reklama

Domy modułowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Domy modułowe - Zdjęcie główne

Domy modułowe | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieDom, który można wybudować w kilka dni? Brzmi to niewiarygodnie, ale tak działa modułowy, który jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych czy krajach skandynawskich. Aktualnie domy modułowe posiadają energooszczędne rozwiązania, nowoczesny design i oraz są dostępne również w Polsce. Czym dokładnie jest dom modułowy i ile kosztuje?

Całoroczne domy modułowe

Choć nazwa „dom modułowy” stała się dość powszechna, ze względu na rosnącą popularność tego typu budynków w Polsce w ostatnich latach, nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę oznacza. Wyjaśnijmy, czym jest dom modułowy? Jest to konstrukcja obiektu — domu, biura, przedszkola itp. - złożona z gotowych elementów. Elementy są produkowane w fabryce i łączone dopiero na placu budowy – nowoczesne domy modułowe o powierzchni do 35 m2 powstają niemal w całości w hali. Gotowe prefabrykaty transportowane są dedykowanymi naczepami i dostarczane inwestorom. Proces łączenia kilkudziesięciu modułów jest bardzo szybki i zajmuje kilka dni. Elementy modułowe mogą być również pionowe, co pozwala na tworzenie budynków wielopiętrowych. Ponadto domy modułowe drewniane można budować niezależnie od pory roku, nawet zimą. Jest to możliwe, ponieważ nie są wymagane żadne prace murarskie na mokro.

Z czego budowane są domy modułowe?

Gotowe domy modułowe wykonane są prefabrykatów, czyli gotowych elementów wykonanych w fabryce. Do elementów prefabrykowanych należą ściany i stropy, także większe elementy stanowiące do połowy domu.

Budynki te są najczęściej wykonywane w dwóch częściach: szkieletowej gdzie rdzeń jest wykonany z drewna lub stali, lub keramzyt, czyli szkielet wypełniony wypalaną gliną zmieszaną z betonem.

Ile trwa budowa domu modułowego?

To, ile zajmie budowa domu modułowego, zależy od kilku czynników. Nie tylko technologii, którą wybierze inwestor, ale też czasu oczekiwania na pozwolenie na budowę, liczby zmian w projekcie, czy też choćby tego, czy dom ma mieć podpiwniczenie, czy płytę fundamentową. Zazwyczaj przyjmuje się, że budowa domów modułowych z keramzytobetonu trwa blisko miesiąc. Na wprowadzenie się do domów szkieletowych trzeba poczekać do dwóch miesięcy. Co prawda same konstrukcie domów są stawiane w kilka dni, jednak należy doliczyć jeszcze czas potrzebny na wyprodukowanie poszczególnych części.

Po postawieniu konstrukcji domu modułowego należy jeszcze go wykończyć w środku. Poprowadzić instalacje elektryczne, grzewcze i sanitarne, położyć tynki i podłogi, pomalować ściany. To zajmuje kolejne tygodnie. Są jednak na rynku firmy, które dostarczają kompletne moduły ścian wraz z rozprowadzonymi instalacjami czy podejściami wodno-kanalizacyjnymi.

Ile kosztuje dom modułowy?

Ile kosztują domy modułowe? Ich cennik budowlany zależy od wielu czynników, najczęściej, są one jednak znacznie tańsze niż tradycyjne domy. Przeglądając projekty domów modułowych, należy najpierw znaleźć odpowiednią działkę. Należy również dodać jego koszt do wartości inwestycji.

Cena domu modułowego będzie zależeć głównie od wielkości domu, jego kształtu i specyfikacji. Najtańszą technologią jest konstrukcja szkieletowa.

Decydując się oprócz budowy domu niezespolonego do gruntu, unikniesz zbędnych procedur i kosztów.

Cena budowy domu modułowego — w powyższej sytuacji możesz założyć, że budowa m2 domu wyniesie Cię około 800 zł. Tanie domy modułowe całoroczne będą jednak wymagały położenia fundamentów, a to zwiększy koszt do około 1400 zł.  Jednak należy pamiętać, że będzie to stan surowy. Dodatkowe koszty wygeneruje podłączenie mediów, zrobienie odpowiednich instalacji, a także wykończenie domu wewnątrz.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy