Czym dokładnie jest faktoring?
Oficjalna definicja mówi, że faktoring to usługa, która polega wykupie przed podmiot świadczący usługę faktoringu nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw należnych im od kontrahentów z tytułu dostaw i usług oraz świadczeniu na ich rzecz dodatkowych usług. Uproszczając, można powiedzieć, że faktoring polega na tym, że firma X sprzedaje faktorowi swoje faktury, a ten w zamian za prowizję wypłaca zaliczkę oraz zajmuje się egzekucją środków bezpośrednio od kontrahenta. Jeśli więc zależy Ci na szybkiej zamianie faktur na gotówkę, to znak, że finansowanie faktur jest czymś dla Ciebie.
Kto bierze udział w faktoringu?
Faktoring jest, w przeciwieństwie do kredytu obrotowego, bardzo prostą i przejrzystą usługą. Biorą w niej udział trzy strony.
1. Faktorant – firma, która przekazuje faktorowi należności wobec kontrahentów udokumentowane wystawioną fakturą z odroczonym terminem płatności.
2. Faktor – instytucja finansowa, która świadczy usługi faktoringowe i pomaga w finansowaniu działalności przedsiębiorstw.
3. Kontrahent faktoranta – podmiot, któremu została wystawiona faktura za wykonaną usługę lub sprzedaż towarów.
Jak faktoring działa w praktyce?
Jak już wspominaliśmy, działanie faktoringu nie jest skomplikowane, co należy uznać za jeden z największych atutów tego typu usługi. Cały proces finansowania faktur można opisać w trzech krótkich krokach.
1. Przedsiębiorca wykonuje usługę na rzecz kontrahenta i wystawia mu fakturę z odroczoną płatnością, którą następnie przekazuje faktorowi.
2. Faktor w kilka minut od zgłoszenia faktury przelewa na konto swojego klienta środki z faktury. Wysokość zaliczki jest uzależniona od umowy, jaka została podpisana pomiędzy stronami. W niektórych rodzajach faktoringu przedsiębiorca otrzymuje od razu całą należność wynikającą z faktury wystawionej kontrahentowi.
3. Faktorant rozlicza się z firmą faktoringową na zasadach określonych przy podpisywaniu umowy. Wiele zależy od wyboru rodzaju usługi.
Dlaczego faktoring może Ci się przydać?
Faktoring jest usługą, która przede wszystkim umożliwia firmie bieżącą i niczym niezakłóconą działalność. Wszystko dzięki szybkiej zamianie faktur na gotówkę, która może być przeznaczona na rozwój oraz wdrażanie nowych technologii w przedsiębiorstwie. Ze względu na to, że firma faktoringowa bierze na siebie egzekucję wierzytelności od kontrahenta, Ty nie musisz się już tym zajmować. Całą energię możesz więc przeznaczyć na rzeczy związane z ulepszaniem firmy.
Jak wyglądają koszty faktoringu?
Koszty faktoringu nie są w żaden sposób skomplikowane i składają się w większości przypadków z:
• prowizji za finansowaną fakturę,
• prowizji za brak spłaty finansowanej faktury,
• prowizję za udostępniony limit.
Ostateczny koszt faktoringu wiele zależy od wysokości wierzytelności, które zostały przekazane firmie świadczącej usługę finansowania faktur. Warte zapamiętania jest to, że ostateczny koszt można dodatkowo obniżyć poprzez wrzucenie usługi faktoringowej w koszty prowadzenia działalności gospodarczej i odliczyć od niej 23% podatek VAT. Przed podpisaniem umowy faktoringowej koniecznie więc zapoznaj się z kosztami, które na Ciebie czekają, by późniejsza faktura Cię nie zaskoczyła.
Faktoring jako szansa dla wielu firm
W budowlance lub transporcie normą jest wystawianie faktur z opóźnionym terminem płatności. Dla mniejszych podwykonawców oznacza to więc, że po wykonaniu usługi muszą dłużej czekać na swoje pieniądze. Faktoring nie dość, że pozwoli Ci przetrwać trudny czas pomiędzy przelewami, to jeszcze postawi Cię w dobrym świetle w oczach większego kontrahenta. Jeśli bowiem zgodzisz się na wydłużoną płatność, będzie to oznaczać, że Twoja firma jest w stabilnej sytuacji finansowej i posiada odpowiedni bufor. To bardzo duży plus w momencie, gdy duży kontrahent szuka podwykonawców do swojego projektu.
Kto może skorzystać z faktoringu?
Z faktoringu mogą przede wszystkim skorzystać firmy, które:
• rozliczają się za wykonane usługi oraz sprzedane towary bezgotówkowo na podstawie faktur z odroczonym terminem płatności,
• działają w branży B2B,
• chcą utrzymać płynność finansową,
• szukają sposoby na stanie się bardziej konkurencyjnymi na rynku,
• nie chcą finansować się kredytem obrotowym.
Jakie branże mogą korzystać z faktoringu?
Istotą tej usługi jest przede wszystkim jej dostępność. Otóż skorzystać z faktoringu może niemal każda firma, bez względu na branże, w jakiej działa. Najczęściej tego typu usługa jest wybierana przez przedstawicieli branż: budowlanej, transportowej, produkcyjnej oraz szeroko rozumianych usług, ale tak jak wspominaliśmy, nie ma żadnych przeszkód, żeby firmy działające na innych rynkach podpisały umowę faktoringową.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.