reklama

Jak wygląda spłata karty kredytowej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak wygląda spłata karty kredytowej? - Zdjęcie główne

Jak wygląda spłata karty kredytowej? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieSzukasz sposobu na to, żeby pozyskać dodatkową gotówkę na niespodziewane wydatki? A może potrzebujesz pieniędzy, ale nie chcesz spłacać odsetek? Zamiast pożyczać środki od rodziny lub znajomych i stawiać na szali relacje międzyludzkie, zdecyduj się na kartę kredytową. Jeśli będziesz umiejętnie ją spłacać, istnieje szansa, że unikniesz dodatkowych opłat za pożyczone pieniądze. Dowiedz się więcej!

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem karty płatniczej ze środkami dostępnymi w ramach limitu kredytowego udzielonego przez bank. Oznacza to, że można swobodnie korzystać z pieniędzy instytucji bez konieczności podpisywania dokumentów, sprawdzania zdolności kredytowej itd. – wystarczy tylko podpisać jedną umowę na kartę i systematycznie spłacać swoje zobowiązanie. To sprawia, że jest to jedna z najbardziej elastycznych form finansowania, jakie są dostępne na rynku.

Do karty kredytowej otwierany jest osobny rachunek rozliczeniowy, z którego pozyskiwane są pieniądze np. na zakupy. Oznacza to, że po dokonaniu transakcji tym środkiem płatniczym środki nie są pobierane z konta osobistego, więc Twoje oszczędności nie maleją.

Ile jest czasu na spłatę karty kredytowej?

Pieniądze pobrane z karty kredytowej można zwrócić w dowolnym momencie. Jednak, jeśli nie chcesz płacić odsetek, zrób to w tzw. okresie bezodsetkowym. Składa się on z dwóch etapów:

  • miesięcznego okresu rozliczeniowego – jego długość wynosi 30-31 dni,
  • okresu spłaty zadłużenia – trwa on od 20 do 30 dni. 
W rezultacie na oddanie pożyczonej gotówki masz od 50 do 60 dni. Dopiero po przekroczeniu tego okresu, bank zacznie naliczać odsetki. Więcej szczegółów odnośnie do okresu bezodsetkowego znajdziesz np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/splata-karty-kredytowej/

Jak spłacić kartę kredytową?

Istnieją trzy systemy, w jakie można spłacić kartę kredytową.

  • Pierwszy z nich polega na jednorazowym zwróceniu całej pożyczonej kwoty. Wówczas w następnym miesiącu znów będziesz mógł korzystać                    z pełnego limitu na karcie. 
  • Drugi sposób to spłata minimalna. W większości banków wynosi ona 4-5 % pożyczonej kwoty. To rozwiązanie dla osób, których nie stać na                      zwrot całego zadłużenia. Jednak, jeśli wybierzesz tę opcję, zaczniesz korzystać z kredytu. W rezultacie bank zacznie naliczać odsetki od                            pozostałej kwoty do spłaty.
  • Trzecia metoda spłaty karty kredytowej polega na rozłożeniu płatności na raty. Niektóre instytucje umożliwiają podzielenie długu nawet na                        kilkadziesiąt części, zatem można z łatwością dopasować wysokość comiesięcznego zobowiązania do swoich możliwości finansowych.                              Wówczas od pozostałej kwoty są naliczane odsetki, więc nie trzeba martwić się dodatkowymi opłatami. 
Więcej informacji o systemach spłaty zobowiązania znajdziesz np. na stronie: https://finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe/

Niezależnie od tego, ile środków planujesz zwrócić, możesz dokonać wpłaty na kilka różnych sposobów, czyli za pośrednictwem bankowości internetowej, przez infolinię lub aplikację mobilną albo bezpośrednio w placówce banku. Istnieje także możliwość spłaty zobowiązania np. poprzez wpłatę pieniędzy na konto przypisane do karty kredytowej – wystarczy ustawić stałe zlecenie, aby dług spłacał się “sam”. Do Twoich zadań będzie należeć wyłącznie zapewnienie środków w odpowiedniej wysokości na koncie. 

Spłata karty kredytowej jest prosta, wystarczy tylko pamiętać o okresie bezodsetkowym. Wówczas nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Należy z nich jednak korzystać z rozsądkiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy