reklama

Dlaczego legalizacja dokumentów jest konieczna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Dlaczego legalizacja dokumentów jest konieczna? - Zdjęcie główne

Dlaczego legalizacja dokumentów jest konieczna? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieW erze globalizacji coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy za granicę w celach zawodowych, edukacyjnych bądź osobistych. Przeniesienie się do innego kraju wiąże się z koniecznością dostosowania dokumentów do wymagań administracyjnych państwa docelowego.

Aby dyplomy, świadectwa, akty stanu cywilnego czy dokumenty sądowe miały moc prawną poza granicami Polski, muszą zostać zalegalizowane. Jest to proces potwierdzający ich autentyczność i ważność w obrocie międzynarodowym.

Jak przebiega legalizacja dokumentów?

Legalizacja dokumentów to procedura potwierdzania ich autentyczności przez uprawnione organy państwowe. W Polsce odpowiadają za to przede wszystkim Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz placówki konsularne. Legalizacja przebiega w kilku etapach:

1. Poświadczenie dokumentu przez odpowiedni organ krajowy, np. kuratorium oświaty dla świadectw szkolnych czy Okręgową Komisję Egzaminacyjną dla matur.

2. Weryfikacja w MSZ, która obejmuje sprawdzenie pieczęci i podpisów na dokumentach.

3. Dopuszczenie do obiegu w innym kraju przez placówkę konsularną państwa docelowego.

Nie wszystkie dokumenty mogą zostać zalegalizowane na podstawie odpisów – w przypadku dyplomów czy świadectw konieczne jest przedstawienie oryginału.

Apostille to prostsza forma legalizacji

Dla dokumentów przeznaczonych do użytku w krajach będących stronami Konwencji Haskiej z 1961 roku, zamiast tradycyjnej legalizacji, stosuje się Apostille. Jest to jednolita forma poświadczenia dokumentu, uznawana w ponad 120 krajach.

W Polsce apostille wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych i obejmuje ono m.in.:

· akty urodzenia, małżeństwa, zgonu,

· dyplomy uczelni wyższych,

· dokumenty sądowe.

Ten proces jest szybszy i prostszy niż tradycyjna legalizacja, ponieważ nie wymaga dodatkowego poświadczenia w konsulacie.

Legalizacja dokumentów handlowych i edukacyjnych

Poza dokumentami osobistymi legalizacji wymagają także pisma związane z działalnością gospodarczą oraz edukacją.

· Dokumenty handlowe – certyfikaty pochodzenia, faktury czy zaświadczenia o statusie firmy – są poświadczane przez Krajową Izbę Gospodarczą.

· Dokumenty edukacyjne, np. świadectwa szkolne i dyplomy, wymagają legalizacji w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej lub w odpowiednich kuratoriach.

W wielu przypadkach niezbędne są również tłumaczenia przysięgłe dokumentów potwierdzone pieczęcią notariusza.

Legalizacja dokumentów dla cudzoziemców

Nie tylko Polacy wyjeżdżający za granicę muszą przejść przez legalizację dokumentów. Cudzoziemcy osiedlający się w Polsce również potrzebują odpowiednich poświadczeń, aby móc pracować, studiować lub uzyskać pozwolenie na pobyt.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo