Jak działają tabletki „dzień po”?
Antykoncepcja awaryjną nazywane są preparaty, które mają za zadanie ochronę przed nieplanowaną ciążą, jeśli doszło już do współżycia, ale kobieta się nie zabezpieczyła lub zabezpieczenie zawiodło. Tabletki „po” nie mają działania wczesnoporonnego – ich głównym zadaniem jest hamowanie owulacji, czyli nic innego jak „gra na czas”. Nie pozostają jednak obojętne dla organizmu, co tłumaczy odpowiedź na pytanie, czy tabletka „dzień po” jest na receptę. Wysoka dawka hormonów w tabletce „po” przyczynia się do opóźnienia owulacji, by plemniki nie zdążyły zapłodnić komórki jajowej.
Czy tabletka „dzień po” jest na receptę?
W Polsce tabletki „dzień po” wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza – do wyboru są dwa produkty różniące się substancją czynną – Escapelle i ellaOne. Uwzględniając to, jak działają tabletki „dzień po”, należy przyjąć je możliwie w najkrótszym czasie od współżycia, a bywa to problemem, gdy trudno dostać się do lekarza od ręki. W tej sytuacji pomocna może być e-recepta online, którą można otrzymać szybko po zdalnych konsultacjach np. na stronie: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/. Wcześniej niezbędna jest konsultacja medyczna, w czasie której lekarz sprawdzi, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej osoby, tzn. czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Karmienie piersią przy tabletce „dzień po” nie stanowi na przykład przeciwwskazania, o ile kobieta dopilnuje okresu karencji od podawania mleka dziecku.
Wywiad medyczny przez Internet wygląda nieco inaczej od tego, który przeprowadzany jest stacjonarnie, jednak i w tym przypadku podstawą jest jego rzetelność. Zazwyczaj procedura opiera się na konieczności uzupełnienia przez pacjentkę specjalnie przygotowanego formularza medycznego. Lekarz następnie analizuje odpowiedzi udzielone przez pacjentkę na poszczególne pytania, by w ten sposób wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej. W przypadku braku wątpliwości lekarz wystawi pacjentce niezwłocznie e-receptę, którą będzie można od ręki zrealizować w aptece.
Działania niepożądane tabletek „po” – co z okresem?
Antykoncepcja awaryjna może wykazywać u niektórych pacjentek pewne działania niepożądane, chociaż nie muszą one wystąpić u każdej kobiety, która przyjmie pigułkę „po”. Jednym z zauważalnych przez niektóre pacjentki skutkiem ubocznym leku jest wpływ na krwawienie menstruacyjne. Czy tabletka „dzień po” opóźnia okres? Ze względu na to, że jej działanie polega na opóźnianiu owulacji, może faktycznie przyczynić się do tego, że okres pojawi się u kobiety kilka dni później. Zdarza się jednak, że miesiączka występuje nieco wcześniej lub ma zmienioną intensywność krwawienia.
Tabletka „dzień po” nie daje 100% gwarancji, że do ciąży nie dojdzie, nawet jeśli zostanie zażyta prawidłowo i w szybkim czasie od współżycia. Jeśli zatem okres nie pojawi się, a minie już minimum 5 dni od daty spodziewanej miesiączki, zaleca się wykonanie testu ciążowego i konsultację z lekarzem. Szczególnie należy również zwrócić uwagę na niektóre objawy mogące sugerować wczesną ciążę, chociaż część z nich może być również skutkami ubocznymi pigułki „po”.