Reklama

Reklama

Czym jest licencja na drona?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czym jest licencja na drona? - Zdjęcie główne

Czym jest licencja na drona?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Licencja na drona to takie prawo jazdy na drona niezbędne, jeśli chodzi o użycie drona do celów zarobkowych. Dlatego tego typu dokument posiadają ludzie kręcący reklamy za pomocą bezzałogowej maszyny latającej, bo te osoby może nagle skontrolować policjant lub strażnik miejski, po to, by sprawdzić, czy używają sprzętu w legalny sposób.

Reklama

Licencja na drona i kursy dodatkowe

Sama licencja na drona to jedynie dokument, który daje możliwość latania dronem w przestrzeni publicznej i na określonych zasadach, ale umiejętność obsługi drona z kamerą 6K to już inna sprawa, bo każda maszyna tego rodzaju to nieco inny kontroler i nieco inne funkcje. Kluczowe znaczenie ma też i to, że nie każdy z dnia na dzień nauczy się obsługi większego modelu drona innej marki, bo to inne oprogramowanie w kontrolerze i inne funkcje autonomiczne.

Jednym słowem potrzeba kilku dni takiego intensywnego treningu, po to, by opanować maszynę, którą programuje się nieco inaczej. Jeśli natomiast jest to nowsza generacja tego samego modelu, to nauka nie będzie wybitnie trudną i co najciekawsze niektórzy opanują ją zaledwie w te kilkanaście minut, czyli szybko i to tylko ze względu na doświadczenie związane z obsługą wcześniejszej generacji, która nie różni się zbytnio.

Człowiek z licencją na drona

Człowiek posiadający licencję na drona wie, jak wysoko może się wznieść i jak daleko dron może latać w przestrzeni publicznej, czyli jak daleko dron może od niego odlecieć.

Taki człowiek przeszedł też pomyślnie dość wiele kursów i z tej przyczyny doskonale zna możliwości własnej maszyny, czyli nie zaryzykuje lotu przy zbyt silnym wietrze bocznym. Nie będzie też latał w okolicy jakiegoś lokalnego lotniska, bo przepisy na to nie pozwalają, choć tu kluczowe znaczenie ma też i to, że przez stworzenie ryzyka przy lotnisku może stracić licencję na drona, a nawet zapłacić sporą grzywnę.

Dlatego osoba z licencją przestrzega prawa, bo chce nadal kręcić reklamy za pomocą drona i czerpać z niego zyski, a te zyski są znacznymi, ale samego filmowania z perspektywy ptaka jest niewiele, bo to jakieś kilkanaście minut latania i kilka dni obróbki materiału filmowego na laptopie z procesorem Core i9 o ośmiu rdzeniach.

Kolejne ważne wzmianki

Człowiek z licencją na drona może też nadal nagrywać dronem film, choć dopiero po jej okazaniu. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma też i to, że posiadacz tego typu maszyny nie musi wyłącznie robić reklam na zlecenie. Może także amatorsko nagrywać film przyrodniczy z perspektywy ptaka.

Tego typu działań nikt mu nie zabroni, bo w świetle obecnie obowiązujących przepisów są one legalne. Kluczowe znaczenie ma też i to, że licencja na drona daje możliwość latania każdym modelem, poza tymi, w których przypadku potrzebne są dodatkowe zezwolenia.

Jednym słowem osoba z tą licencją może sobie nawet nakręcić film do ogłoszenia o sprzedaży własnego auta. Takie działania są dla tej osoby w pełni legalnymi, choć nie wiadomo jak to będzie w przyszłości, bo drony się zmieniają, czyli kolejne generacje mogą latać dłużej i mają bardziej rozbudowane funkcje. Dlatego też latanie nimi to niemal głównie programowanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy