Jak działa ogrzewanie za pomocą folii grzewczej?
Popularne systemy grzewcze ogrzewają pomieszczenie za pomocą rozgrzanego powietrza, które szybciej ulatnia się z budynku. Nośnikiem ciepła folii grzewczej są długie fale podczerwieni, ogrzewające wszystkie obiekty znajdujące się w ich zasięgu. Za pomocą fal ogrzewane są nie tylko ściany, podłoga i sufit, ale także wszystkie przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Dzięki temu ciepło w budynku utrzymuje się przez dłuższy czas, co czyni folię grzewczą bardziej wydajnym i skutecznym sposobem na ogrzanie wnętrza.
Gdzie instalować folie grzewcze?
Folia grzewcza oferuje kilka możliwości w kwestii miejsca montażu. Można ją zainstalować w podłodze – bezpośrednio pod podłogą pływająca lub wylewkę, suficie i w ścianach. Folię montuje się pod panelami laminowanymi, winylowymi SPC lub deską warstwową. Folia grzewcza umieszczana jest bezpośrednio pod podłogą pływającą. Tutaj najlepiej sprawdzi się uniwersalna folia grzewcza HD-G. W ogrzewaniu podłogowym pod wylewkę stosuje się grube folie grzewcze (HD-EPL - 0,45 mm), aby uniknąć ich uszkodzenia podczas prac związanych wykonaniem wylewki/jastrychu (nie ma takiego słowa). Folia w ścianach i suficie instalowana jest pod płytami g-k.
Jak wybrać folię grzewczą?
Podczas wybierania folii grzewczej należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Folie różnią się między sobą pod względem zasilania elektrycznego, mocy grzewczej, szerokości, grubości oraz kształtu matrycy grzewczej. Dopasowanie mocy do powierzchni grzewczej i zapotrzebowania na ciepło jest bardzo ważne w celu osiągnięcia równomiernego ogrzewania. Tylko w taki sposób można uniknąć przegrzania, nadmiernego zużycia energii lub odwrotnie – dostarczenia niedostatecznego poziomu ciepła w pomieszczeniach. Innym ważnym aspektem podczas wyboru folii grzewczej jest możliwość docinania na wymiar. Dzięki niej można precyzyjnie dopasować ją do ogrzewanej powierzchni.
Wybierając folię grzewczą, należy sprawdzić, czy posiada odpowiednie certyfikaty zgodności z normami branżowymi oraz atesty. Należy także zwrócić uwagę na dobór folii grzewczej, których producent daje gwarancję wydajności i bezpieczeństwa użytkowania potwierdzone rekomendacjami wiodących producentów okładzin podłogowych.
Dlaczego warto używać folii grzewczych?
Folie grzewcze są gwarancją wielu korzyści. Pozwalają zaoszczędzić koszty związane z inwestycją oraz z późniejszym użytkowaniem, są bezawaryjne i bezpieczne. Równomierne ogrzewanie zapewnia większą wydajność i komfort na co dzień. Nie powodują strat w kwestii przesyłu ciepła, ponieważ ogrzewają tylko konkretne miejsce, w którym są zainstalowane. Prosty montaż przyspiesza prace związane z instalacją ogrzewania. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych konwekcyjnych ogrzewa obiekty, nie powietrze. A w odróżnieniu od tradycyjnej podłogówki wodnej, większy rozkład czynnika grzewczego w matrycy folii grzewczej gwarantuje zdecydowanie lepszy rozkład ciepła w całym pomieszczeniu. Dzięki temu optymalna temperatura utrzymuje się w domu na stałe, a podłoga przez cały czas pozostaje przyjemnie ciepła.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.