Ze szczytu można podziwiać miasto
Baszta generała Stanisława Klickiego znajduje się w Łowiczu. Z jej szczytu można podziwiać miasto z zupełnie nowej perspektywy.
- Po II wojnie światowej, przez ponad 30 lat, baszta była siedzibą Komendy Hufca ZHP. Budynek jest własnością Urzędu Miejskiego w Łowiczu, a opiekuje się nim Zarząd Osiedla "Stare Miasto"
- mówi Katarzyna Skierska-Pięta, sekretarz miasta i przewodnik łowickiego oddziału PTTK im. Anieli Chmielińskiej.
Baszta jest częścią większego zespołu romantycznego, który powstał w latach 1822-1824 z inicjatywy generała Stanisława Klickiego, bohatera walk o niepodległość Polski, uczestnika kampanii napoleońskich oraz powstania listopadowego. Projektantem kompleksu był Karol Krauze, a do budowy wykorzystano cegłę, rudę darniową oraz elementy pochodzące z rozbiórki łowickiego zamku.
Baszta ma około 15 metrów wysokości
- Baszta ma około 15 metrów wysokości, czworoboczną podstawę z przylegającą okrągłą wieżą. Miała pierwotnie służyć jako biblioteka wojskowa. W jej ściany wmurowano napisy pamiątkowe z zamku prymasowskiego. Na szczycie baszty znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się malowniczy widok na okolicę
- opisuje Katarzyna Skierska-Pięta.
Kilka metrów od baszty znajduje się siedziba generała w formie neogotyckiego zameczku. Obecnie w pałacyku mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich. Dzięki funduszom unijnym przeprowadzono gruntowny remont, odnowiono elewację, wymieniono okna i drzwi oraz odrestaurowano piwniczkę wieży. Obecnie w baszcie mieści się ekspozycja poświęcona łowickim harcerzom.
Wokół rozciąga się odrestaurowany park
Wokół baszty rozciąga się odrestaurowany park w stylu angielskim, wyposażony w urządzenia rekreacyjne dla dzieci i do ćwiczeń dla dorosłych.Baszta generała Klickiego to nie tylko zabytek o bogatej historii, ale także miejsce pełne romantyzmu i uroku. Jej neogotycka architektura, otoczenie zieleni oraz bogata przeszłość sprawiają, że jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w regionie. Dla zwiedzających stanowi nie tylko atrakcję turystyczną, ale także przestrzeń do refleksji nad historią i pięknem architektury.
Basztę można zwiedzać bezpłatnie. Wcześniej trzeba skontaktować się telefonicznie z Zarządem Osiedla "Stare Miasto" pod numerem 601 412 294.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.