reklama
reklama

Od kopciucha do czystej energii - program Czyste powietrze [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od kopciucha do czystej energii - program Czyste powietrze [WIDEO] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁSSE Niezwykle dokuczliwe i szkodliwe dla człowieka oraz całego naturalnego środowiska zjawisko smogu bierze się w sezonie grzewczym głównie z tradycyjnych, niewydajnych i przestarzałych źródeł ogrzewania. Tymczasem potrzebujemy czystego powietrza i dziś, w ramach programu o tej samej nazwie można dokonać wielu istotnych zmian na lepsze.
reklama

Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi daje kilka istotnych możliwości modernizacji w budynkach mieszkalnych. Działania takie można podzielić na trzy kategorie: wymianę pieca z tradycyjnego na nowoczesne źródło ogrzewania, termomodernizację (ocieplenie budynku, wymiana okien, itp.) oraz instalacja odnawialnych źródeł energii (np. fotowoltaiki). 

Program jest priorytetowy, czyli mający szczególnie duże znaczenie w polepszaniu komfortu życia mieszkańców województwa i jednocześnie poprawie zdrowia, ochrony środowiska naturalnego i zmniejszania kosztów ogrzewania. Wszystkie te cele, osiągnięte dzięki dotacjom z WFOŚiGW, pozwalają realnie i trwale zmieniać nasze otoczenie. Dla lepszego dotarcia z programem do mieszkańców województwa WFOŚiGW w Łodzi podpisał porozumienia o współpracy z ponad trzydziestoma lokalnymi samorządami tak, aby mieszkańcy danych gmin czy powiatów mogli korzystać z fachowej pomocy przy wypełnianiu wniosków u siebie, w siedzibie lokalnego samorządu. Dzięki temu nie ma konieczności przyjazdu do siedziby WFOŚiGW, co dla wielu mieszkańców wiązałoby się z koniecznością poświęcenia mnóstwa czasu na załatwienie formalności, które dziś można od ręki zrealizować lokalnie. 

Program cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców województwa i każdorazowo, na lokalnych zebraniach w gminach czy powiatach, przyciąga rzesze zainteresowanych. O programie rozmawialiśmy z przedstawicielami lokalnych samorządów, także z beneficjentami programu i wszyscy nasi rozmówcy podkreślali dobroczynne walory programu. 

Współpraca WFOŚiGW z gminami i powiatami daje korzyści wszystkim trzem zainteresowanym stronom: mieszkańcom, samorządom i Funduszowi. Przykład powiatu łowickiego pokazuje, że zainteresowanie cotygodniowym dyżurem pracownika WFOŚiGW w Łowiczu jest ogromne i już od godzin porannych w punkcie gromadzą się zainteresowani mieszkańcy. W skali całego województwa obecnie Fundusz rozpatruje ok. 7 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu. 

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego albo osoby posiadające zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Osoby korzystające z programu otrzymują zwrot części poniesionych kosztów, a maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Minimalny koszt kwalifikowany projektu to 7 tys. zł. Program zakłada dwie formy dofinansowania: pożyczkę i dotację. Realizację programu przewidziano do 30 czerwca 2029 roku, a podpisywanie umów do 31 grudnia 2027 roku. 

Program może być realizowany w budynkach istniejących - tu przewiduje się wymianę starego pieca/kotła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła spełniające wymagania programu. Program można zrealizować także w budynkach nowo budowanych - tu możliwy jest zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymagania programu. Można zatem, w ramach programu „Czyste powietrze” zrealizować:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, spełniających wymagania programu,
  • docieplenie przegród budynku,
  • wymianę stolarki okiennej i drzwiowej
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji
  • fotowoltaicznej)
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Dla szerszej i skuteczniejszej realizacji programu, przede wszystkim w interesie zwykłych mieszkańców województwa jest, by kolejne samorządy przystąpiły do porozumienia i otworzyły się na wsparcie lokalnej społeczności. WFOŚiGW w Łodzi zaprasza więc do współpracy kolejne samorządy, a lista 34 obecnie działających w porozumieniu jednostek samorządu terytorialnego jest otwarta. Mieszkańcy, a by sprawdzić, które samorządu już funkcjonują w porozumieniu, mogą skorzystać z informacji na stronach WFOŚiGW w Łodzi. My publikujemy listę samorządów działających w porozumieniu poniżej.

 1. Łódź bełchatowski - Zelów
2. Łódź bełchatowski - Drużbice
3. Łódź brzeziński - Dmosin
4. Łódź brzeziński - Rogów
5. Łódź kutnowski - Kutno
6. Łódź łaski - Wodzierady
7. Łódź łaski - Sędziejowice
8. Łódź łowicki - Łowicz
9. Łódź łowicki - Bielawy
10. Łódź łowicki - Nieborów
11. Łódź łódzki wschodni - Koluszki
12. Łódź opoczyński - Paradyż
13. Łódź opoczyński - Poświętne
14. Łódź pajęczański - Działoszyn
15. Łódź pajęczański - Strzelce Wielkie
16. Łódź piotrkowski - Moszczenica
17. Łódź piotrkowski - Wolbórz
18. Łódź piotrkowski - Sulejów
19. Łódź poddębicki - Dalików
20. Łódź rawski - Rawa Mazowiecka
21. Łódź radomszczański - Radomsko
22. Łódź radomszczański - Lgota Wielka
23. Łódź sieradzki - Sieradz
24. Łódź sieradzki - Klonowa
25. Łódź tomaszowski - Tomaszów Mazowiecki
26. Łódź wieluński - Mokrsko
27. Łódź wieluński - Wieluń
28. Łódź wieruszowski - Wieruszów
29. Łódź zduńskowolski - Gmina Zduńska Wola
30. Łódź zduńskowolski - Zapolice
31. Łódź zduńskowolski - Szadek
32. Łódź zgierski - Aleksandrów Łódzki
33. Łódź zgierski - Głowno

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama