Pobranie krwi w domu – alternatywa dla badań w przychodni
W trosce o swoje zdrowie nie warto rezygnować z badań profilaktycznych, a tym bardziej odwlekać wykonania badań laboratoryjnych zaleconych przez lekarza. Odpowiednio wcześnie wykryte schorzenia zwykle dają lepsze rokowania, dlatego późna diagnoza może wiązać się z poważnymi komplikacjami dla zdrowia. Tymczasem dla sporej grupy pacjentów udanie się na badania może okazać się problematyczne. Dotyczy to m.in.:
- osób, które mają problemy z przemieszczaniem się, np. z powodu poważnej choroby, niepełnosprawności lub podeszłego wieku;
- osób, które przez nadmiar obowiązków nie mają czasu udać się na badania;
- osób obawiających się wizyt w przychodniach i innych miejscach publicznych np. z powodu obniżonej odporności organizmu;
- kobiet w ciąży;
- dzieci, które często odczuwają duży stres związany z wizytami w placówkach medycznych.
Gdzie można skorzystać z badań w domu?
Badania krwi w domu są możliwie m.in. dzięki usłudze ALAB w domu. Aby umówić się na wizytę pielęgniarki, wystarczy skorzystać z serwisu ALAB w domu. Na stronie widnieje numer telefonu, pod który można zadzwonić. Można również kliknąć w przycisk “Umów badanie” i wypełnić formularz internetowy, podając następujące informacje:
- dane pacjenta;
- listę wybranych badań;
- termin wizyty pielęgniarki (data i godzina);
- adres wykonania usługi.
Usługa dostępna jest obecnie w 11 polskich miastach: Warszawie, Katowicach, Płocku, Gdańsku, Rzeszowie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Krakowie i Sopocie. Skorzystać mogą z niej wszyscy pacjenci, którzy z dowolnych powodów preferują wykonanie badań krwi w domu (pobranie krwi z dojazdem jest wykonywane u dorosłych i dzieci od 5. roku życia).
Pobranie krwi w domu – przebieg
W umówionym terminie i we wskazanym miejscu pacjenta odwiedza wykwalifikowany personel medyczny, wyposażony w profesjonalny sprzęt i środki bezpieczeństwa, które umożliwiają pobranie krwi w domu w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Po pobraniu próbek są one transportowane do laboratorium diagnostycznego. Wyniki można odebrać przez internet.Pacjenci mogą korzystać z badań laboratoryjnych wykonywanych z krwi, kału lub moczu. Próbki moczu i kału należy uprzednio przygotować w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach z apteki lub zestawach dostępnych w Punktach Pobrań ALAB laboratoria i przekazać pielęgniarce w czasie wizyty.