reklama

Dozymetr osobisty - w jakich sytuacjach się przydaje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Dozymetr osobisty - w jakich sytuacjach się przydaje? - Zdjęcie główne

Dozymetr osobisty | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieDozymetr, czyli licznik Geigera to urządzenie pozwalające zmierzyć wielkość promieniowania jonizujacego. Dlaczego zatem warto posiadać dozymetr osobisty? Jakie negatywne skutki przynosi nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest dozymetr?

Jak wspomniano we wstępie dozymetr to urządzenie umożliwiające przeprowadzenie samodzielnych pomiarów promieniowania jonizującego. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że jest ono nie tylko efektem działalności człowieka, ale występuje również w sposób naturalny. W efekcie nie da się go całkowicie uniknąć, jednak należy pamiętać o tym, że w nadmierna ekspozycja jest szkodliwa. W związku z tym istotny jest dokładany pomiar promieniowania, co umożliwia właśnie dozymetr. Jest to urządzenie stworzone w 1928 roku przez Hansa Geigera oraz Waltera Müllera, dlatego też nazywane jest często licznikiem Geigera. Co istotne, dozymetr to nie tylko specjalistyczny przyrząd badawczy używany przez naukowców, ponieważ w sprzedaży dostępne są także dozymetry osobiste, które można kupić np. pod linkiem: https://www.srtech.pl/licznik-geigera.

W jakich sytuacjach przydaje się osobisty dozymetr?

Dozymetr osobisty to urządzenie, które może przydać się w różnych sytuacjach. Warto je posiadać między innymi dlatego, że jak już wspomniano promieniowanie jonizujące występuje również w sposób naturalny, a jego poziom w poszczególnych regionach świata jest różny. W efekcie podróżując można samodzielnie mierzyć poziom promieniowania, a co za tym idzie uniknąć negatywnych skutków nadmiernej ekspozycji. Istotne jest także to, że promieniowanie tego typu wytwarzają również różnego rodzaju urządzenia, przedmioty i produkty. Przykładem może być nie tylko elektronika, ale również banany, które konserwuje się wykorzystując promieniowanie jonizujące. Oczywiście żywność podlega ścisłym kontrolom, jednak posiadając osobisty dozymetr można samodzielnie sprawdzić to, czy żywność nie jest skażona. Pozwala to uniknąć wielu negatywnych konsekwencji, które mogą być efektem jej spożycia.

Negatywne skutki ekspozycji na promieniowanie jonizujące

Jak już wspomniano nadmierna ekspozycja na promieniowanie jonizujące przynosi negatywne skutki. Jakie szkody może wywołać? Otóż, warto wiedzieć, że przyczynia się ona do powstawania oraz rozwoju różnego rodzaju chorób. Same skutki promieniowania jonizującego dzieli się na deterministyczne oraz stochastyczne. Te pierwsze występują po przekroczeniu określonego poziomu promieniowania, a przykładem może być pojawienie się rumienia. Skutki stochastyczne to efekty działania promieniowania bez względu na jego wysokość, a przykładem może być ujawnienie się nowotworu, które może nastąpić nawet po wielu latach.

Podsumowując należy stwierdzić, że dozymetr osobisty może sprawdzić się w wielu różnych sytuacjach. Decydując się na zakup takiego urządzenia warto nabyć je u wiarygodnego sprzedawcy, a przykładem może być oferta dostępna na https://www.srtech.pl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy