reklama

Fotowoltaika w praktyce: Czy to się naprawdę opłaca?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Fotowoltaika w praktyce: Czy to się naprawdę opłaca? - Zdjęcie główne

Fotowoltaika | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskiePanele słoneczne stają się coraz częstszym widokiem. Decydują się na nie zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Czy to faktycznie takie korzystne? Czy fotowoltaika rzeczywiście pozwala zaoszczędzić i uniezależnić się od drogich paliw kopalnych? Sprawdźmy!

Czym jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna zamienia promienie słoneczne w prąd elektryczny. Jest to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznym. Jest to przyjazny środowisku proces, w trakcie którego nie powstają żadne substancje uboczne lub zanieczyszczenia. Promienie słoneczne nagrzewają panele, w których znajdują się specjalne ogniwa. To one produkują tani i ekologiczny prąd. Jeszcze nie jesteś przekonany? Oto kilka korzyści, jakie niesie ze sobą fotowoltaika:

  • Czysta energia – podczas jej produkcji nie wydzielają się szkodliwe dla środowiska naturalnego związki do atmosfery – zero emisji, zero szkód dla środowiska.

  • Niezależność – nie musisz przejmować się rosnącymi cenami prądu. Jesteś niezależny od dostawców prądu.

  • Oszczędności – chociaż instalacja paneli nie jest tania, koszt z czasem się zwraca i możesz zaoszczędzić.

  • Prosty montaż – Panele można zainstalować na dachu lub elewacji.

  • Fotowoltaika a regulacje prawne

    Prawo dotyczące fotowoltaiki w Polsce ciągle się zmienia. Na szczęście, w większości na korzyść inwestorów. Prostsze procedury, mniej formalności, większe kwoty dotacji – to wszystko ułatwia decyzję o inwestycji. Jednak warto być czujnym, bo zmiany w przepisach mogą wpłynąć na Twoją instalację. Może pojawić się konieczność spełniania wyższych standardów efektywności lub nowe zasady dotyczące sprzedaży energii.

    Bilansowanie energii w systemie fotowoltaicznym, znane jako bilansowanie netto, pozwala na efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Dzięki temu rozwiązaniu nadwyżka energii produkowanej w ciągu dnia może być magazynowana w sieci i wykorzystywana, gdy produkcja jest niższa niż zużycie. Jest to korzystne zarówno dla właścicieli instalacji. Ostatnie zmiany w prawie jeszcze bardziej upraszczają i promują bilansowanie energii. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem https://reo.pl/pl/uslugi/bilansowanie-energii.

    Analiza kosztów instalacji fotowoltaicznej

    Koszt instalacji może początkowo zniechęcać. To fakt. Jednak nie musisz ponosić go sam. By jak najszybciej wprowadzić proekologiczne rozwiązania rządy wielu krajów, w tym Polski wraz z Unią Europejską oferują wiele rodzajów wsparcia. Możesz liczyć na dotacje, preferencyjne pożyczki, a także możliwość odsprzedania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej.

    W Polsce jednym z najważniejszych programów jest „Mój Prąd”, który oferuje dotacje na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Ponadto program „Czyste Powietrze” skupia się na wsparciu finansowym dla osób prywatnych w zakresie termomodernizacji oraz wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.

    Panele jako inwestycja zwraca się w ciągu 7-10 lat, natomiast instalacja taka może działać nawet 30 lat. Jak widzisz, oznacza to, że przez przynajmniej 20 lat będziesz korzystać z darmowej energii elektrycznej.

    Wymogi europejskie – co warto wiedzieć?

    W Unii Europejskiej wprowadzono Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESG). Co to znaczy? Firmy muszą jasno pokazywać, jak wpływają na środowisko, jak dbają o swoich pracowników i jak zarządzają swoimi firmami. 

    Z tego powodu inwestycja w panele słoneczne to bardzo doby krok. Pokazuje inwestorom, że Twoja firma jest nowoczesna i że dbasz o środowisko naturalne. Obecnie obowiązek taki mają firmy z kilku najbardziej zagrażających przyrodzie branży. Natomiast w przyszłości będzie to z pewnością, powszechny obowiązek. Wiecej na ten temat dowiesz się z artykułu:  reo.pl/pl/informacje/biznes-i-prawo/129/europejskie-standardy-raportowania-zrownowazonego-rozwoju-to-warto-wiedziec-o-esrs.

    Zastanawiasz się, czy Twoja firma lub gospodarstwo domowe zyska na inwestycji w panele fotowoltaiczne? Odpowiedź brzmi: Tak! Technologia ta daje liczne możliwości i z czasem zwraca się z nawiązką. Nawet biorąc pod uwagę koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dlatego, nie zwlekaj i już dzisiaj podejmij pierwsze korki!

     

    - Artykuł sponsorowany

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ

    Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

    e-mail
    hasło

    Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    logo