Reklama

Reklama

Czy można mieć kilka pożyczek w tym samym czasie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy można mieć kilka pożyczek w tym samym czasie? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Osoby, które stosunkowo często korzystają z tzw. zewnętrznego finansowania – tj. pożyczek lub kredytów – mogą niekiedy znaleźć się w sytuacji, w której potrzebują pieniędzy, a jednocześnie spłacają już inne zobowiązania. Naturalnym pytaniem, które nasuwa się przy takiej okazji, jest „Czy mogę zaciągnąć kolejną pożyczkę?”. W poniższym tekście przyjrzymy się, czy jest to możliwe, a jeśli tak, to na co zwracać szczególną uwagę podczas ubiegania się o kolejne dodatkowe środki.

Reklama

Po co zaciągać pożyczkę, skoro spłacam już inne?

W życiu zdarzają się różne, nieprzewidziane sytuacje oraz ekstra wydatki, które wymagają niestandardowych działań. Powodem zaciągnięcia kolejnej pożyczki może być np. awaria samochodu lub okazja cenowa taka jak chociażby możliwość wykupienia wczasów w ramach oferty Last Minute. Ekspert hapipożyczki podkreśla, że co do zasady prawo nie zabrania, aby jedna osoba spłacała kilka pożyczek jednocześnie. O ile tylko jesteśmy w stanie na bieżąco regulować swoje zobowiązania, nie ma więc ku temu wyraźnych przeciwwskazań.

Czy zatem zawsze i w każdej firmie możemy liczyć na kolejne pożyczki?

Druga pożyczka nie zawsze jest dopuszczalna. Na rynku spotkamy się z trzema odrębnymi podejściami do tego tematu.

  1. Większość firm stawia sprawę jasno. Klient może mieć tylko jedną pożyczkę i do czasu jej spłaty nie ma co liczyć na kolejną.

  1. Istnieje też opcja, która polega na tym, że spłacając jedną pożyczkę, po pewnym czasie klient otrzymuje tzw. ofertę podwyższenia jej kwoty. Za każdym razem warunki są ustalane indywidualnie.

  1. Ostatnie rozwiązanie, które spotkamy jednak w niewielu firmach, to możliwość zaciągnięcia drugiej pożyczki, zanim oddamy pierwszą.

Co w takiej sytuacji może zrobić klient?

Ograniczenia wobec klientów nie wynikają ze złej woli firm pożyczkowych, a raczej z dbałości o to, aby ci nie zadłużali się nadmiernie. Tak czy inaczej, pożyczkodawcy opierają się na zdolności kredytowej klienta i innych posiadanych przez niego zobowiązaniach. Każda kolejna spłacana pożyczka w naturalny sposób zmniejsza więc szansę otrzymania następnej. Jest to mechanizm chroniący interesy obu stron.

Jakie ryzyko niesie ze sobą posiadanie kilku aktywnych pożyczek?

Pisząc nawet czysto hipotetycznie o sytuacji, w której spłacamy kilka pożyczek jednocześnie, nie sposób nie wspomnieć o ryzyku, jakie może się z tym wiązać. O ile sytuacje losowe lub prawdziwe okazje cenowe mogą w pewnym stopniu uzasadniać zaciągnięcie kolejnej pożyczki, o tyle utrzymywanie kilku zobowiązań przed dłuższy czas może być naprawdę obciążające zarówno psychicznie, jak i finansowo.

Każde zobowiązanie – w tym pożyczka – wiąże się z tym, że należy je spłacać bez względu na okoliczności. A te są zmienne. Bywa, że na przestrzeni roku nasza sytuacja finansowa ulega pogorszeniu na tyle, że pożyczki zaczną nam zwyczajnie ciążyć. Nie ogranicza się to tylko do konieczności pilnowania terminów spłat, ale również ponoszonych w związku z nimi kosztów.

Na polskim rynku dostępne są różne pożyczki:

  • krótkoterminowe i długoterminowe,
  • opiewające na niskie i wysokie kwoty,
  • droższe lub tańsze (RRSO).

 

Korzystne dla domowych finansów może okazać się korzystanie z produktów, które pozwalają wybrać szerokie spektrum kwot i dostosować warunki do indywidualnych potrzeb. Pożyczka na raty w hapipożyczki.pl pozwala pożyczyć nawet 15 000 złotych na 36 miesięcy. Dzięki temu łatwiej jest zapanować nad terminami spłat i można zaoszczędzić na odsetkach, szczególnie w porównaniu do tzw. szybkich, ale drogich pożyczek.

Mniejsza liczba aktywnych zobowiązań działa również korzystniej na budowaną przez klienta zdolność kredytową. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się ona przydać. Każdy bank i firma pożyczkowa – zanim zdecydują się na udzielenie kredytu bądź pożyczki – weryfikują klientów w specjalnych rejestrach, aby przekonać się zarówno o terminowości dokonywanych przez nich spłat, jak i o ilości aktualnych zobowiązań.

Na tej podstawie można stwierdzić, że istnieje możliwość zaciągnięcia kilku pożyczek, ale raczej nie u tego samego pożyczkodawcy. Warto dążyć do zmniejszenia liczby aktywnych zobowiązań, korzystając z produktów, które są bardziej elastyczne i można je dostosować do swoich potrzeb. Zyskamy w ten sposób pewność, że nie przeoczymy żadnego z terminów spłaty, a przy okazji mamy szansę zaoszczędzić, zamieniając droższą pożyczkę na tańszą.

 

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej konsumenta. „Pożyczka Długoterminowa” trwa od 01.07.2021 i dotyczy pożyczki przez Internet od 2000 zł do 15000 zł, spłacanej od 12 do 36 miesięcy, dostępna jest dla Nowych Klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 9,80%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15000 zł, całkowita kwota do zapłaty 17268 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 2268 zł (w tym prowizja 1701 zł, odsetki 0 zł, opłata hapiserwis 567 zł), 35 miesięcznych równych rat w wysokości 479,67 zł, ostatnia 36 miesięczna rata w wysokości 479,55 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 01.07.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie Pożyczki Długoterminowej. „Pożyczka Długoterminowa” zajęła 1 miejsce w rankingu pożyczek ratalnych wg. TotalMoney.pl oraz 2 miejsce w rankingu wg. Loando.pl. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy