Bezpieczne ferie w Internecie – jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Bezpieczne ferie w Internecie – jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? - Zdjęcie główne

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Bezpieczeństwo w Internecie Twojego dziecka to ważny temat, zwłaszcza w okresie ferii zimowych. Dowiedz się, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci!

Stacjonarnie na komputerze lub mobilnie (na telefonie, czy tablecie) – w trakcie ferii Twoje dziecko z pewnością będzie angażować się w aktywności online. Bez względu na to, czy spędza je na wyjeździe, półkoloniach, czy w domu. Ważne więc, żeby zapewnić mu bezpieczeństwo w Internecie.

 

Raport „Nastolatki 3.0” Państwowego Instytutu Badawczego NASK z 2023 roku pokazuje, że w dni wolne od zajęć szkolnych (tj. weekendy, święta, ferie, wakacje) nastolatki są aktywne w cyberprzestrzeni średnio 6 godzin i 16 minut dziennie.     

 

Dostawcy Internetu, tacy jak TOYA, oferują bezpieczny Internet oraz usługi, które pomogą Ci ochronić dzieci przed wirtualnymi zagrożeniami: https://toya.net.pl/bezpieczny-internet

Zasady bezpieczeństwa w Internecie – jak zapobiegać zagrożeniom? 

Wprowadź zasady bezpieczeństwa w sieci, aby Twoje dzieci mogły korzystać swobodnie z nowych technologii. Oto przykłady zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodszych w sieci oraz sposoby, jak możesz im zapobiegać:   

Nieodpowiednie treści 

W sieci jest wiele nieodpowiednich treści, np. reklamy internetowe promujące rzeczy, których dzieci nie powinny widzieć. Wulgaryzmy i przemoc występują w ogólnodostępnych filmach, grach lub aplikacjach. 

  • Odkrywaj świat online razem z dzieckiem. Pokaż mu interesujące i edukacyjne strony, filmy, gry lub aplikacje. Wybrane treści zapisz na liście ulubionych, aby Twoje dziecko miało do nich łatwy dostęp. 
  • Załóż dziecku osobne konto na platformie streamingowej i ustaw w jego profilu ograniczenia wiekowe. Opcje filtrów rodzinnych oferuje większość popularnych platform, tj. Netflix, Disney Plus, czy Apple TV+.   
  • Załóż na urządzeniu dziecka aplikację kontroli rodzicielskiej z opcją bezpiecznego przeglądania www. Dzięki temu będzie mogło wyszukiwać informacje, bez obaw o narażanie na niestosowne treści. 
 

Phishing 

Ataki phishingowe mają na celu wyłudzenie poufnych informacje albo nakłonić Twoje dziecko do zakupów online. Hakerzy umieszczają w reklamach online złośliwe oprogramowanie (malware), przez co Twoje dziecko może przypadkiem ściągnąć wirusa.

  • Przekaż dziecku podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie. Edukuj je, aby nie podawało swoich danych i nie klikało w podejrzane linki.       
  • Zainstaluj program antywirusowy, który blokuje spam i reklamy w sieci. Dzięki temu ochronisz urządzenie dziecka przed złośliwym oprogramowaniem i niechcianymi treściami. 
 

Cyberprzemoc

Hejt, groźby i szantaże w wirtualnym świecie są powszechnym zjawiskiem, szczególnie w mediach społecznościowych. W Internecie Twoje dzieci są narażone na kontakty z nieznajomymi osobami, które ukrywają swoją tożsamość i mogą zachowywać się nieodpowiednio. 

  • Rozmawiaj z dzieckiem. Dowiedz się, jak spędza czas online i sprawdź, czy nie kontaktuje się z nieznajomymi. 
  • Zainstaluj program z opcją kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu możesz monitorować aktywności dziecka w sieci i wykryć niebezpieczne sytuacje. 
  • Zadbaj o właściwe ustawienia prywatności na koncie społecznościowym Twojego dziecka. 
 

FOMO (ang. Fear of Missing Out)

Istnieje coś takiego jak FOMO, czyli lęk przed przegapieniem. Dzieci i młodzież odczuwają presję społeczną, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie online, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Inaczej mogą czuć się wykluczone przez swoich rówieśników.   

  • Ustal limity czasowe online. Wybierz rozsądną ilość czasu, jakie Twoje dziecko może spędzać w Internecie. Możesz to zrobić w oprogramowaniu z kontrolą rodzicielską.
  • Zachęcaj dziecko do uczestniczenia w aktywnościach offline, np. poprzez angażowanie je w zajęcia ruchowe, czy rozwój zainteresowań. 
Podczas ferii poza domem Twoje dzieci mogą być bardziej narażone na niebezpieczeństwa online. Wytłumacz, że zasady bezpieczeństwa w Internecie obowiązują wszędzie, niezależnie od miejsca. Podziel się też swoimi zasadami z opiekunami obozów zimowych i poproś o dodatkową kontrolę!   

TOYA – bezpieczny Internet dla Twojego dziecka

Dzięki sprawdzonym dostawcom Internetu zyskasz narzędzia do ochrony najmłodszych przed niebezpieczeństwami w sieci. W ofercie TOYA znajdziesz bezpieczny Internet ze specjalnymi rozwiązaniami antywirusowymi oraz funkcjami kontroli rodzicielskiej. 

 

– Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy