reklama

Heparyna – na czym polega jej działanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Heparyna – na czym polega jej działanie? - Zdjęcie główne

Heparyna – na czym polega jej działanie? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieZ heparyną mamy zwykle do czynienia przy okazji operacji – aplikowana jest wtedy dożylnie lub podskórnie. Istnieją jednak zawierające heparynę preparaty bez recepty, które możemy stosować w domowych warunkach. Zobacz, jak działa heparyna i kiedy może być Ci potrzebna.

Dobrze, aby o zastosowaniu jakiegokolwiek leku lub wyrobu medycznego z heparyną zdecydował lekarz; słuszne będzie ewentualnie uzyskanie rady od farmaceuty – pamiętaj jednak, by szczegółowo poinformować go wtedy o Twoim stanie zdrowia i przyjmowanych lekach. Przeczytaj, dlaczego heparynę należy stosować z rozwagą.

Czym jest heparyna?

Mówiąc skrótowo: heparyna to polisacharyd, który zapobiega tworzeniu się zakrzepów, a tym samym – zapobiega zakrzepicy. Nasze organizmy wytwarzają ją samodzielnie; dzieje się to w komórkach tucznych wątroby, płuc, jelit, serca. Heparyna oddziałuje korzystnie na poziom cholesterolu we krwi, a także wykazuje między innymi działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.

Kiedy stosuje się heparynę?

Czasami naturalna heparyna wytwarzana przez organizm to za mało – należy podać ją dożylnie lub podskórnie pacjentowi choćby ze względu na ryzyko zakrzepicy, które może być powikłaniem leczenia operacyjnego. 

Z uwagi na swoją podstawową funkcję, heparynę podaje się oczywiście pacjentom podczas leczenia zakrzepicy sercowej, tętniczej oraz żylnej.

Są też mniej oczywiste sytuacje, w których stosuje się zastrzyki (najczęściej podskórne, podawane w brzuch lub udo) z heparyną:

  • potrzeba ukrwienia macicy u kobiety ciężarnej, która ma za sobą poronienia,
  • leczenie operacyjne lub zabiegowe przeprowadzane u osób chorujących na trombofilię,
  • leczenie zawału mięśnia sercowego.
Nie są to wszystkie powody, dla których lekarze mogą zdecydować się na włączenie stosowania heparyny u pacjenta. Pamiętajmy, by bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i zwrócić się do niego, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy podczas leczenia.

Efekty uboczne przyjmowania heparyny

Istnieje kilka najczęstszych skutków ubocznych, które w oczywisty sposób wynikają ze stosowania heparyny. Nie wystąpią one oczywiście u każdego pacjenta. Jeśli jednak je zauważymy, nie powinniśmy ich bagatelizować. 

Jakie działania niepożądane może wywołać heparyna? 

  • krwawienia,
  • zwiększenie poziomu enzymów wątrobowych (aby to ocenić, konieczne jest wykonanie badania laboratoryjnego – tzw. prób wątrobowych),
  • nadmierna utrata włosów,
  • małopłytkowość,
  • osteoporoza.

Heparyna na siniaki i obrzęki

W aptekach bez recepty można kupić maści, żele oraz aerozole heparyną jako głównym składnikiem. Celem ich stosowania jest pozbycie się obrzęków, siniaków, przyspieszenie gojenia niewielkich ran. W istocie maści z heparyną (a także z połączeniem heparyny i escyny) mogą pomóc w przyspieszeniu leczenia w takim wypadku, warto jednak zadać sobie pytanie, czy jest to dla nas konieczne.

Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj o przeciwwskazaniach do stosowania heparyny – zaliczamy do nich m.in. karmienie piersią, nadwrażliwość na główny składnik preparatu, skłonność do krwawień, nadciśnienie.

 O pozostałych przeciwwskazaniach dowiesz się od lekarza, farmaceuty bądź z ulotki produktu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy