Reklama

Jak przerejestrować samochód?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak przerejestrować samochód? - Zdjęcie główne

Jak przerejestrować samochód ? | foto Materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Myślisz nad zmianą samochodu? Nie wiesz, ile kosztuje przerejestrowanie pojazdu? Jak wyglądają formalność i ile czasu czeka się na wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych? Jak wygląda kwestia ustawowych terminów przerejestrowania w dobie pandemii? W niniejszym artykule podpowiadamy!

Nabywca używanego samochodu ma dokładnie 30 dni na poinformowanie wydziału komunikacji, właściwego urzędu według miejsca jego zamieszkania, o fakcie zmiany wyściela. Zmiana właściciela może nastąpić poprzez zawarcie umowy kupna-sprzedaży lub otrzymania darowizny czy spadku. Nieco inaczej wygląda kwestia zgłoszenia faktu w okresie pandemii. Tu ustawodawca wydłużył ten okres – obecnie w drodze rozporządzenia  z dnia 1 lipca 2021 roku mamy nie 30 , a 60 dni.

Ważne!

Warto wspomnieć, iż w Internecie krążą wzmianki, że nowy wyściel ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Nie – okres ten dotyczy zgłoszenia zmiany właściciela. Na przerejestrowanie auta mamy więcej czasu. Przeczytaj ostatni wyrok sądu w tej sprawie: WSA w Szczecin z 7 maja 2020 roku o sygnaturze akt II SA/Sz 229/20.

Jakie dokumenty są potrzebne przy przerejestrowaniu pojazdu?

Zanim udamy się do Wydziału Komunikacji, warto jest przygotować sobie potrzebne dokumenty. Do przerejestrowania pojazdu potrzebne będą Ci:

  • dowód nabycia – umowa kupna – sprzedaży pojazdu, faktura VAT, umowa darowizny,
  • dane pojazdu – marka, model, rok produkcji, VIN,
  • poprawnie wypełniony wniosek – możesz go pobrać na stronie urzędu,
  • dowód osobisty właściciela lub wszystkich współwłaścicieli samochodu,
  • dowód uiszczenia opłaty (w większości urzędów przyjmują już płatności kartą)
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,
  • karta pojazdu (czytaj na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/).
Katalog dokumentów składamy w wydziale komunikacji. Od razu otrzymamy też nowe tablice rejestracyjne oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. W ciągu kilku dni otrzymamy z urzędu właściwy dowód rejestracyjny. Cały proceder będzie kosztować nas dokładnie 180,50 zł. Zapłacimy 8 zł za tablice rejestracyjne, 13,50 zł za pozwolenie czasowe, 85 zł za stały dowód rejestracyjny oraz nalepkę kontrolną. Poniesiemy też koszt 2 zł tzw. opłaty ewidencyjnej.

Co z OC przy zakupie używanego samochodu?

Polisa OC przypisana jest do pojazdu, nie do właściciela. Przy sprzedaży samochodu dotychczasowy posiadacz ma obowiązek przekazania aktualnej polisy OC wraz z podpisaniem umowy kupa – sprzedaży. Nowy właściciel sam decyduje czy kontynuuje OC po zbywcy auta, czy wykupi nowe ubezpieczenie. Zmiana wściela pojazdu wiąże się dla TU z innym ryzkiem i możliwością ponownej kalkulacji ceny OC. Dotychczasowy wściel ma obowiązek poinformować TU o zmianie właściciela pojazdu. W marginalnych sytuacjach zdarza się, że TU każe nowemu właścicielowi dopłacić do składki OC. Pamiętaj, że OC po zbywcy nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Zapamiętaj dzień daty końca polisy. Jeśli szukasz taniego ubezpieczania koniecznie sprawdź  https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-komunikacyjne/0.html.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy