Jak wygrać rozwód z orzeczeniem o winie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jak wygrać rozwód z orzeczeniem o winie? - Zdjęcie główne

Jak wygrać rozwód z orzeczeniem o winie? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Choć w Polsce najczęściej małżonkowie decydują się wziąć rozwód bez orzekania o winie, to zdarzają się sytuacje, w których w pozwie jedna strona domaga się uznania wyłącznej winy drugiej strony za rozpad małżeństwa. Jak przygotować się do takiego procesu i szybko go wygrać? Ile kosztuje taka procedura i jakie niesie za sobą konsekwencje?

Jak sprawnie wziąć rozwód z orzeczeniem o winie i go wygrać?

Winę za rozkład małżeństwa ponosi ta strona, która umyślnie lub nieumyślnie naruszyła obowiązki małżeńskie, wskutek czego doszło do rozpadu lub pogłębienia pożycia małżeńskiego. Jak w takiej sytuacji wziąć rozwód, aby cała procedura przebiegła sprawnie? Niestety zazwyczaj jest to niemożliwe. Najszybciej można go uzyskać w sytuacji, w której obie strony decydują się na rozwód bez orzekania o winie, a wszystkie sprawy ustalają między sobą. Wówczas postępowanie sądowe nie trwa długo, a rozwód w niektórych sytuacjach można uzyskać już na pierwszej rozprawie. Nie zawsze jednak jest to najlepsza opcja. Wśród zalet, jakie niesie za sobą orzeczenie o wyłącznej winie rozpadu małżeństwa drugiej strony, wymienia się przede wszystkim możliwość dochodzenia od winnego małżonka alimentów, czy nierówny podział majątku (nie jest to jednak regułą).

Rozwód z orzekaniem o winie to najtrudniejszy proces, dlatego należy się do niego skrupulatnie przygotować, a pomóc w tym może prawnik rozwodowy. Ma to znaczenie, ponieważ każdy pozew o rozwód jest inny, gdyż dotyczy innej sytuacji. W zależności od okoliczności różnić będą się dowody, rodzaj winy, czy uzasadnienie wniosku. To bardzo ważny etap, który może zwiększyć szanse, aby wygrać rozwód z orzekaniem o winie. Należy wskazać, jakie zachowanie/a wyłącznie jednego małżonka przyczyniły się do rozkładu pożycia i przygotować rzeczowe uzasadnienie. 

Choć rozwód z orzekaniem o winie można uzyskać na jednej rozprawie, to takie sytuacje zalicza się do wyjątkowych. Zazwyczaj do momentu ogłoszenia wyroku upływa rok, a nawet kilka lat. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia długiego postępowania dowodowego i zbadania wszystkich okoliczności. Czynności te są wyczerpujące, dlatego warto rozważyć wsparcie od osoby odpowiednio wykwalifikowanej.

Ile kosztuje rozwód z orzeczeniem o winie?

Zanim jedna ze stron decyduje się na złożenie pozwu z orzeczeniem o winie, warto aby miała świadomość kosztów, jakie będzie zobowiązana ponieść. Pierwszym z nich jest obowiązkowa opłata sądowa, której wysokość wynosi 600 zł, a jej uiszczenie leży po stronie osoby składającej wniosek. Do kosztów należy doliczyć wynagrodzenie prawnika rozwodowego. Jednak ostateczny wynik finansowy uzależniony jest od wyroku sądowego. Jeżeli sąd orzeknie o winie jednej ze stron, przegrany będzie zobowiązany do zwrócenia wspomnianej wcześniej kwoty 600 zł, a ponadto do opłaty za prawnika strony wygranej. Jeśli natomiast sąd orzeknie rozwód z winy obu stron lub rozwód zakończy się bez orzekania o winie – koszty powinny być podzielone dokładnie na pół. Decydując się na wniesienie pozwu o rozwód z wyłącznym orzeczeniem winy małżonka, należy przygotować się na długotrwały proces, często kosztowny – nie tylko pod kątem finansowym. Należy doliczyć koszty psychologiczne i emocjonalne i ocenić (najlepiej z pomocą specjalisty), czy korzyści są warte podejmowania tej drogi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy