Skamieniałości pradawnego potwora
Mowa o Załęczu Wielkim. Miejscowość istnieje co najmniej od XIV wieku. W 1357 roku została wymieniona jak własność arcybiskupów gnieźnieńskich. W latach 1975-1998 Załęcze Wielkie administracyjnie należało do województwa sieradzkiego.Początkowo Załęcze Wielkie było usytuowane tylko na prawym brzegu Warty. Jednak z powodu częstych wylewów rzeki mieszkańcy postanowili przenieść się na lewy brzeg. W okolicach znajdują się opuszczone kamieniołomy, w których widać skały jurajskie. Znaleziono w nich skamieniałości krokodylomorfa, należącego do grupy archozaurów (wywodzą się z niej dzisiejsze krokodyle), które żyły około 228 milionów lat temu.
Niezwykłe źródła i przepiękne lilie
Załęczański Park Krajobrazowy, na którego terenie leży Załęcze Wielkie, powstał w 1978 roku jako pierwszy w centralnej Polsce. Można tu zobaczyć Granatowe Źródła, które są jedynym przykładem pulsujących, terasowych źródeł krasowych na Jurze Polskiej, oraz Żabi Staw - wysoko zawieszony nad dnem Warty zbiornik stojącej wody, w którym rosną podlegające ścisłej ochronie grzybienie północne (czyli przepiękne lilie wodne).
Ośrodek z wieloma atrakcjami
W Załęczu Wielkim jest Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP "Nadwarciański Gród". Można tu przyjechać zarówno zimą, jak i latem. Ośrodek zaprasza na zielone szkoły, konferencje, szkolenia, warsztaty, spotkania, imprezy integracyjne, biesiady przy grillu oraz wypoczynek indywidualny.Przez cały rok można tu liczyć na ciekawe zajęcia z różnych dziedzin, m.in. edukacji ekologicznej, astronomii, meteorologii, geologii, piesze, rowerowe i autokarowe wycieczki, spacery ścieżkami dydaktycznymi i biegi na orientację.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.