reklama

Jak wybrać pamięć RAM do komputera?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak wybrać pamięć RAM do komputera? - Zdjęcie główne

Jak wybrać pamięć RAM do komputera? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskiePamięć RAM ma wpływ na szybkość i wydajność działania komputera oraz laptopa. Jej pojemność zależy od zadań, do jakich jest przeznaczone urządzenie stacjonarne lub mobilne.

Czy pamięć operacyjna różni się od pamięci RAM?

Pamięć operacyjna to pamięć RAM, czyli tymczasowe miejsce do przechowywania danych, na których aktualnie pracuje system operacyjny i uruchomiony program. Jej główną cechą jest szybki dostęp do informacji. Pamięć RAM pośredniczy we wszystkich procesach zachodzących w komputerach stacjonarnych i przenośnych. Ten kluczowy podzespół jest jednym najważniejszych elementów, ponieważ ma decydujący wpływ na komfort pracy. Kluczową kwestią pamięci RAM jest pojemność, ale równie ważne są: kompatybilność z płytą główną, rozmiar, chłodzenie oraz timingi.

Pojemność pamięci RAM zależy od przeznaczenia komputera. Jeśli zaczyna działać zbyt wolno i często się zacina, warto pomyśleć o jej zwiększeniu. Przeładowana pamięć RAM utrudnia uruchamianie programów. Jeśli komputer potrzebuje większej ilości pamięci RAM, trzeba usunąć część plików lub dokupić podzespół w sklepie internetowym Sferis.

Jak działa pamięć RAM i jaka pamięć RAM jest potrzebna?

Pamięć RAM składa się z milionów małych komórek pamięci, a każda może przechowywać jeden bit informacji. Kiedy komputer ma zapisać dane, procesor wysyła sygnał do odpowiedniego miejsca w RAM, wprowadzając dane do odpowiednich komórek pamięci. Gdy dane mają być odczytane, procesor wysyła sygnał z adresem komórek pamięci, a informacje są przesyłane z pamięci RAM do procesora. Aby móc zapisywać i odczytywać dane, musi być odpowiednia ilość potrzebnej pamięci RAM w komputerach stacjonarnych i mobilnych, zależna od zadań, do jakich wykorzystywane jest dane urządzenie.

Do przeglądania internetu, edytowania dokumentów czy oglądania filmów, wystarczy 8 GB pamięci operacyjnej. Natomiast, do edycji grafiki czy obróbki wideo, wymagana jest większa wydajność pamięci operacyjnej – 16 GB. Większej ilości pamięci RAM potrzebują profesjonaliści pracujący z dużymi plikami lub zaawansowanymi programami. 32 GB zapewni płynność działania komputera i wydajność pracy. Aby zwiększyć wydajność pamięci RAM płyta główna komputera lub system operacyjny, musi być w stanie ją obsłużyć. Najnowsze systemy operacyjne pozwalają na zainstalowanie większej ilości pamięci RAM, natomiast problem może pojawić się w starszym urządzeniu. Przed wymianą podzespołu, należy zasięgnąć porady specjalisty.

Jak działa pamięć RAM, chłodzenie i częstotliwość taktowania

Chłodzenie pamięci RAM oraz innych podzespołów, procesora i karty graficznej zapobiega ich przegrzewaniu i uszkadzaniu. Odpowiada też za wydajność i stabilność komputera oraz głośność urządzenia, a także możliwość podkręcenia CPU. Pomaga również w odprowadzaniu ciepła wytwarzanego przez moduły. Podczas intensywnego użytkowania komputera czy też profesjonalnej obróbki wideo, kości pamięci RAM mogą się nagrzewać, a nadmiar ciepła może doprowadzić nawet do awarii sprzętu. Chłodzenie pamięci RAM zazwyczaj przyjmuje formę radiatorów, metalowych elementów zwiększających powierzchnię oddającą ciepło. Dzięki temu, kości pamięci mogą efektywnie i niezawodnie pracować, nawet przy dużym obciążeniu.

Częstotliwość taktowania jest to szybkość, z jaką pracuje procesor. Im jest wyższa, tym więcej operacji zostanie wykonanych w ciągu sekundy, co przekłada się na wydajność. Częstotliwości taktowania pamięci RAM ma znaczenie dla osób zajmujących się projektowaniem, grafiką i wideo. Szczególnie istotna jest dla graczy, ponieważ wszelkie dane muszą być przesyłane odpowiednio szybko.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy