Atak lęku czy atak paniki? Co konkretnie je odróżnia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Atak lęku czy atak paniki? Co konkretnie je odróżnia? - Zdjęcie główne

Atak lęku czy atak paniki? Co konkretnie je odróżnia? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Nie każdy od razu będzie wiedział, na czym polega różnica między atakiem paniki i atakiem lęku. Przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat.

Atak paniki vs. atak lęku: jaka jest różnica?

Ataki paniki i lęku powodują szybkie tętno, płytki oddech i poczucie niepokoju. Jednak zazwyczaj różnią się dotkliwością i przyczyną. Ataki paniki są często bardziej intensywne i mogą wystąpić z wyzwalaczem lub bez, podczas gdy ataki lękowe są odpowiedzią na postrzegane zagrożenie. Ludzie często używają zamiennie terminów atak paniki i atak lękowy, ale nie są one tym samym. Te typy ataków mają różną intensywność i czas trwania. Objawy lęku mają związek z chorobami psychicznymi, w tym z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i traumą, podczas gdy ataki paniki dotykają głównie osoby z zaburzeniami paniki. W tym artykule szczegółowo opisujemy różnice między atakami paniki i lęku.

Rozróżnianie napadów paniki i lęku

Możesz usłyszeć terminy „atak lękowy” i „atak paniki” używane zamiennie, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że mają wspólne objawy. W praktyce jednak panika i lęk mają różne cechy, a specjaliści ds. zdrowia behawioralnego używają tych terminów w odniesieniu do określonych objawów i zaburzeń. Ataki paniki to nagły przypływ intensywnego strachu lub dyskomfortu, któremu towarzyszą inne objawy fizyczne i psychiczne. Z drugiej strony niepokój jest częścią emocjonalnych i ochronnych reakcji, które są wbudowane w ludzkie ciało. To właśnie wtedy, gdy niepokój jest nadmierny lub przeszkadza w codziennym życiu, istnieje powód do niepokoju. W poniższej tabeli znajdziecie krótkie wyszczególnienie różnic pomiędzy napadami paniku oraz napadami lęku.

Rodzaj ataku Napad lęku Napad paniki
Przyczyna W odpowiedzi na rozpoznane zagrożenie  Może nie mieć możliwego do zidentyfikowania wyzwalacza
Symptomy Łagodne: zawroty głowy, uczucie przytłoczenia, nudności, zmęczenie Intensywne: uczucie przerażenia, pocenie się, przyspieszone bicie serca, poczucie nierzeczywistości lub oderwania
Okres trwania Dzień do miesięcy Kilka minut
Rodzaj napadu Stopniowy Nagły
Różnice widać jak na dłoni. Ataki paniki są głównie związane ze stanem znanym jako zespół lęku napadowego, chociaż mogą wystąpić z innymi zaburzeniami psychicznymi. Napad paniki jest również możliwy, jeśli nie masz zaburzeń. Z drugiej strony termin „atak lękowy” nie jest zdefiniowany w DSM-5. Raczej „lęk” jest używany do opisania podstawowej cechy kilku chorób zidentyfikowanych pod nagłówkami: zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz zaburzenia związane z traumą i stresorami. Lęk różni się od ataku paniki tym, że obejmuje objawy takie jak lęk i zmartwienie, ale bez skrajnego strachu i poczucia dystansu, które pojawiają się podczas ataku paniki. Niektóre z najczęstszych zaburzeń w tych trzech nagłówkach obejmują:

  • Zaburzenie lękowe;
  • Agorafobia bez lęku napadowego w wywiadzie;
  • Konkretna fobia;
  • Fobia społeczna (SAD);
  • Lęk separacyjny;
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD);
  • Zespół stresu pourazowego (PTSD);
  • Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD).
Główna różnica między atakami paniki a atakami lęku polega na tym, że lęk może często odnosić się do określonego wydarzenia lub sytuacji, podczas gdy panika może wystąpić bez określonego wyzwalacza. Istnieje kilka wspólnych cech lęku i ataków paniki, które wiążą się z objawami fizycznymi i emocjonalnymi. Niektóre z tych wspólnych cech to duszność, strach, oszołomienie i irracjonalne myśli.

Ataki lęku są mniej nasilone niż ataki paniki, ale mogą być trwałe, czasami trwające kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Napady lęku mogą wahać się od łagodnego, umiarkowanego lub ciężkiego, ale zwykle nie będą poważnie upośledzać codziennych czynności w taki sam sposób, jak ataki paniki. Ataki lęku zwykle nasilają się z czasem, ale mogą się uspokoić, gdy przerażające doświadczenie lub sytuacja znikną. Objawy ataków paniki są często znacznie poważniejsze niż te doświadczane podczas ataków lękowych. Ponadto ataki paniki są stanem diagnozowalnym, podczas gdy ataki lękowe obecnie nie są.

W momencie, gdy odczuwamy atak lęku, przydatne będzie zrelaksowanie się przy użyciu łatwo dostępnych środków. Tutaj szczególnie przydatne są darmowe gry internetowe, w których możemy szybko i łatwo rozpocząć rozgrywkę oraz zapomnieć o stresie, choćby na chwilę. Jeśli preferujecie gry online o tematyce kasyn, sprawdźcie automaty na pieniądze, w które można grać też w wersji za darmo. Pod załączonym linkiem macie wykaz wielu slotów, w które można grać zarówno na pieniądze, jak i za darmo. Gra na pieniądze nieszczególnie pomaga w likwidowaniu lęku, a wręcz może zwiększać jego odczuwanie, dlatego lepiej będzie na start postawić na grę za darmo. Co ważne, macie w ten sposób dostępny pełen zakres funkcjonalności, jakie mają do zaoferowania sloty online.

Wszystko o ataku paniki

Ataki paniki pojawiają się nagle i wiążą się z intensywnym i często przytłaczającym strachem i dyskomfortem. Atakom paniki często towarzyszą objawy fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca, duszność lub nudności. Innym powszechnym uczuciem jest zbliżające się poczucie zagłady, strachu, przerażenia i niepokoju, że wydarzy się coś strasznego.

Zaczynasz się pocić i drżeć, serce zaczyna walić (i masz wrażenie, że wyrywa ci się z klatki piersiowej), masz problemy z oddychaniem i zaczynasz odczuwać zawroty głowy, strach i mdłości. Zawsze możesz mieć wrażenie, że umrzesz lub dostaniesz zawału serca. Ataki paniki mogą być tak intensywne, że jednostka nie może normalnie funkcjonować podczas ich doświadczania. Nierzadko zdarza się, że po ataku paniki ludzie mogą czuć się zestresowani, zmartwieni lub podenerwowani przez resztę dnia. W tej chwili atak paniki jest tak silny, że zakłóca codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny, objawy i więcej

Atak paniki może rozpocząć się nagle, objawy zwykle osiągają szczyt po około 10 minutach. Po około 30 minutach objawy zwykle ustępują, chociaż efekty mogą trwać dłużej. Zazwyczaj ataki paniki mogą trwać od kilku minut do godziny. Ataki paniki mogą pojawić się wyczekująco lub nieoczekiwanie. Wyczekujące ataki paniki są zwykle wywoływane przez stresor zewnętrzny, często fobie. Nieoczekiwane ataki paniki mogą wystąpić bez wyraźnej przyczyny, czasami zdarzają się, gdy wcześniej czułeś się spokojny.

Ataki paniki mogą przydarzyć się każdemu, ale wystąpienie więcej niż jednego zdarzenia może być oznaką zaburzenia paniki. Chociaż przyczyny ataków paniki nie zawsze są znane, istnieją pewne możliwe czynniki, takie jak chemia mózgu, genetyka i osobowość, które mogą odgrywać rolę w tym, że ktoś jest bardziej podatny na ataki paniki. Na przykład osoby bardziej wrażliwe na stres lub często doświadczające negatywnych emocji mogą być bardziej podatne na panikę lub lęk. Podobnie ci, którzy mają więcej osobowości typu lękowego lub neurotycznego, mogą być bardziej skłonni oczekiwać ataków paniki lub lęku. Innym czynnikiem jest to, czy członek rodziny, taki jak rodzic lub rodzeństwo, ma zaburzenia lękowe.

Chociaż wydaje się, że nieoczekiwane ataki paniki nie są spowodowane niczym szczególnym, oczekiwane ataki paniki mogą być wywołane przez podobne sytuacje. Poniżej znajduje się lista możliwych wyzwalaczy tego typu ataków, chociaż warto zauważyć, że niektóre wyzwalacze mogą być specyficzne dla rodzaju stanu lękowego:

  • Stresująca praca;
  • Sytuacje społeczne;
  • Narażenie na fobię;
  • Przypomnienia traumatycznych przeżyć lub wspomnień;
  • Przewlekła choroba;
  • Chroniczny ból;
  • Odstawienie narkotyków lub alkoholu;
  • Nadmierne spożycie kofeiny;
  • Leki;
  • Presja finansowa;
  • Problemy w związku;
  • Zmieniające się sytuacje życiowe, takie jak przeprowadzka lub znalezienie nowej pracy.
Ataki paniki mogą wystąpić bardzo nagle, bez zauważalnej przyczyny. Z tego powodu mogą wystąpić o każdej porze dnia, w tym w pracy lub szkole, podczas prowadzenia samochodu, a nawet w środku nocy, gdy śpi. Ataki paniki mogą być bardzo poważne i mieć wiele objawów fizycznych, takich jak uczucie oszołomienia, trudności w oddychaniu, a czasem ból w klatce piersiowej. Może to być bolesne lub ostre dla niektórych osób, które mogą wierzyć, że doświadczają ataku serca, a niektórzy ludzie naprawdę wierzą, że umrą.

Wszystko o atakach lęku

Ataki lękowe, w przeciwieństwie do ataków paniki, nie są rozpoznawane przez Podręcznik Diagnostyczny i Statystyczny Zaburzeń Psychicznych (DSM-IV). Jednak są one zwykle odczuwane jako objaw innych stanów, takich jak zespół lęku uogólnionego lub zespół lęku społecznego. Lęk jest zwykle związany z oczekiwaniem na stresor, wydarzenie lub doświadczenie, a zwłaszcza z poczuciem, że wydarzy się coś złego.

Ataki lęku zwykle objawiają się silnym uczuciem niepokoju, strachu lub niepokoju, które mogą narastać stopniowo. Może to również rozwinąć się w pewne objawy fizyczne, takie jak niepokój, drażliwość lub szybkie bicie serca. Wyzwalacze ataków lękowych mogą zależeć od rodzaju lęków danej osoby. Ktoś, kto boi się sytuacji towarzyskich, może doświadczyć ataków lękowych, gdy musi przeprowadzić prezentację przed klasą lub gdy uczestniczy w imprezach z dużą liczbą osób. Ci, którzy martwią się lub boją się zamkniętych przestrzeni, mogą doświadczyć ataku lękowego w windzie. Niektóre stany lękowe mogą być przyczyną ataków lękowych, z których każdy ma swoje specyficzne przyczyny i związane z nimi objawy:

  • Uogólnione zaburzenie lękowe – obecność nadmiernego lęku i zamartwianie się różnymi tematami, wydarzeniami i sytuacjami.
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne – stan charakteryzujący się niepożądanymi powtarzającymi się myślami (obsesjami) i zachowaniami (kompulsjami), które zakłócają codzienne życie.
  • Fobia społeczna – stan związany z irracjonalnym lękiem i lękiem przed byciem obserwowanym, osądzanym lub zawstydzającym siebie.
  • Fobie specyficzne – cechuje je irracjonalny lęk przed obiektem, miejscem lub sytuacją, np. strach przed pająkami (arachnofobia) lub otwartymi przestrzeniami (agorafobia).
  • Lęk separacyjny – nadmierny lęk przed oddzieleniem od głównego opiekuna.

Wszystko to jest bardzo przydatne w rozpoznaniu ataku lęku. Idąc dalej, ponieważ ataki lękowe są często związane z konkretnym wydarzeniem lub sytuacją, objawy mogą narastać i utrzymywać się przez pewien czas. Lęk nie osiąga szczytu w taki sam sposób, jak panika, a dana osoba jest bardziej skłonna do ciągłego niepokoju, dopóki straszna sytuacja się nie skończy lub dopóki objawy same nie znikną. Niektóre osoby z lękiem mogą rozwinąć się w ataki paniki. Jeśli osoba z lękiem napadowym podejrzewa, że ​​może dojść do ataku paniki, może doświadczyć przypływu niepokoju w oczekiwaniu na atak paniki. Może to skutkować tymi samymi objawami ataków lękowych, które z kolei mogą wywołać same ataki paniki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy