Pod wodę z kranu
Mycie maszynki pod bieżącym strumieniem wody z kranu jest najszybsze i najprostsze. Po takiej kąpieli maszynka powinna zostać dokładnie wytarta. W tym celu warto skorzystać ze ścierki wykonanej z delikatnego i gładkiego materiału. Nie zarysuje on ostrza, a ewentualne kłaczki nie dostaną się do wnętrza naszego urządzenia. W tej roli na pewno nie sprawdzą się ręczniki i ścierki frotté, a także te papierowe. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie urządzenia są odporne na wodę. Wówczas pozostaje nam tzw. czyszczenie na sucho oraz dezynfekcja.
Ścierka i pędzelek w dłoń
Maszynka do włosów, którą dostaniemy w większości sklepów z elektroniką, jest z reguły sprzedawana ze specjalnym pędzelkiem. Ten często niedoceniany przedmiot umożliwia dokładne i szybkie usunięcie włosów z ostrzy urządzenia oraz zakamarków naszej strzyżarki. Taki pędzelek czy szczotkę dokupimy także w sklepie, np. drogerii. Maszynkę po każdorazowym użyciu musimy też zdezynfekować. Możemy do tego użyć środka do dezynfekcji w sprayu lub specjalnych chusteczek, które są nim nasączone. Maszynka do włosów bezwzględnie musi być odkażane, jeśli jest to nasze narzędzie pracy lub jeśli wykorzystujemy ją do przystrzyżenia nie tylko włosów, brody, ale i owłosienia łonowego. W ten sposób oszczędzimy sobie potem przykrych problemów ze skórą, np. trudnych do usunięcia krost lub podrażnień skóry.
Czas na oliwkę
Ostatnim, ale równie ważnym elementem, jest konserwacja ostrzy. Dzięki temu nasza maszynka do włosów będzie działała płynnie. Na początku pamiętajmy tylko, by sprawdzić, jaki rodzaj ostrza ma nasza maszynka. Dostaniemy strzyżarki wyposażone w ostrza:
- tytanowe
- ceramiczne
- samoostrzące
- ze stali nierdzewnej.
Czas na czyszczenie
Jeśli jesteśmy już wyposażeni we wszystkie potrzebne akcesoria oraz płyny i oliwki, można przystąpić do faktycznego czyszczenia. W tym celu należy delikatnie zdemontować ostrze. Do tego może nam się przydać śrubokręt, który ułatwi nam sprawne przeprowadzenie całej operacji. Następnie dokładnie czyścimy ostrza. Usuwamy z nich włosy, pyłki i kurz. Możemy to zrobić, np. wykorzystując sprężone powietrze, które używamy też do czyszczenia klawiatury. Ostatnim etapem będzie konserwacja ostrzy.Być może teraz wydaje się Wam, że ten proces jest skomplikowany i czasochłonny. Wystarczy jednak trochę wprawy, a zmienicie zdanie. Po czasie będziecie też bardzo zadowoleni, że regularnie dbacie o czystość swojej maszynki do włosów. Wasze urządzenie będzie działało nie tylko dłużej, ale też bez awarii, a na skórze nie będziecie mieć nieprzyjemnych i uciążliwych niespodzianek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.