1. Nie lekceważ regularnego czyszczenia nosa
Chcesz, by zatoki funkcjonowały prawidłowo? Często oczyszczaj nos. Chodzi nie tylko o jego wydmuchiwanie, ale także płukanie nosa. Zestaw do irygacji tego obszaru (na przykład zestaw do płukania zatok z Nowej Farmacji) pozwoli ci usunąć zalegającą w zatokach wydzielinę i pozbyć się wszystkich szkodliwych drobnoustrojów.
Płukanie nosa u dzieci i dorosłych wygląda bardzo podobnie. Jego wykonanie różni się jedynie końcówką butelki do butelki, która ma różne rozmiary. Płukanie nosa odbywa się tak samo – wystarczy przytknąć końcówkę do nozdrza, nacisnąć butelkę z roztworem i czekać, aż wpłynie on do zatok, rozpuści zalegającą wydzielinę i po prostu wypłynie drugim nozdrzem. Tak wykonaną czynność należy powtórzyć od strony drugiego nozdrza i gotowe!
2. Nie pal i unikaj dymu tytoniowego
Palenie papierosów, a nawet bierne wdychanie dymu tytoniowego działa niszcząco na cały organizm. Szczególnie jednak dotyka jamy ustnej, dróg oddechowych, a także nosa oraz zatok. Podrażnienia, infekcje, zakażenia, obniżona odporność, a nawet obniżona wrażliwość zmysłu węchu – to wszystko skutki palenia tytoniu.
Powstrzymaj się od tej używki, a sprawisz, że zdrowie twoich zatok pozostanie nietknięte. W innym wypadku częste infekcje zatok nie będą niczym nadzwyczajnym, a ich regularność niestety ulegnie zwiększeniu.
3. Nie unikaj nawilżania powietrza
Przebywanie w pomieszczeniach wysuszonych, kiedy wilgotność powietrza obniża się do niebezpiecznego i niezdrowego poziomu, niszcząco działa na zdrowie nosa oraz zatok. Częste infekcje zdarzają się przede wszystkim podczas okresu grzewczego, kiedy niewietrzone, przesuszone pomieszczenia mieszkań czy domów powodują podrażnienie zatok.
Dbaj więc o prawidłowe nawilżenie pomieszczeń, zwłaszcza sypialni. Wtedy zadbasz o zdrowie swoich zatok i unikniesz przykrych dolegliwości związanych z ich przesuszeniem, podrażnieniem i infekcją czy zapaleniami.
4. Nie unikaj wizyt lekarskich!
Regularne kontrole lekarskie, zwłaszcza u laryngologa, pozwolą ci zadbać o zdrowie zatok. Gdy ich unikasz, narażasz się na rozwój groźnych jednostek chorobowych, których możesz nie być świadom! Szybka interwencja lekarska czy monitorowanie stanu swojego zdrowia to bardzo ważny aspekt profilaktyki zatok.
Laryngolog pozwoli ci także dobrać odpowiednie preparaty, których możesz użyć, gdy pojawi się jakiś problem z zatokami. Doradzi stosowny zabieg lub upewni cię, że nic złego się nie dzieje. Tak czy inaczej – wizyta u lekarza jest zawsze dobrym pomysłem. Unikanie = pogorszenie stanu zdrowia!
5. Nie zapominaj o diecie i aktywności fizycznej
Ważnym elementem profilaktyki zatok jest prawidłowe odżywianie oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Gdy jesz dobrze i zdrowo, ruszasz się i uprawiasz sport, masz mniejszą szansę na rozwój nieprzyjemnych czy groźnych infekcji zatok. Jeśli odłożysz decyzję o zmianie nawyków żywieniowych czy tych dotyczących sportu, możesz nieprzyjemnie się zaskoczyć!
Teraz już wiesz, czego nie robić, aby zachować pełnię zdrowia swoich zatok. Zadbaj o nie w kompleksowy sposób, a z pewnością nie spotkają cię tak częste i tak nieprzyjemne problemy z zatokami!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.