Co to jest EPIRB?
EPIRB to rodzaj nadajnika radiowego, który pozwala na ustalenie położenia w sytuacji zagrożenia. Maszyna ta działa głównie na bazie nadajnika radiowego, który nadaje identyfikator jednostki, a także swoją aktualną pozycję, datę i godzinę aktywacji pławy (pława to urządzenie z którego korzysta EPIRB). Charakterystyczną cechą tego systemu jest emitowanie błyskającego światła, które może być widoczne nawet na kilkadziesiąt kilometrów, co pozwala na odnalezienie przybliżonego miejsca katastrofy i uzyskanie pomocy. System został opracowany głównie dla statków czy samolotów, jednakże rozwój technologiczny umożliwił znaczne rozszerzenie jego zastosowania w różnych przypadkach. Głównym zadaniem tej maszyny jest wysłanie sygnału do odpowiednich jednostek ratowniczych, a także przekazanie położenia , by mogły one dotrzeć na miejsce i udzielić niezbędnej pomocy. Uruchomienie EPIRB może odbyć się ręcznie jak i automatycznie, jednak zdecydowanie częściej odbywa się to automatycznie, kiedy system wykryje jakieś duże zagrożenie, np. zapełnianie się pokładu wodą czy w innych przypadkach. Jest obowiązkowym wyposażeniem każdych statków, nie tylko komercyjnych ale również badawczych.
Gdzie znajduje zastosowanie?
EPIRB Instalowany jest głównie na statkach, samolotach, ale może być używane również przez osoby np. turystów w górach. Z założenia wszędzie tam, gdzie człowiek znajduje się daleko od cywilizacji, i może zdarzyć się wypadek wymagający ratowania życia, tam EPIRB może znaleźć zastosowanie. To właśnie dlatego EPIRB znajduje się obowiązkowo praktycznie na wszystkich statkach, a jego rejestracja jest obowiązkowa. Obowiązkiem użytkownika jest naniesienie nazwy statku i zgłoszenie na specjalnym formularzu danych statku do właściwej instytucji (w Polsce jej nią MRCC Gdynia).
Z czego składa się EPIRB?
Wyjaśnić należy przede wszystkim, że EPIRB to przede wszystkim radiopława, czyli niewielkie urządzenie z anteną, które służy do komunikacji i nadawania informacji o położeniu. Na to urządzenie składa się m.in. włącznik automatyczny, włącznik ręczny, światło stroboskopowe, które błyska w momencie uruchomienia radiopławy, jednocześnie ułatwia jej lokalizację dla służb ratunkowych, a także odbiornik GPS, co jest obowiązkowe zgodnie z wymaganiami Konwencji SOLAS. EPIRB nierzadko ratowało życie załogom statków, samolotów czy osobom podróżującym samotnie, bowiem jest najbardziej efektywnym sposobem na zgłoszenie problemów czy wezwanie pomocy, szczególnie w miejscach o bardzo słabym zasięgu. Warto podkreślić, że system EPIRB i same radiopławy są zróżnicowane pod względem przeznaczenia, np. dla załóg statków wyglądają one inaczej i są nieco inaczej skonstruowane, a dla osób fizycznych również występują pewne różnice.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.