Reklama

Reklama

ŁSSE daje 1,5 mln zł na innowacje pomagające w walce z COVID-19. Są już pierwsze projekty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ŁSSE daje 1,5 mln zł na innowacje pomagające w walce z COVID-19. Są już pierwsze projekty - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁSSE Startupy przy wsparciu ŁSSE stworzą innowacje, które pomogą w walce z COVID-19.

Reklama

Wsparcie dostaną m.in. twórcy takich pomysłów, jak: robot opiekujący się chorymi na COVID-19, urządzenia monitorujące online stan chorych przebywających w domach, czy systemy do walki z tzw. fake newsami. Rozwiązania te już niedługo mogą pojawić się w szpitalach, biurach czy przestrzeni publicznej.

W ten sposób Łódzka Strefa razem z firmami Ericsson i Indigo Nails włącza się w walkę ze skutkami pandemii koronawirusa.

– Ministerstwo Rozwoju wspiera i zachęca do takich działań we wszystkich specjalnych strefach ekonomicznych w kraju. Dzięki wsparciu specjalnych stref ekonomicznych, wiele startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw może wnieść wkład w walkę ze skutkami pandemii COVID-19 – podkreśla wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk.

Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE wyjaśnia: – Początkowo planowaliśmy przeznaczyć na wsparcie startupów i innowacje do walki z COVID-19 około pół miliona zł. Jednak pojawiło się tak wiele ciekawych rozwiązań, że chcieliśmy dać szansę realizacji większej liczbie projektów. Dlatego zwiększyliśmy pulę wsparcia do blisko 1,5 mln zł.

– Zaangażowaliśmy się w projekt z dużymi oczekiwaniami na ciekawe i tak potrzebne społecznie rozwiązania. Rezultat przeszedł oczekiwania. Pomysłowość młodych twórców jest ogromna – mówi Marcin Sugak, dyrektor d/s rozwoju w firmie Ericsson.

Z kolei Magdalena Malaczyńska, współzałożycielka marki Indigo wskazuje: – W Indigo Nails stawiamy na zaangażowanie, proaktywność i niestandardowe myślenie, i takie wartości cenimy również u innych przedsiębiorców, niezależnie od fazy rozwoju ich firm.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna razem z partnerami biznesowymi (Ericsson i Indigo Nails) uruchomiła specjalny nabór w akceleratorze Startup Spark dla startupów, które zaproponują technologie mające ograniczać epidemię COVID-19. Do konkursu zgłosiło się 140 firm. Spośród nich wybrano 10 startupów, którym ŁSSE przekaże blisko 1,5 mln zł na stworzenie i rozwój innowacji niwelujących społeczne, gospodarcze i zdrowotne skutki COVID-19.

Wśród startupowych pomysłów znalazł się między innymi: MEDIbot, czyli robot, który ma częściowo przejąć opiekę nad chorymi na COVID-19. Mógłby wykonać obchód lekarski, przeprowadzić wywiad z chorymi, a także dostarczyć im lekarstwa czy posiłki. Dodatkowo będzie wyposażony w kamerę termowizyjną, pulsoksymetr, stetoskop cyfrowy i ciśnieniomierz, aby zdalnie zmierzyć najważniejsze parametry życiowe.

Razem z ŁSSE i Ericssonem startup Lyncas rozwinie produkt „FeaverWall”, czyli system inteligentnej detekcji zagrożeń epidemiologicznych bazujący na termowizji i sieciach neuronowych. Będzie sprawdzał, czy wśród pasażerów, np. linii lotniczych jest ryzyko rozprzestrzenienia się potencjalnych patogenów i informował o potrzebie wdrożenia procedur bezpieczeństwa.

Łódzki startup Exal Bone opracował natomiast system telemedyczny Covitcher. W prosty sposób zapewnia on monitorowanie na odległość stanu zdrowia pacjentów z COVID-19 będących w izolacji. Regularnie mierzy parametry życiowe pacjenta i powiadamia lekarza w przypadku pogorszenia się jego stanu.

Partnerem rundy specjalnej ŁSSE dla startupów jest Gov Tech Polska, który na co dzień zajmuje się poszukiwaniem startupowych odpowiedzi na społeczne wyzwania. Dzięki wspólnym działaniom strefy i GoV Tech Polska do programu trafiło wiele ciekawych pomysłów, np. startup Working Theory, który zajmuje się kwestią fake newsów. Stworzył on urządzenie do oceny wiarygodności informacji dotyczących epidemii koronawirusa w Internecie.

Z kolei Box and Care – to zestawy produktów dla seniorów dobieranych zgodnie z ich potrzebami i stanem zdrowia oraz dostarczanych pod drzwi. System opiera się na subskrypcji i personalizacji, tak, by paczka była jak najlepiej przygotowana dla konkretnej osoby.

Źródło: ŁSSE

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy