Reklama

Reklama

Rozświetlone ulice po zmroku bezpieczne i przyjemne dla mieszkańców [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

ŁSSE Wiele gmin z terenu naszego województwa od lat boryka się z problemem wzrastających kosztów oświetlenia ulic i miejsc publicznych. Przy rosnących cenach energii elektrycznej oraz ograniczonych budżetach gmin wielu samorządom trudno także wygospodarować środki na większą ilość przydrożnych latarni. Tymczasem można to zmienić dzięki programowi EKO Latarnia.

Program Eko Latarnia wychodzi naprzeciw potrzebom samorządów gminnych chcących zainwestować w ekologiczne i energooszczędne oświetlenie uliczne. Inwestycja taka może nie tylko przyczynić się do znacznych oszczędności w budżecie gminy, ale przede wszystkim podnieść poziom bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców. Warto więc najpierw poznać walory i przewagi technologiczne oświetlenia typu LED, by potem rekomendować je lokalnemu samorządowi jako dobrą inwestycję.

Program „EKO Latarnia - Poprawa efektywności energetycznej systemów oświetlenia zewnętrznego”, wprowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dedykowany jest przede wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego. W ramach tego Programu, wnioskodawcy mogą aplikować o środki w formie dotacji i pożyczki. Dofinansowanie może być przeznaczone na modernizację oświetlenia, czyli zastąpienia dotychczasowych, tradycyjnych źródeł światła instalacjami energooszczędnymi (np. światłem ledowym). Oświetlenie takie powinno być zarządzane inteligentnym systemem sterowania.

Głównym celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery gdyż inwestycje w nowoczesne oświetlenie pozwalają zmniejszyć zużycie energii co daje samorządom duże oszczędności, dzięki którym mogą one inwestować w kolejne przedsięwzięcia infrastrukturalne. Ważne jest także, że dzięki programowi poprawia się komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców, zwłaszcza małych miejscowości i terenów wiejskich, gdzie na drogach publicznych odbywa się ruch pieszych i rowerzystów. Tam dodatkowe instalacje świetlne zdecydowanie wpływają na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Beneficjentem programu mogą być samorządy terytorialne (lub ich związki) oraz spółki prawa handlowego z większościowym udziałem samorządu. Budżet programu to 15 mln zł, z czego w formie pożyczki przewidziano 9 mln zł (po 4,5 mln na rok 2020 i 2021) oraz 6 mln zł w formie dotacji (po 3 mln zł na rok 2020 i 2021). Samorządy chcące ubiegać się o  wsparcie finansowe powinny złożyć wniosek do WFOŚiGW do 30 września 2021 r. Aby otrzymać dofinansowanie z WFOŚiGW należy przedłożyć wraz z wnioskiem audyt oświetlenia, wykazać poprawę efektywności energetycznej i planowany efekt ekologiczny inwestycji. Warto dodać, że jeden wniosek powinien dotyczyć minimum 20 punktów świetlnych.

Pożyczka i dotacja to dwie formy dofinansowania, które w tym Programie działają łącznie. Otrzymanie dotacji jest bowiem uwarunkowane zaciągnięciem pożyczki. Łączna kwota wsparcia wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych zadania, przy czym dotacja nie może przekroczyć 40% kwoty możliwego dofinansowania.

Ważne, że planowaną inwestycję można zintegrować z istniejącym już systemem inteligentnego sterowania oraz że program dopuszcza możliwość dofinansowania rozbudowy 10% stanu istniejącego systemu oświetlenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy