reklama

E-zwolnienie L4 – jak uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

E-zwolnienie L4 – jak uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie? - Zdjęcie główne

E-zwolnienie L4 | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskiePacjenci dotknięci chorobą mogą starać się o uzyskanie e-zwolnienia lekarskiego. Sytuacja ta ma miejsce, gdy stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie obowiązków pracowniczych. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy choroba uniemożliwia częściowo lub całkowicie wykonywanie zleconej pracy. Warto wiedzieć jednak, jak uzyskać elektroniczne zwolnienie lekarskie, szczególnie, że obecny system pozwala uzyskać zwolnienie w ramach wizyty stacjonarnej, jak i zdalnej. W artykule omawiamy najważniejsze kwestie związane z L4 - jak je uzyskać i co jest wymagane do jego otrzymania.

Jakie są kroki do uzyskania e-zwolnienia L4?

Warto zacząć od tego, czym jest e-zwolnienie lekarskie. Definicję tego pojęcia znajdziemy na stronie ZUS i pacjent.gov.pl.

“E-zwolnienie lekarskie" (e-ZLA) to elektroniczna wersja zwolnienia lekarskiego obowiązującego od 1 grudnia 2018 roku. W porównaniu do wersji papierowej, zaświadczenie jest przekazywane elektronicznie do ZUS (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) za pośrednictwem dedykowanego systemu PUE ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych.

Mając przed sobą wyjaśnioną definicję e-zwolnienia możemy przejść do omówienia procedury związanej z uzyskaniem L4 online, czyli elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Instrukcja krok po kroku:

  1. Umów wizytę/konsultację z lekarzem – np. telefonicznie lub przez internet, wybierz dogodny dla siebie termin wizyty, zależnie od dostępności danego specjalisty.
  2. Przygotuj niezbędną dokumentację – na podstawie której lekarz może wypisać Ci zwolnienie lekarskie. Mogą to być wyniki badań lekarskich, e-recepty na stosowane leki, a także wypis ze szpitala.
  3. Udaj się na konsultację – w trakcie której opowiedz o wszystkich niepokojących objawach, które pojawiły się w ostatnim czasie, są obecne, a także o ich nasileniu oraz częstości pojawiania się.

W zależności od wskazań lekarz może wystawić Ci zwolnienie lekarskie na określony czas – najkrócej tydzień. W zależności od choroby może to być 2-3 tygodnie lub miesiąc.

Jak uzyskać L4, korzystając z usług portalu telemedycznego MED24?

Nie masz czasu na wizytę stacjonarną? Skorzystaj ze zdalnej konsultacji lekarskiej prowadzonej w ramach usług telemedycznych w serwisie MED24. W tym celu:

  • wejdź na stronę internetową wspomnianego wyżej portalu telemedycznego,
  • zarejestruj się lub zaloguj,
  • wybierz rodzaj usługi telemedycznej - np. konsultacja internistyczna EXPRESS, która pozwala na kontakt z lekarzem w ciągu 15 minut,
  • wybierz kanał komunikacji z lekarzem: wiedorozmowa, rozmowa telefoniczna, czat SMS,
  • poczekaj na kontakt ze strony lekarza.
 

W czasie konsultacji zdalnej lekarz przeprowadzi wywiad medyczny i ustali, czy wystawienie e-zwolenienia L4 jest uzasadnione. 

W jakiej sytuacji lekarz może wystawić L4?

Część pacjentów może zastanawiać się, na jakie choroby lub z powodu jakich okoliczności lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie. Najczęściej jest ono wystawiane z powodu choroby własnej pacjenta, na przykład przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli lub płuc, ale również w wyniku wypadku, istotnego urazu, zaburzeń psychicznych (np. zaburzeń lękowych i depresji będącej efektem mobbingu w pracy), bądź w ramach opieki nad innym chorym członkiem rodziny – w tym również dzieckiem. Zwolnienie lekarskie może być także wystawione w sytuacjach wymagających dłuższej rekonwalescencji, jak po operacji lub hospitalizacji.

Jakie wymagania musi spełniać pacjent, aby otrzymać e-zwolnienie L4?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie można uzyskać po spełnieniu kilku podstawowych warunków. Są nimi np.:

  • obecność choroby i objawów, które uniemożliwiają wykonywanie pracy, mogą być to symptomy związane z sezonową infekcją w okresie jesienno-zimowym (wysoka gorączka, ból zatok i gardła, bóle kostno-mięśniowe, kaszel i katar), bóle stawowe (związane z przewlekłymi chorobami stawów, które ograniczają poruszanie się lub czynności manualne), silne bóle głowy (związane z urazami neurologicznymi, migreną, ostrym zatruciem alkoholowym tj. kacem);
  • dokumentacja medyczna, która jest podstawą lu uzupełnieniem do wydania decyzji o wystawieniu zwolnienia lekarskiego; mogą być to wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, niedawny wypis ze szpitala.
 

Jednocześnie pacjent starający się o e-zwolnienie lekarskie powinien mieć świadomość istnienia aktów prawnych, które regulują kwestię L4 i wynikających z nim zarówno praw, jak i obowiązków. Najważniejsze przepisy dotyczące zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy znajdują się w:

  • kodeksie pracy,
  • ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
 

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania e-zwolnienia L4?

Podczas konsultacji lekarz może poprosić o przedstawienie odpowiednich dokumentów, które pomogą mu w podjęciu decyzji o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Do najważniejszych dokumentów należą:

  • wyniki badań lekarskich i diagnostycznych, np. badań laboratoryjnych (krwi, moczu, kału), badań obrazowych (RTG – rentgen, USG – ultrasonografia, TK – tomografia komputerowa, MRI – rezonans magnetyczny) oraz badań funkcjonalnych (spirometria, elektromiografia, elektrokardiografia), w których doszło do znacznego pogorszenia parametrów.
  • e-recepty na stosowane leki – zarówno te stosowane przewlekle (związane np. z leczeniem nadciśnienia, astmy, nowotworu, depresji), jak i leki doraźne (np. fluorochinolony, antybiotyki) lub okresowo (np. kortykosteroidy).
  • karta informacyjna z leczenia szpitalnego lub z SOR (Szpitalnego Oddziału Ratunkowego), zawierająca informacje o przyczynie hospitalizacji, zastosowanym leczeniu oraz dalszych zaleceniach.
 

Jakie są różnice między e-zwolnieniem a tradycyjnym zwolnieniem lekarskim?

Jedynym zwolnieniem lekarskim respektowanym w Polsce na podstawie obowiązujących przepisów od grudnia 2018 roku jest elektroniczne zwolnienie lekarskie. Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy uzyskane zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i podczas konsultacji online, jest równoważne. Forma kontaktu z lekarzem nie ma wpływu na ważność zwolnienia, ponieważ w obu przypadkach decyzja opiera się na ocenie medycznej stanu zdrowia pacjenta. Nie rozróżnia się L4 wystawionego podczas klasycznej wizyty u lekarza twarzą w twarz a tym uzyskanym w ramach konsultacji online przez dedykowane do tego celu platformy medyczne świadczące tego typu usługi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy