reklama
reklama

Endoprotezoplastyka biodra i co dalej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Endoprotezoplastyka biodra i co dalej? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie
reklama

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego to choroba stawów, która coraz częściej występuje w społeczeństwie. Diagnozowana jest na podstawie obrazu klinicznego i badań dodatkowych takich jak RTG czy USG. Gdy zmiany zwyrodnieniowe są zaawansowane i ból nie ustępuje mimo wdrożonej farmakoterapii wykonywany jest zabieg endoprotezoplastyki. Miejsce uszkodzonych struktur zajmuje sztuczny staw biodrowy. Sam zabieg to jednak tylko jeden z elementów programu leczniczego. Bardzo ważnym etapem jest rehabilitacja po endoprotezie biodra. Podobnie, rehabilitacja po endoprotezie kolana jest kluczowa, gdy u pacjenta wykonano endoprotezoplastykę stawu kolanowego.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Powinniśmy pamiętać, że endoproteza nie może w 100% zastąpić naszego własnego stawu. Z tego również względu tak istotne jest postępowanie po samym zabiegu. Dążymy do tego, aby zminimalizować ryzyko powikłań, wzmocnić osłabione mięśnie i przywrócić prawidłowy wzorzec chodu. Terapia powinna być spersonalizowana – dostosowana do potrzeb danego pacjenta, zastosowanej endoprotezy, jego stylu życia czy też ogólnego stanu zdrowia.

Procedury wdrażane w pierwszych dobach po endoprotezoplastyce mają na celu zapobieganie powstawaniu zakrzepów, wspomaganie procesów gojenia, ograniczanie bólu odczuwanego przez pacjenta. Wtedy ma miejsce stopniowa pionizacja i uruchomienie pacjenta. Pionizacja z asekuracją i w balkoniku stosowana jest zazwyczaj od 3 doby po zabiegu. W kolejnym etapie pacjent ćwiczy chód z pomocą kul, po pewnym czasie dochodzi również pokonywanie przeszkód i chodzenie po schodach. Po ok. 3-6 miesiącach ( w przypadku endoprotezy bezcementowej) i 3-4 miesiącach (w przypadku endoprotezy cementowej) pacjent zaczyna poruszać się bez kul.

O czym powinien pamiętać pacjent?

Pacjent powinien mieć świadomość czego powinien unikać i w jaki sposób wykonywać czynności tak, aby chronić endoprotezę.

Osoby po zabiegu powinny np. unikać nadmiernego zginania operowanej kończyny, krzyżowania nóg, wykonywania ruchów rotacji. Podwyższone łóżko, wysoka wkładka na sedes, prysznic czy podwyższone krzesło to elementy, o które warto zadbać w domowej przestrzeni. Klękanie, długie stanie i głębokie przysiady to czynności, z których powinniśmy zdecydowanie unikać.





reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama