reklama
reklama

Hackaton stawiający pytanie: Jakich rozwiązań potrzebuje dziś polska energetyka i międzynarodowa energetyka?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Hackaton stawiający pytanie: Jakich rozwiązań potrzebuje dziś polska energetyka i międzynarodowa energetyka?  - Zdjęcie główne

Jakich rozwiązań potrzebuje dziś polska energetyka i międzynarodowa energetyka? | foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieHackathon „Energia dla przyszłości i neutralności klimatycznej Łódź 2022 – Polowanie na jednorożca” to było wyzwanie dla innowacyjnych zespołów technologicznych - biznesowych i naukowych - poszukujących rozwiązań w dziedzinie energetyki. W dniach 6-8 maja tego roku odbyły się w Łodzi kolejne zmagania kreatywnych podmiotów, tym razem poszukujących rozwiązań w dziedzinie energetyki i neutralności klimatycznej. Organizatorzy łódzkiego Hackathonu postawili przed zespołami wiele trudnych wyzwań pytając między innymi, jakich rozwiązań dzisiaj potrzebujemy, by polska energetyka była oparta na własnych zasobach, wykorzystywała bezpieczne systemy lokalne i regionalne oraz budowała przewagi konkurencyjne pozwalające na eksport polskich technologii energetycznych i produktów do innych krajów Europy i świata.
reklama

Szeroki zakres tematyczny pozwalał kreatywnym zespołom zaprezentować projekty często odległe od siebie technologicznie i branżowo. Ich wspólną cechą miały być jednak: innowacyjność, konkurencyjność i możliwość komercjalizacji. Hackathon bowiem nie jest intelektualną potyczką, lecz przede wszystkim przemyślanym i perspektywicznym projektem poszukiwania obiecujących rozwiązań zdolnych rozwinąć się w „jednorożca” - globalną firmę, której wartość rynkowa w perspektywie kilku lat osiągnie 1 miliard dolarów. Dlatego w konkursie biorą udział projekty dające szansę na komercjalizację i to w skali globalnej, a pod okiem ekspertów mają możliwość weryfikacji swoich założeń.

By lepiej zrozumieć ideę tej edycji Hackathonu organizowanego z Partnerami przez RDS Fund sp. z o.o. warto przyjrzeć się głównym kierunkom tematycznym, w których powinny ze swoimi rozwiązaniami podążać innowacyjne zespoły. Mamy więc problematykę wytwarzania energii z lokalnych alternatywnych źródeł dla budowy lokalnego, krajowego i międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego, efektywność energetyczną, zarządzanie i bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w energetyce. Ponadto rozwój smart grids i mikrosieci, a także sposoby na eliminację strat wytwarzania, konwersji i przesyłu energii, zarządzanie układami połączonymi złożonymi z minimum 2 różnych OZE (np. biomasy, wiatru, słońca czy wody), systemy magazynowania energii i zarządzania energią. Szczególnie istotnym jest wytwarzanie i wykorzystywanie wodoru jako nowego nośnika energetycznego który w perspektywnie najbliższych kilku lat może tworzyć przewagi konkurencyjne w gospodarce. Nie należy zapominać o zintegrowanych systemach energetycznych - w tym klastrach energetycznych,  przełomowych technologiach energetycznych - w tym zrównoważone wykorzystanie węgla, czy nowych koncepcji bilansowania energii i wymiany transgranicznej. Jak widać organizatorzy otworzyli przed innowatorami szerokie pole projektowania, ci drudzy zaś przygotowali propozycje nietuzinkowe, z których kilka rokuje dalszy rozwój wedle modelu stworzonego przez RDS Fund Sp. z o.o. oraz Projekt Bridge_Alfa „Nowa Ziemia Obiecana Seed Fund” - inicjatorów Hackathonu. 

reklama

Kto może być ostatecznym beneficjentem podjętych i wdrożonych rozwiązań? Odpowiedź na to pytanie zawarte jest w statystykach konsumpcji energii w Polsce: 70% energii zużywa produkcja przemysłowa i usługi. Tak więc, w dobie rosnącej inflacji i szybujących cen energii, wielki, średni i drobny biznes na pewno z wielkim entuzjazmem zastosuje u siebie rozwiązania podnoszące konkurencyjność na rynku i zmniejszające koszty wytwarzania towarów czy usług. Oczywiście każda z branż czy segmentów biznesu potrzebuje innych, na własną miarę skrojonych rozwiązań. Hackathon więc gwarantuje wymaganą różnorodność i weryfikuje składane projekty tak, by jak najbardziej urealnić ich wdrożenie w codziennym życiu gospodarczym. Dla procesu projektowania nowych systemów energetycznych nie bez znaczenia są także wyśrubowane limity emisji dwutlenku węgla determinujące poszukiwania innowacyjnych rozwiązań z zakresu energetyki odnawialnej. Mamy więc motywację wynikającą z potrzeby konkurencyjności i z potrzeby dostosowania się do wymogów prawno-administracyjnych stawianych biznesowi w krajach Unii Europejskiej. 

reklama

Na koniec warto przybliżyć projekty, które stanęły na podium omawianej edycji Hackathonu. Każdy z nich jest inny i odpowiada na wyzwania postawione przez organizatorów w inny sposób. Spośród wszystkich zespołów i twórców wyłoniono trzy projekty: 

IzoReCel - budowlane materiały izolacyjne bazie surowców z recyklingu; 

PyoBattery - wykorzystanie piomelaniny w układach bateryjnych; 

Viventi - przydomowa innowacyjna turbina wiatrowa.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020.  Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 1/1.3.1/2017  Poddziałanie 1.3.1: Wsparcie Projektów badawczo-rozwojowych w fazie pre-seed przez fundusze typu proof of concept – BRIdge Alfa. 

reklama

W krótkiej relacji filmowej prezentujemy przegląd głównych idei obecnej edycji Hackathonu  „Energia dla przyszłości i neutralności klimatycznej Łódź 2022 – Polowanie na jednorożca” oraz jeden ze zwycięskich projektów. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji. 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama