Reklama

Reklama

Dar natury spadający z nieba. Jak oszczędzać i dbać o środowisko korzystając z dotacji na deszczówkę? [WIDEO + INFOGRAFIKA]

Opublikowano: pon, 10 lut 2020 13:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ŁSSE „DESZCZÓWKA - Gromadzenie wód opadowych” to nazwa programu finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Głównym celem programu jest oszczędne i efektywne korzystanie z zasobów wodnych występujących w naszym województwie. Program zakłada więc ograniczenie poboru wody uzdatnionej na potrzeby gospodarcze (ekosystemów przyrodniczych) przez odzyskiwanie wód opadowych. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleb i mikroklimatu w lokalnym środowisku.  

Wody opadowe, zwane potocznie deszczówką, to najtańszy, praktycznie darmowy sposób pozyskiwania wody na potrzeby gospodarstwa domowego. Warto gromadzić wodę w czasie opadów, by potem, gdy przyjdzie susza, móc korzystać ze zgromadzonych zapasów. Deszczówkę można wykorzystać w wielu sytuacjach i miejscach, jak choćby w tych pokazanych niżej.

Deszczówka - infografika

Dzięki dofinansowaniu ze strony WFOŚiGW w ramach programu będzie można zbudować ogrody deszczowe, muldy chłonne, studnie chłonne, naziemne wolnostojące zbiorniki na wody opadowe z dachów oraz zbiorniki podziemne. Tego typu inwestycje mogą pomóc mieszkańcom różnych gmin w naszym regionie racjonalnie gospodarować wodami opadowymi i w zależności od rodzaju gruntów - przepuszczających bądź zatrzymujących wodę - dopasować rodzaj inwestycji do lokalnych potrzeb.

Program dedykowany jest dla: jednostek samorządu terytorialnego (lub podmiotów świadczących usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych gmin w zakresie gospodarki wodno - ściekowej) z terenu województwa łódzkiego, natomiast odbiorcami pomocy będą  osoby fizyczne ( tzw. beneficjenci końcowi) posiadający nieruchomości, na których realizowany jest program (będące właścicielami, użytkownikami wieczystymi lub innymi użytkownikami nieruchomości posiadającymi tytuł prawny umożliwiający dysponowanie nimi na cele budowlane, na okres realizacji zadania i nie krótszy niż 3 lata od dnia jego zakończenia).

Warto więc, aby programem najpierw zainteresowali się przedstawiciele samorządów. Gdyby jednak sami mieszkańcy widzieli potrzebę pozyskania bezzwrotnej dotacji, a samorząd nie wykazywałby odpowiednio dużego zainteresowania, warto motywować lokalne władze to podjęcia tematu.

Osoby i instytucje zainteresowane programem mogą składać wnioski w siedzibie WFOŚiGW w Łodzi. Wnioski są przyjmowane w trybie ciągłym do 30 września 2021 roku lub do wyczerpania środków zabezpieczonych w budżecie programu. Budżet Programu wynosi 4.000.000,00 zł., tj.: 2.000.000,00 zł na rok 2020 i 2.000.000,00 zł na rok 2021, przy czym kwota niewykorzystana w roku 2020 przechodzi do rozdysponowania na rok następny.

Kwota wsparcia z WFOŚiGW wynosi do 70% kosztów kwalifikowanych zadania zastrzegając, że górna granica dofinansowania nie może przekroczyć 5.000,00 zł na 1 Beneficjenta końcowego. Rozliczenie kosztów zadania następuje wyłącznie w kwotach netto tj. bez podatku VAT.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.