Alergie – jak je leczyć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Alergie – jak je leczyć? - Zdjęcie główne

Alergie – jak je leczyć? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Pacjenci, którzy cierpią na różnego rodzaju alergie, często przyjmują na stałe określone leki. To właśnie ciągłość terapii ma ogromne znaczenie dla jej skuteczności. Chorzy nieczęsto zdają sobie sprawę z tego, jak wiele możliwości oferuje im telemedycyna, jeśli chodzi o skuteczne leczenie alergii.

Co warto wiedzieć o najpopularniejszych lekach na alergię?

Dostępne na polskim rynku leki na alergię dzieli się na trzy grupy. Są to:

  • leki przeciwhistaminowe pierwszej i drugiej generacji, 
  • glikokortykosteroidy, 
  • leki antyleukotrienowe.
Jeśli chodzi o przeciwhistaminowe leki na alergię, to ich zadaniem jest łagodzenie objawów dolegliwości skórnych, a także dolegliwości związanych z zaburzeniami pracy górnych dróg oddechowych. Leki przeciwhistaminowe dostępne są nie tylko pod postacią tabletek, ale także preparatów do miejscowego stosowania na skórę, aerozoli do nosa bądź też zastrzyków dożylnych lub domięśniowych. Leki przeciwhistaminowe to bardzo uniwersalne preparaty, które można stosować do leczenia praktycznie wszystkich rodzajów alergii – pokarmowych, kontaktowych lub wziewnych.

Glikokortykosteroidy to nieco silniejsze środki, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. Okazują się skuteczne w przypadku leczenia kataru siennego będącego jednym z objawów alergii. Zmniejszają przekrwienie bądź śluzowych, zmniejszają ilość wydzieliny, udrażniają nos, redukują obrzęk tkanek i łagodzą podrażnienia. Glikokortykosteroidy wykazują także działanie immunosupresyjne oraz przeciwalergiczne. Dostępne są w formie donosowej, do stosowania miejscowego, do drzewa oskrzelowego, dożylnej, doustnej. Z racji tego, że są to dość silne środki, o konieczności ich stosowania decyduje wyłącznie lekarz prowadzący.

Trzecim typem leków stosowanym przy alergiach są leki antyleukotrienowe. Dostępne są w formie doustnej – ich zadaniem jest hamowanie receptora cysteinylonowego. Stosowanie tego typu leków pozwala blokować substancje odpowiadające za pojawianie się i nasilenie objawów chorobowych. Leki antyleukotrienowe można stosować w walce z takimi objawami alergii jak nieżyt nosa i objawy ze strony oczu. Sprawdzają się także w leczeniu astmy oskrzelowej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich regularne zażywanie może wiązać się z licznymi skutkami ubocznymi, takimi jak bóle głowy, bóle brzucha i nadmierne obciążenie wątroby.

O alergii pokarmowej więcej przeczytamy tutaj: https://e-recepta.net/blog/jak-objawia-sie-alergia-pokarmowa/

Czym w ogóle jest alergia?

Alergia to bardzo powszechna choroba, którą specjaliści określają już mianem choroby cywilizacyjnej. W dużym skrócie mówiąc, polega ona na tym, że organizm zostaje dotknięty reakcją uczuleniową na kontakt z substancją uczulającą, czyli wybranym alergenem. Do najpopularniejszych alergenów zalicza się między innymi bakterie, wirusy, pokarmy, leki, roztocza, pyłki roślinne oraz leki. Alergia to choroba, z którą pacjent zmaga się przez całe życie – nie istnieje możliwość jej trwałego wyleczenia. 

Jeśli alergik pozostaje pod stałą opieką lekarza, alergię da się jednak kontrolować tak, by nie wpływała ona negatywnie na jakość codziennego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy, a następnie – rozpoczęcie skutecznego leczenia. Jeśli chodzi o rodzaje alergii, to można wyróżnić co najmniej kilka podstawowych. Zgodnie z klasyfikacją medyczną są to: 

  • katar sienny, 
  • alergia pokarmowa, 
  • wstrząs anafilaktyczny, 
  • alergia wziewna, 
  • pokrzywka. 

Jakie są objawy alergii?

Osoby, które zaobserwowały u siebie reakcję uczuleniową na różnego rodzaju alergeny, zazwyczaj zostają dotknięte przynajmniej kilkoma określonymi objawami ogólnymi alergii. Wśród nich wyróżnić można między innymi: 

  • swędzenie oczu, 
  • skurcz oskrzeli, 
  • problemy ze strony układu oddechowego, 
  • wodnistą wydzielinę, 
  • zatkany nos, 
  • ból brzucha, 
  • wysypkę, 
  • duszności, 
  • łzawienia oczu, 
  • kaszel, 
  • obrzmienie śluzówki. 
Aby skutecznie zredukować te objawy, lekarz specjalista może przepisać pacjentowi preparat dostępny na receptę. Trzeba być świadomość tego, że nieleczona alergia może wiązać się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, a nawet zagrożeniem dla życia lub zdrowia pacjenta. Może także przekształcić się w przewlekłe problemy z prawidłową pracą układu oddechowego, a nawet w taką chorobę jak astma oskrzelowa.

Skuteczne leczenie alergii

Specjaliści zgodnie twierdzą, że największą skuteczność w leczeniu alergii można zaobserwować przy zastosowaniu leków dostępnych na receptę. Aby dobrać dla danego pacjenta odpowiedni preparat, specjalista musi wykonać szereg badań. Natomiast kontynuacja leczenia możliwa jest również na podstawie zdalnych konsultacji online. Co trzeba wiedzieć na temat e-recepty?

Pomimo tego że zdalne konsultacje lekarskie z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów, to jednak wielu z nich wciąż nie ma do nich zaufania. Tak naprawdę, konsultacja online zazwyczaj mocno nie odbiega od standardowej wizyty w gabinecie lekarza. Zadaniem specjalisty jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia, a także – jeśli jest taka potrzeba, wystawienie recepty.

To bardzo praktyczna forma pomocy lekarskiej, która zwalnia pacjentów z konieczności umawiania bezpośredniej wizyty w gabinecie lekarza. Szczególnie często korzystają z niej osoby, która aktualnie przebywają stale od swojego miejsca zamieszkania, bądź też stan zdrowia nie pozwala im na wizytę w stacjonarnym gabinecie.

Diagnostyka alergii opiera się na testach skórnych i specjalistycznych badaniach u alergologa. Dzięki uzyskanym wynikom można rozpoznać rodzaj alergii występujący u danego pacjenta. Dzięki temu można rozpocząć dopasowane do niego leczenie. Kiedy pacjent dowiaduje się, jaki alergen wywołuje u niego niepożądane reakcje, za wszelką cenę muszą go unikać, a także nauczyć się, jak reagować, kiedy już dojdzie do kontaktu. Unikanie alergenu nie zawsze jest możliwe, nawet pomimo zachowania zasad ostrożności – mowa tu o uczuleniu choćby na pyłki drzew czy jad owadów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy