Co można poradzić na zapalenie spojówek?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Co można poradzić na zapalenie spojówek? - Zdjęcie główne

Co można poradzić na zapalenie spojówek? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Niektórzy z nas chorują częściej, a inni rzadziej. Bywa różnie. Na pewno każdy zgodzi się z tym, że choroba najczęściej pojawia się znienacka i w najmniej oczekiwanym momencie. Jest to oczywiste. Nigdy przecież nie ma dobrego momentu na chorobę. Ostatnimi czasu bardzo często występującym schorzeniem jest zapalenie spojówek. Jak można z nim walczyć? Gdzie się udać? Spróbujemy odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania.

Czym jest zapalenie spojówek?

Każdy z nas wie, że spojówka jest błonką, która powleka całe nasze okno. Odpowiada ona za wyścielanie powieki bezpośrednio od strony oka. Z uwagi na bardzo charakterystyczne położenie, jest ona narażona na działanie wielu zewnętrznych czynników. 

Nikogo nie powinno dziwić to, że często pojawia się ich zapalenie. Śmiało, można powiedzieć, że jest to choroba oka, która najczęściej występuje. Zapalanie spojówek nie jest bardzo trudne w diagnozie. Jednak okazuje się, że w tym wszystkich najważniejsze jest rozpoznanie jego podłoża. W przypadku zapalenia spojówek podłoże może być naprawdę różne. Najczęściej jest to podłoże bakteryjne, czy też alergiczne. Jednak zapalenie spojówek pojawia się także przez wystąpienie wirusa. Niekiedy także z zapaleniem spojówek muszą się zmagać osoby, które cierpiały na tak zwany zespół suchego oka. 

Na pewno lekarz musi troszkę się natrudzić, aby ocenić, z jakim podłożem mamy do czynienia w naszym przypadku. Po odpowiedniej diagnostyce, na stół trafia recepta. Najczęściej lekarz nam zapisuje odpowiednie krople. 

Leczenie specjalistyczne bezpośrednio jest dobierane zależnie od samej przyczyny pojawienia się wszelkich objawów. Po czym lekarz rozpoznaje, co konkretnie wywołało zapalenie? Czy przed lekarzem jest trudne zadanie? Wszystko także zależy od tego, czy mamy do czynienia z zapaleniem spojówek już zaawansowanym, czy też jest to dopiero początek. 

Jeśli chodzi o zapalenie spojówek bakteryjne, to widoczna jest ropna wydzielina, która jest bardzo lepka. Chyba to jest najłatwiejsze w diagnostyce. Jeśli zaś chodzi o podłoże wirusowe podłoże, to do czynienia mamy z obfitą oraz znacznie rzadszą wydzieliną. 

Na pewno lekarz także nas zapyta, czy oczy nas swędzą. Jeśli występuje przy tym mocny świąd, to na 99 procent jest to zapalenie spojówek spowodowane alergiami. Pojawia się bardzo często w okresie pylenia różnych roślin  drzew. Z kolei, gdy nasze oczy nas pieką, to mamy do czynienia z zespołem suchego oka. 

Niestety nie zawsze można wszystkie dolegliwości tak łatwo ocenić. Z wyrażeniem swojej dolegliwości, mają szczególnie problem dzieci. Co jak co, ale zapalenie spojówek jest wyczerpujące. Dzieci w ogóle już to bardzo źle przechodzą. 

Samodzielnie u swoich dzieci poznamy zapalenie spojówek po takich objawach jak zaczerwienienie oka.  

Czym leczyć spojówki?

Na pewno z zapaleniem spojówek trudno jest normalnie funkcjonować. Schorzeniu temu towarzyszą poważne dolegliwości, których nie można się niestety pozbyć w kilka minut, a nawet w kilka dni.

Jak się leczy zapalenie spojówek? Na pewno są to krople na zapalenie spojówek. Osoby, które rozpoznają u siebie zapalenie spojówek w pierwszej kolejności, udają się do apteki. W aptece są dostępne krople na zapalenie spojówek, które są dostępne bez recepty.

Musimy jednak pamiętać, że te krople są rzeczywiście pomocne, ale tylko w pierwszym stopniu zapalenia spojówek, a więc na samym początku. Gdy mamy już zapalenie spojówek w dosyć zaawansowanym stadium, to niestety musimy wiedzieć, że kroplami dostępnymi w aptece bez recepty tej dolegliwości nie zwalczymy.

Co zrobić w takiej sytuacji? W takiej sytuacji należy się udać do odpowiedniego lekarza. Mamy tutaj dwa rodzaje lekarzy. Możemy udać się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, czy też do lekarza okulisty. Zarówno jeden, jak i drugi lekarz jest w stanie ustalić przyczynę dolegliwości. Gdy mamy do czynienia z zapaleniem spojówek bakteryjnym, to nie obejdzie się bez zastosowania antybiotyków. Innymi sposobami samego źródła bakterii nie uda się zwalczyć. 

A jak najczęściej wybieramy krople, które są dostępne w aptekach bez recepty? Na pewno powinniśmy się wczytać w skład. Największą uwagę powinniśmy skupić na obecność konserwujących substancji. Takie substancje niestety mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Bowiem mogą one spowodować dołożenie jeszcze większej ilości podrażnień przy stosowaniu przewlekłym. Warto postawić na krople do oczu, które są dostępne w specjalnych opakowaniach. Takie opakowania pozwalają nam na zachowanie pełnej jałowości kropel. Jak widać na powyższym, można się obejść bez stosowania konserwantów. 

Gdy rozpoznajemy u siebie zapalenie spojówek, które ma podłoże bakteryjne, czy też wirusowe, to nie należy w żadnym wypadku działać samodzielnie. Jest to bardzo ważne. Wybierając się do apteki i wybierając krople, tylko tracimy niepotrzebnie czas. Musimy mieć to na względzie. Poprawy nie będzie, a dolegliwości mogą z czasem się tylko zasilić. W takich sytuacjach koniecznie należy się udać do lekarza.

Poleca się, aby był to najlepiej od razu lekarz okulista. Na pewno krople bez recepty, które znajdziemy w aptece, nie pomogą. Na pewno takiego rodzaju zapalenia nie da się wyleczyć w stu procentach. Jedynie możemy tylko uśmierzyć swój ból. 

W takiej sytuacji zdziałają jedynie specjalistyczne krople do oczu, których bez recepty nie zakupimy. Z leczeniem zapalenia spojówek na pewno nie wolno nam zwlekać. Niestety możemy przez to nabawić się poważnych konsekwencji. Wzrok jest bardzo ważny. Okazuje się, że bardzo łatwo można go stracić, a jego pełne odzyskanie już nie jest takie proste, jakby mogło się nam wydawać. Jest to oczywiste. Nie działajmy tutaj pochopnie. Konsultacja z lekarzem jest konieczna. Pamiętajmy o tym, że lekarz chce nam pomóc. Nie ma żadnych ukrytych zamiarów. Na sam koniec dodajmy, że nie należy przed lekarzem niczego ukrywać. Gdybyśmy tak postępowali, to tylko byśmy działali na swoją niekorzyść. Każdy powinien o tym pamiętać. Wizyty u lekarza okulisty nie trzeba się obawiać. Sama wizyta i badania są naprawdę bezbolesne. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy