Reklama

Jak odnaleźć numer ewidencyjny działki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: unsplash.com

Jak odnaleźć numer ewidencyjny działki? - Zdjęcie główne

Numer ewidencyjny działki - jak go ustalić ? | foto unsplash.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Numery ewidencyjne działek to dane pomagające uzyskać bardziej szczegółowe informacje o gruntach. Warto dowiedzieć się, jak można ustalić na mapie numer konkretnej działki - szybko i bez czekania w długich kolejkach w urzędzie.

Numer ewidencyjny działki - co to takiego i jak jest zbudowany?

Numer ewidencyjny działki to oznaczenie, które jest liczbą naturalną (np. 394), czasami przedzieloną ukośnikiem (356/3). Ta ostatnia opcja informuje, iż dany obszar był początkowo większy, jednak został podzielony na minimum tyle działek, co w drugiej części ułamka. Numer ewidencyjny wykorzystuje się w celach informacyjnych oraz by docierać do bardziej szczegółowych danych o nieruchomości - np. do księgi wieczystej, czyli jednego z najważniejszych dokumentów dotyczących danej działki. Numer nadaje się na danym obszarze (np. wieś, miasto) tylko raz, dzięki temu można szybko zweryfikować stan prawny działki.

Do czego przydaje się numer ewidencyjny działki?

Wszelkie podziały gruntów, sprawy związane z przyjmowaniem spadku, chęcią kupna-sprzedaży nieruchomości - działki, ustanowienia na niej służebności lub hipoteki, czy też dokonanie darowizny, to obszary w których numer ewidencyjny działki jest niezbędny. Podaje się go m.in. w celu zajrzenia do księgi wieczystej danej nieruchomości, z której odczytać można wiele istotnych informacji, np. kto jest właścicielem działki, czy posiada ona jakieś obciążenia. Księgę wieczystą można sprawdzić zarówno online (np. przez stronę ksiegiwieczyste.pl), jak i fizycznie, udając się do sądu, właściwego ze względu na położenie działki. Warto dodać, iż informacje zawarte w księgach wieczystych podlegają zasadzie domniemania zgodności ze stanem prawnym, dlatego uznaje się je za zgodne z rzeczywistością, nawet jeśli jest inaczej.

Identyfikator i numer działki. Czy to oznacza to samo?

Często mylone dwa pojęcia jak identyfikator i numer ewidencyjny działki to kody niemające wspólnych znaczeń ani struktury. Adresy administracyjne (identyfikatory) składają się z ciągu znaków połączonych ze sobą według schematu WWPPGG_R.XXXX.NR. Odczytać z nich można kod powiatu, województwa czy gminy, w której się nieruchomość znajduje, a także jej obręb ewidencyjny oraz numer działki. Dodatkowo, identyfikatory mogą służyć do pomocy w dotarciu do numeru księgi wieczystej tejże nieruchomości, a także wykorzystywane są do celów statystycznych, gospodarczych i ewidencji gruntów.

Wyszukiwanie i ustalanie numeru działki - jak i gdzie?

Internet to szybka i wygodna opcja, aby wyszukać numer działki. Wchodząc na stronę Geoportal360.pl można w skuteczny sposób ręcznie wyszukać interesujący obiekt na mapie Polski lub wspomóc się katalogiem odzwierciedlającym podział administracyjny. Chcąc odczytać numer działki, należy w zaznaczonym granicami obszarze kliknąć, co pozwoli na podświetlenie się szczegółowych danych (powierzchnia, TERYT, obręb, województwo, powiat, gmina). Innym znacznie bardziej czasochłonnym sposobem jest udanie się do Starostwa Powiatowego i poproszenie pracownika urzędu Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków o pomoc. Dodatkowo warto skorzystać z ciekawej funkcji portalu Geoportal360.pl, jaką jest możliwość bezpośredniego przekierowania na stronę ksiegiwieczyste.pl, która pozwala za opłatą ustalić numer księgi wieczystej danej działki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy