeszcze informacje znajdziemy w aplikacji? Przede wszystkim, aby ułatwić korzystanie z niej, szczegóły podróży zaznaczone zostały w 2 kolorach: na zielono - przebyta trasa, na czerwono - przyszłe przystanki wraz z informacją o przyjeździe i odjeździe z każdego z nich. W przypadku opóźnień powyżej 5 minut ikona pociągu  zmienia kolor na czerwony.

reklama

Poza tym instalując w łatwy sposób będziemy mogli wyszukać połączenia wraz z możliwością kupna biletu poprzez sklep partnerski Koleo. Będziemy mieli również dostęp do historii ostatnio wyszukiwanych połączeń pociągów ŁKA i dostęp do szczegółów trasy pociągu, w tym przyjazdów i odjazdów ze wszystkich stacji pośrednich. Poza tym:

  • wyświetlanie informacji o utrudnieniach w kursowaniu pociągów;
  • włączenie powiadomień typu push (informacje wysyłane są przez dyspozytora ŁKA, który na bieżąco monitoruje pracę drużyn pociągowych); 
  • przekierowanie do aktualnych taryf, regulaminów oraz przepisów prawnych;
  • przełączenie widoku mapy na tryb satelitarny;
  • zmianę częstotliwości odświeżania lokalizacji pociągów w zakresie 10 – 120 sekund;
  • wskazanie przystanku na mapie bezpośrednio ze szczegółów podróży oraz ustawiania go jako początkowego;
  • wyświetlenie informacji o udogodnieniach w pociągu (miejsca dla osób niepełnosprawnych, dostęp do gniazdek elektrycznych, bezpłatnego WI-FI, biletomatu, klimatyzacji czy możliwość przewożenia roweru);
  • wyszukiwanie odjazdów i przyjazdów dla najbliższej stacji (po wyrażeniu zgody na lokalizację urządzenia).
Czyta również: Już nie „koniec 2023 roku”, tylko czerwiec 2024 r. Po raz kolejny zapowiedzi urzędników się nie spełniły. Jak będzie tym razem?

reklama

myBus dla podróżujących po Łodzi

Z podobnych udogodnień informacyjnych już od dłuższego czasu mogą korzystać również podróżujący komunikacją miejską po samej Łodzi. W tym przypadku warto korzystać z aplikacji myBus.  Sprawdzimy tam m.in. za ile dokładnie, na przystanek podjedzie tramwaj lub autobus, gdzie on się obecnie znajduje oraz czy pojazd ten będzie niskopodłogowy, klimatyzowany oraz czy można przewozić w nim rowery.

Aplikacja działa w kilkudziesięciu polskich miastach, w tym w łodzi.  -Może ona działać zarówno w trybie on-line, jak i w trybie off-line. Jednak wówczas zawiera pewne ograniczenia, pozwala korzystać z pobranego jednorazowo rozkładu jazdy bez dodatkowego łączenia się z internetem.Aplikacja w wersji on-line aktualizuje wszystkie niezbędne dane na bieżąco, a źródłem aktualizacji są te same dane, które w innych kanałach są udostępniane przez przewoźnika, czy też organizatora komunikacji. Przykładowo informacja na tablicy elektronicznej na przystanku wyświetlająca czasy przyjazdu pojazdów z uwzględnieniem aktualnego położenia pojazdu i stanu komunikacji (czyli on-line) jest tożsamą z informacją wyświetlaną w aplikacji myBus online, a także z informacją na stronie WWW. Predykcja spodziewanych czasów przyjazdu na przystanki pochodzi z tego samego silnika wyliczającego te czasy - informuje firma Taran, która wprowadziła aplikacje na rynek. 

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama