Co zrobić z gruzem po remoncie? Poradnik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Co zrobić z gruzem po remoncie? Poradnik - Zdjęcie główne

Co zrobić z gruzem po remoncie? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Gruntowny remont jak wyburzanie ścian to pracochłonne zajęcie, które generuje spore ilości odpadów w tym gruzu. Co zrobić z gruzem po zakończeniu prac remontowych? Gdzie go wyrzucić? Podpowiadamy!

Gruz – czy można wyrzucić do pojemnika na odpady?

Remont w dużych miastach, zwłaszcza w mieszkaniu w bloku to nie lada wyzwanie logistyczne – zwłaszcza wnoszenie i znoszenie po schodach materiałów budowlanych. Czeka Cię sprzątanie po remoncie w Łodzi, Warszawie czy w Krakowie? Wiedz o tym, że zakazane jest wyrzucanie gruzu, styropianu oraz innych poremontowych odpadów do pojemników na śmieci. Za takie działanie grozi wysoka kara grzywny. 

PSZOK, czyli legalny sposób na pozbycie się gruzu

Wiesz, już, że wyrzucanie kafelków, tynku, cegieł czy innych odpadów budowlanych do kosza na śmieci jest zakazane. W takim razie jak pozbyć się gruzu? Możesz nieodpłatnie oddać je do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

PSZOK-i działają we wszystkich gminach, a ich adresy znajdziesz w internecie – najczęściej na stronach internetowych Urzędu Gminy. Do takich punktów możesz odwieźć nie tylko gruz, ale również: 

  • baterie, 
  • uszkodzony sprzęt RTV i AGD, 
  • stare meble, 
  • zużyte opony. 
Gruz należy dostarczyć do takiego punktu osobiście, wraz z dokumentem potwierdzającym złożenie deklaracji za gospodarowanie odpadami. W przeciwnym razie możesz zostać odprawiony z przysłowiowym kwitkiem. 

Oddanie gruzu osobie fizycznej

Masz problem z tym, gdzie wyrzucić gruz? Umieść ogłoszenie na jednym z internetowych portali. Z pewnością znajdzie się zainteresowana osoba, która zabierze od Ciebie ten materiał w celu utwardzenia drogi i polepszenia dojazdu do zabudowań. Gruz nadaje się nie tylko do wysypania na drogę. 

Gruz to kruszywo o wszechstronnym zastosowaniu. Można nim wysypać ścieżkę lub podjazd, a także dodać go do betonu. Coraz więcej osób używa gruzu do tworzenia mini pagórków i zboczy w swoim ogrodzie. Z większych kawałków można natomiast stworzyć pojedyncze dekoracje ogrodowe, murki, a nawet schody. 

Odbiór gruzu przez specjalistyczną firmę

Jeśli nie masz czasu na wywożenie gruzu na własną rękę bądź poszukiwania osoby zainteresowanej jego odbiorem, możesz skontaktować się z firmą, która zabierze gruz z Twojego mieszkania czy domu. 

Specjalistyczne firmy dostarczają różnego rodzaju pojemniki, jak kontenery i worki typu big bag, które doskonale sprawdzają się przy większej ilości gruzu. Są one łatwe w obsłudze i bezpieczne dla środowiska. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą po zapełnieniu ich gruzem w celi ustalenia terminu odbioru odpadów. Dzięki temu możesz w pełni skupić się na prowadzonych pracach remontowych i nie martwić się o prawidłową i zgodną z prawem utylizację. 

Co zrobić z gruzem po remoncie – podsumowanie

Jeśli dysponujesz przyczepą, bądź dużym samochodem dostawczym możesz wywieźć gruz do najbliższego punktu PSZOK, znajdującego się na terenie gminy, w której mieszkasz. Oddanie gruzu do PSZOK jest bezpłatne, lecz wymaga od Ciebie czasu i zaangażowania.

Druga opcja to wystawienie gruzu na sprzedaż lub oddanie go za darmo osobie fizycznej. Wystarczy, że wystawisz ogłoszenie, w treści którego zawrzesz informację o tym, że jesteś chętny oddać lub sprzedać gruz. Być może znajdzie się osoba chętna, która go od Ciebie odbierze.

Trzecim sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją odpadów budowlanych. To najwygodniejsza opcja, lecz usługa ta jest płatna. Tylko od Ciebie zależy, na jaki wariant się zdecydujesz. 

 

– Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy