Co to jest rekuperator?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co to jest rekuperator? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to w nowoczesnym budownictwie standard. W nowych domach raczej odchodzi się od tradycyjnego grawitacyjnego rozwiązania, które ma słabą skuteczność. Wentylacja mechaniczna jest wydajniejsza, a to za sprawą urządzenia centralnego, czyli rekuperatora. O tym, jak on działa i z czego jest zbudowany, dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!

 

Rekuperacja - nowoczesny system wentylacji

Energooszczędne budynki wymagają stosowania odpowiednich rozwiązań. Jednym z nich jest rekuperacja. To wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej w budynku skutecznie wymieniane jest powietrze zużyte na świeże. W efekcie dom staje się bardziej komfortowy, a przebywanie w nim zdrowsze. Świeże powietrze jest bowiem dostarczane cały czas. Nie zależy od otwierania okien i zapewniana w ten sposób tzw. ciągu. Ponadto jest ono pozbawione rozmaitych zanieczyszczeń.

Rekuperator - serce wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wyżej opisane działanie wentylacji mechanicznej nie byłoby możliwe, gdyby nie jedno istotne urządzenie. Rekuperator, jak ten oferowany przez JAWAR, stanowi istne centrum całego systemu. To urządzenie elektryczne składa się z kilku elementów:

     wentylatora nawiewnego,

     wentylatora wywiewnego,

     wymiennika ciepła,

     filtra powietrza nawiewanego,

     filtra powietrza wywiewanego,

     płyty głównej,

     panelu sterowania.

Jak działa rekuperator?

Początkiem instalacji systemu wentylacji mechanicznej jest czerpnia. To do niej trafia powietrze, które kanałami transportowane jest do rekuperatora. W tym miejscu zaczyna się jego pewna „obróbka”. Najpierw powietrze przechodzi przez filtry, które pozbywają się zanieczyszczeń. Dalej powietrze w rekuperatorze trafia do wymiennika ciepła. Przekazywana jest mu energia, która zostaje pobrana z powietrza pobieranego z budynku. Dzięki temu nie jest ono zimne i nie powoduje wychłodzenia w budynku. Ciepłe i ogrzane powietrze jest dalej transportowane kanałami do poszczególnych pomieszczeń.

Innymi kanałami pobierane jest zużyte powietrze. Ono również trafia do rekuperatora, a następnie jest transportowane poza budynek.

Gdzie zamontować rekuperator?

Rekuperator jest najważniejszym elementem całego systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Dlatego trzeba o niego zadbać. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce jego montażu. Nie każde będzie odpowiednie.

Rekuperator wymaga montażu w miejscu, gdzie panuje temperatura dodatnia wynosząca przynajmniej 5 stopni Celsjusza. Dlatego instalacja na strychu lub poddaszu, może być dość ryzykowna, jeśli te pomieszczenia nie są ogrzewane. Istotna w tym przypadku będzie więc izolacja. Jeśli zapewni ona odpowiednią temperaturę, to taki montaż na strychu bądź poddaszu jest możliwy. Bardzo często stosuje się w tym celu dodatkowe konstrukcje, które zabezpieczają rekuperator, a jednocześnie zapobiegają spadkowi temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza.

Miejsce, w którym będzie zamontowany rekuperator, powinno mieć także odpowiedni poziom wilgotności. Ten nie może być większy niż 60%. W przeciwnym razie rekuperator będzie narażony na korozję oraz inne zniszczenia.

Podsumowanie

Rekuperator stanowi centrum zarządzania procesem wentylacji mechanicznej. Dzięki niemu możliwa jest wentylacja powietrza w budynku, bez konieczności otwierania okien oraz drzwi. Rekuperator wyposażony jest m.in. w filtry oraz wymiennik ciepła. Sprawia on, że do pomieszczeń trafia zimą ogrzane powietrze, które dodatkowo jest pozbawione wirusów, bakterii oraz kurzu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE