Reklama

Reklama

Jak przedstawia się sytuacja firm w województwie łódzkim po roku pandemii? Patrzymy na rankingi finansowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak przedstawia się sytuacja firm w województwie łódzkim po roku pandemii? Patrzymy na rankingi finansowe - Zdjęcie główne

Sytuacja firm województwa łódzkiego po roku pandemii

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Pandemia koronawirusa w niezwykły sposób wpłynęła na funkcjonowanie milionów firm na całym świecie. W szczególnie trudnym położeniu znalazło się również wiele funkcjonujących w Polsce podmiotów gospodarczych. Niestety, wbrew pierwotnym oczekiwaniom, w rok po wprowadzeniu pierwszego lockdownu trudna sytuacja utrzymuje się, a wiele przedsiębiorstw wciąż nie może funkcjonować. To jednak dobry moment na dokonanie pewnych podsumowań i sprawdzenie, jak radzą sobie przedsiębiorstwa w poszczególnych regionach. Dzięki bazie firm możliwe stanie się bliższe przyjrzenie się sytuacji w województwie łódzkim.

Reklama

Firmy z województwa łódzkiego w bazie firm

Dzięki rozwojowi technologii ustalenie najważniejszych informacji na temat funkcjonujących na rynku podmiotów gospodarczych nie jest trudne. Co więcej: niemal każdy może szybko ustalić podstawowe dane firm oraz przyjrzeć się bliżej sytuacji zarówno konkretnej organizacji, jak i sektora czy regionu. Olbrzymim ułatwieniem w tym zakresie są bazy firm, takie jak ALEO.com. Dzięki wyszukiwarce znalezienie konkretnego podmiotu jest proste, a opracowania pozwalają na zaznajomienie się z rozbudowanymi informacjami na temat kondycji gospodarczej i rynkowych tendencji. Ciekawym przykładem jest województwo łódzkie. Warto dowiedzieć się, jak aktywne w nim podmioty poradziły sobie z pandemią i lockdownem.

Wpływ pandemii na gospodarkę

Aby przekonać się, jak tragiczne skutki dla biznesu przyniosła pandemia, wystarczy zapoznać się z nagłówkami gazet i tematami niemilknących od ponad roku rozmów zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Zdecydowanie lepiej jednak bazować na liczbach, ponieważ doskonale obrazują one rzeczywistą skalę problemu. Według danych z raportu https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-woj-lodzkiego pomiędzy lutym 2020 roku a kwietniem 2021 roku doszło w całym kraju do zawieszenia lub zamknięcia 417.399 firm. Zdecydowanie mniej przedsiębiorców (131.663) zdecydowało się w tym czasie na odwieszenie działalności. Pod tym względem najgorsze wyniki odnotowano w grudniu (47.252 zawieszeń lub likwidacji), a więc w trakcie drugiej fali pandemii, w pierwszym okresie największym niepokojem charakteryzował się natomiast marzec, kiedy złożono 42.998 wniosków tego typu.

Nowe firmy i firmy zamykane w województwie łódzkim

W województwie łódzkim tylko pomiędzy grudniem 2020 roku a lutym 2021 roku zamknięto 2059 firm, w tym samym okresie otwarto natomiast 2762 firmy. Choć pozornie saldo jest więc dodatnie, jednocześnie nie jest to najlepszy rynkowy sygnał, zwłaszcza że w wyraźny sposób widać, jakie profile działalności nie poradziły sobie najlepiej z pandemią i obostrzeniami. Wśród zamykanych firm dominują - podobnie jak w innych regionach kraju - usługi transportowe (101 podmiotów), drugie miejsce zajęły natomiast fryzjerstwo i usługi kosmetyczne (73 firmy), a trzecie sklepy stacjonarne (70 przedsiębiorstw). Wśród nowych działalności dominują natomiast branże, które dzięki pandemii mogą liczyć na dodatkowe bodźce do intensywnego rozwoju, w tym przede wszystkim sklepy internetowe (186 firm) i firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania (154 firmy).

Czym zajmują się firmy w województwie łódzkim?

Struktura firm w województwie łódzkim pod wieloma względami przypomina zależności charakterystyczne również dla innych regionów kraju. Najwięcej z nich zajmuje się usługami remontowo-budowlanymi (20.669 podmiotów), na kolejnym miejscu znajdują się usługi medyczne (13.681 podmiotów) i usługi finansowe oraz doradcze (13.215 firm). Sporo jest również sklepów detalicznych (8.951 firm) oraz przedsiębiorstw skupionych na transporcie i spedycji drogowej (8.531 podmiotów).

Pod względem formy prawnej w wyraźny sposób, tak samo jak w całej gospodarce, dominuje jednoosobowa działalność gospodarcza (168.393 podmiotów). W województwie łódzkim działa ponadto 14.443 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 4429 stowarzyszeń rejestrowych, 1990 spółek jawnych i 1432 spółki komandytowe.

Gdzie działają firmy?

Co oczywiste: podstawowym ośrodkiem gospodarczym całego województwa jest jego stolica. W Łodzi znajduje się niemal 72 tysiące firm, co przekłada się na 106,2 firmy na tysiąc mieszkańców i ponad 245 firm na kilometr kwadratowy. Drugie miejsce w województwie zajmuje Piotrków Trybunalski, w którym zarejestrowano 5.764 podmioty (niemal 86 firm na kilometr kwadratowy i 80 firm na tysiąc mieszkańców). Podobny wynik odnotowały również mniejsze Pabianice - działa w nich łącznie 5.646 podmiotów, jednak w ich przypadku są to ponad 133 firmy na kilometr kwadratowy. Kolejne miejsca w rankingu zajmują natomiast Zgierz i Tomaszów Mazowiecki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy