Reklama

Reklama

Czy będzie Instagram dla dzieci?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy będzie Instagram dla dzieci? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jak wiadomo, nie wszystkie rzeczy dostępne na urządzeniach mobilnych są przeznaczone dla niepełnoletnich. Mamy bowiem do czynienia z hazardem jak gry bez depozytu czy pornografią. Z innych też powodów od lat Instagram przeznaczony jest dla osób od 13. roku życia. Coraz głośniej jednak słychać o tym, że Facebook planuje wprowadzenie wersji dla młodszych użytkowników. Na czym ma ona polegać?

Reklama

Nowy, bezpieczny Instagram

Na chwilę obecną osoby poniżej 13. roku życia nie mogą korzystać z popularnej aplikacji do udostępniania zdjęć. Jest to podyktowane względami prawnymi i społecznymi. Nie da się ukryć, że na Instagramie można zetknąć się z kontrowersyjnymi fotografiami, golizną, co zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci, jak i może samemu Facebookowi przynieść jedynie kłopotów. Według nieoficjalnych informacji Vishal Shah, wiceprezes Instagrama ds. Produktu napisał niedawno na tablicy ogłoszeń dla pracowników, że jest podekscytowany tym, że w najbliższej przyszłości firma postawi na pracę z młodzieżą jako priorytet na Instagramie, przez co nowy projekt został dodany do listy priorytetów H1. Firma ma ponoć tworzyć zupełnie nowy filar młodzieżowy w ramach Community Product Group. Ma przez to między innymi przyspieszyć pracę nad uczciwością i prywatnością dla nastolatków, jak i stworzenie wersji oprogramowania, która pozwoli osobom poniżej 13 lat po raz pierwszy bezpiecznie korzystać z Instagrama.

Będzie to kolejny krok dla firmy, albowiem Facebook już w 2017 roku wprowadził na rynek aplikację Messenger Kids z przeznaczeniem dla dzieci poniżej 13. roku życia. Przedstawiciel Facebooka nie potwierdził plotek, choć możemy mieć pewność, że coś jest na rzeczy. Ponieważ nie ma zbyt wielu opcji dla rodziców na rzecz kontroli aktywności dzieci, firma pracuje nad stworzeniem dodatkowych produktów. Z pewnością wprowadzenie Instagrama kontrolowanego przez rodziców będzie sporym krokiem. Dzieci dziś lubią dzielić się swoim życiem, zwłaszcza filmikami i zdjęciami. Jeśli tylko powstanie dla nich bezpieczny Instagram, może być on najlepszą do tego platformą. Oczywiście takie oprogramowanie będzie musiało mieć wiele automatycznych filtrów, jak i również opcji, które będą mogli aktywować i dezaktywować sami rodzice. Tego rozwiązania są już wprowadzane bądź obecne na innych serwisach społecznościowych, jak choćby na TikToku.

Oczywiście każdy medal ma dwie strony

Z jednej punktu widzenia, dzieci mogą dostać bezpieczną dla siebie platformę do dzielenia się i przeglądania zdjęć. Z drugiej jednak strony to kolejne zagrożenie dla najmłodszych. Od lat różnego rodzaju organizacje i fundacje zwracają uwagę, że Instagram i podobne serwisy mogą mieć całkiem negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne ludzi. Od lat jest on krytykowany za ukrywanie szkodliwych treści, pobudzanie lęków i depresji, zwłaszcza wśród młodszych odbiorców. Już w 2017 roku brytyjskie Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego w swoim raporcie wykazało, że dzięki przeprowadzonym badaniom i analizom to właśnie Instagram jest najgorszą i najbardziej niebezpieczną platformą mediów społecznościowych dla młodych ludzi pod względem zdrowia psychicznego. Powoduje także uzależnienie od samego telefonu, problemy ze snem czy koncentracją.

Niestety mamy obecnie do czynienia z pokoleniem lajków oraz zakrzywianiem rzeczywistości. Młode osoby uzależnione są od tego, ile dostaną serduszek i komentarzy pod zdjęciem. W ten oto sposób łatwo jest popaść w samozachwyt, aby potem jednocześnie zmienić w nastrój depresyjny. Nie można też zapominać, że zdjęcia na IG są często udawane i pozowane, gdzie dzieci, młodzież starają się pokazać z takiej strony, która nie jest prawdziwa. Można zatem stwarzać pozory udanego i szczęśliwego życia, kiedy rzeczywistość jest zupełnie inna.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy